dcsimg

Močvirski lebduh ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia SL

Močvirski lebduh (znanstveno ime Cordulia aenea) je vrsta raznokrilih kačjih pastirjev iz družine lebduhov, razširjena po vsej severni Palearktiki od Britanskega otočja do Kamčatke, razen skrajnega severa.[1]

Prepoznamo ga po kovinsko zeleni obarvanosti telesa z bronastim leskom in jabolčno zelenih očeh. Samci imajo rahlo kijasto zadebeljen zadek in oprsje, poraščeno s kratkimi dlačicami. V dolžino dosežejo približno 5 cm.[2]

Vrsta je vezana na stalna stoječa vodna telesa z dobro zaraslimi bregovi in bližino gozdnatih predelov, kjer odrasli lovijo svoj plen med drevesi in na čistinah. Letajo okvirno od konca aprila do avgusta, odvisno od podnebja. V večini Evrope je zelo pogost in ne velja za ogroženega, odsoten je le iz nepogozdenih in goratih predelov na skrajnem severu in jugu celine. Drugje je njegova razširjenost slabše poznana.[1] Znan je po tem, da se ličinke razvijajo sinhrono in v ugodnih pogojih konec aprila množično hkrati prvič poletijo odrasli. Tudi v Sloveniji je prisoten ob večini primernih stoječih vodnih teles in je ena najzgodnejših vrst kačjih pastirjev.[3]

Sklici

  1. 1,0 1,1 Boudot, Jean-Pierre; Kalkman, Vincent J., ur. (2015). Atlas of the European dragonflies and damselflies. Nizozemska: KNNV Publishing. str. 232–233. ISBN 978-90-5011-4806.
  2. "Downy Emerald". British Dragonfly Society. Pridobljeno dne 2018-07-31.
  3. Kotarac, Mladen (1997). Atlas kačjih pastirjev (Odonata) Slovenije z Rdečim seznamom. Miklavž na Dravskem polju: Center za kartografijo favne in flore. str. 98–99. COBISS 41247233. ISBN 961-90512-0-3.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia SL

Močvirski lebduh: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia SL

Močvirski lebduh (znanstveno ime Cordulia aenea) je vrsta raznokrilih kačjih pastirjev iz družine lebduhov, razširjena po vsej severni Palearktiki od Britanskega otočja do Kamčatke, razen skrajnega severa.

Prepoznamo ga po kovinsko zeleni obarvanosti telesa z bronastim leskom in jabolčno zelenih očeh. Samci imajo rahlo kijasto zadebeljen zadek in oprsje, poraščeno s kratkimi dlačicami. V dolžino dosežejo približno 5 cm.

Vrsta je vezana na stalna stoječa vodna telesa z dobro zaraslimi bregovi in bližino gozdnatih predelov, kjer odrasli lovijo svoj plen med drevesi in na čistinah. Letajo okvirno od konca aprila do avgusta, odvisno od podnebja. V večini Evrope je zelo pogost in ne velja za ogroženega, odsoten je le iz nepogozdenih in goratih predelov na skrajnem severu in jugu celine. Drugje je njegova razširjenost slabše poznana. Znan je po tem, da se ličinke razvijajo sinhrono in v ugodnih pogojih konec aprila množično hkrati prvič poletijo odrasli. Tudi v Sloveniji je prisoten ob večini primernih stoječih vodnih teles in je ena najzgodnejših vrst kačjih pastirjev.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Avtorji in uredniki Wikipedije
original
visit source
partner site
wikipedia SL