Wstężyk austriacki, ślimak austriacki (Cepaea vindobonensis) – gatunek ślimaka trzonkoocznego z rodziny ślimakowatych (Helicidae).
Skorupka normalnie wykształcona, biała lub lekko żółtawa o zmiennej liczbie brunatnych lub jaśniejszych pasków. Paski mogą się zlewać lub zanikać, najwięcej ich, bo do 5 występuje na ostatnim skręcie (tym z otworem). Muszla 20 do 26 mm szerokości i 17 do 24 mm wysokości. Dołek osiowy zakryty jasnoróżową wargą.
Występuje na niżu południowo-wschodniej Europy, w środowisku suchym – wzgórza, przydroża o podłożu bogatym w wapń (np. less), na roślinności wysokiej i zwartej zarówno zielnej jak na krzewach liściastych (np. na kolcowoju). Ze względu na częste koszenie trawników coraz częściej ostoją gatunku są właśnie gęste krzewy. W Polsce spotykany na południu kraju[2].
Wstężyk austriacki, ślimak austriacki (Cepaea vindobonensis) – gatunek ślimaka trzonkoocznego z rodziny ślimakowatych (Helicidae).
W razie upału ślimak otacza się śluzową, wysychającą błonką i zasypiaSkorupka normalnie wykształcona, biała lub lekko żółtawa o zmiennej liczbie brunatnych lub jaśniejszych pasków. Paski mogą się zlewać lub zanikać, najwięcej ich, bo do 5 występuje na ostatnim skręcie (tym z otworem). Muszla 20 do 26 mm szerokości i 17 do 24 mm wysokości. Dołek osiowy zakryty jasnoróżową wargą.
Występuje na niżu południowo-wschodniej Europy, w środowisku suchym – wzgórza, przydroża o podłożu bogatym w wapń (np. less), na roślinności wysokiej i zwartej zarówno zielnej jak na krzewach liściastych (np. na kolcowoju). Ze względu na częste koszenie trawników coraz częściej ostoją gatunku są właśnie gęste krzewy. W Polsce spotykany na południu kraju.