dcsimg

Irianoszczur wiewiórkozębny ( Polish )

provided by wikipedia POL

Irianoszczur wiewiórkozębny[3] (Anisomys imitator) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący endemicznie na Nowej Gwinei[2][4].

Gatunek został opisany naukowo w 1904[1][2][4] roku przez O. Thomasa[5]. Miejsce typowe to Avera nad rzeką Aroa, w Prowincji Centralnej Papui-Nowej Gwinei[4][5]. Nie przeprowadzono dotąd szczegółowych badań taksonomicznych i nie wyklucza się, że takson ten może obejmować kilka spokrewnionych gatunków[2].

Występowanie

Irianoszczur wiewiórkozębny występuje w Papui-Nowej Gwinei i w indonezyjskiej prowincji Papua. Żyje w wyżynnej środkowej części wyspy, po obu stronach Gór Centralnych, na wysokościach od 1200 do 3500 m n.p.m. Jest spotykany w wilgotnym lesie równikowym, w siedliskach wtórnych i ogrodach[2].

Wygląd

Jest to duży przedstawiciel myszowatych, podobny z wyglądu do dużych szczurowców (Uromys). Ciało z głową ma długość 300 mm, ogon 320 mm, a tylne stopy 60 mm. Ma krótkie, szorstkie futro; na grzbiecie przemieszane są włosy czarne i płowe, spód ciała jest białawy, z włosami ciemniejszymi u nasady. Głowa ma szarawy odcień, wokół oczu jest niewyraźna czarna obwódka. Uszy są średniej wielkości, pokryte rzadkimi czarnymi włosami. Nogi są ciemnoszare, jaśniejsze od wewnątrz. Dłonie i stopy są brązowe, z białawymi końcami palców, od spodu nagie. Cechą charakterystyczną tego gatunku są nietypowe zęby: dolne siekacze są o połowę węższe od górnych, zaś w porównaniu z dużymi siekaczami trzonowce są nieoczekiwanie drobne; autor opisu gatunku spekulował, że tak wyposażony gryzoń może jadać twarde kokosy o miękkim wnętrzu[5].

Populacja i zagrożenia

Irianoszczur wiewiórkozębny jest spotykany na dużym obszarze. Zagęszczenie populacji jest niewielkie, jest on naturalnie rzadki; jego liczebność jest uznawana za stabilną. Zagrożeniem dla niego jest rywalizacja ze strony szczurów śniadych, a także możliwość zarażenia chorobami i pasożytami tych gryzoni. Jest także odławiany przez rdzenną ludność jako źródło pożywienia, dla zębów i skór, ale nie jest to uznawane za zagrożenie dla gatunku. Występuje w obszarach chronionych, w niektórych tubylcy mają prawo do polowań. Irianoszczur wiewiórkozębny jest przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody uznawany za gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy

  1. a b Anisomys imitator, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f Leary, T., Seri, L., Flannery, T., Wright, D., Hamilton, S., Helgen, K., Singadan, R., Allison, A., James, R., Bonaccorso, F. & Aplin, K. 2016, Anisomys imitator [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016, wersja 2017-3, DOI: 10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T1307A22437015.en [dostęp 2018-01-12] (ang.).
  3. W. Cichocki, A. Ważna, J. Cichocki, E. Rajska, A. Jasiński, W. Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 280. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b c Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Anisomys imitator. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2018-01-12]
  5. a b c Oldfield Thomas. Exhibition of specimens and descriptions of new species of mammals from New Guinea. „Proceedings of the Zoological Society of London”. 1903, s. 200, 1903 (ang.).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Irianoszczur wiewiórkozębny: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Irianoszczur wiewiórkozębny (Anisomys imitator) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący endemicznie na Nowej Gwinei.

Gatunek został opisany naukowo w 1904 roku przez O. Thomasa. Miejsce typowe to Avera nad rzeką Aroa, w Prowincji Centralnej Papui-Nowej Gwinei. Nie przeprowadzono dotąd szczegółowych badań taksonomicznych i nie wyklucza się, że takson ten może obejmować kilka spokrewnionych gatunków.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL