Nornik anatolijski[2] (Microtus anatolicus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, występujący endemicznie w Turcji[3][4].
Gatunek został opisany naukowo w 2002 roku przez B. Kryštufka i H. Kefelioğlu na podstawie okazów z okolic miasta Cihanbeyli w tureckiej prowincji Konya. Należy do podrodzaju nominatywnego Microtus, do grupy gatunków pokrewnych nornikowi towarzyskiemu (Microtus socialis). Gatunek ten ma 2n=60 chromosomów, o dwa mniej niż nornik towarzyski, także cechy budowy czaszki odróżniają te gatunki[4]. Występuje sympatrycznie z nornikiem reliktowym (M. dogramacii)[3].
Zwierzęta te występują w środkowej części Anatolii w Turcji; zasięg gatunku nie jest dobrze rozpoznany. Zamieszkują stepy, obszary gleb alkalicznych rzadko porośnięte suchymi halofitami, są spotykane także w uprawach buraków cukrowych w porze zbiorów. Słone gleby na tym obszarze są efektem odparowania wód morskich z zanikłego oceanu Tetydy; na tych terenach występuje wiele endemicznych gatunków zwierząt i roślin[3].
Nornik anatolijski zamieszkuje ograniczony obszar, irygacja i używane dla ochrony plonów środki chemiczne mogą stanowić zagrożenia dla gatunku. Wschodnią część zasięgu obejmuje obszar ochrony przyrody wokół jeziora Tuz, który jest jednak zaniedbany i warunki przyrodnicze ulegają w nim pogorszeniu. Status zagrożenia gatunku nie jest obecnie określony; pozycja taksonomiczna oraz zasięg występowania nornika anatolijskiego wymaga weryfikacji przez dalsze badania[3].
Nornik anatolijski (Microtus anatolicus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, występujący endemicznie w Turcji.