Zrówieńka pienińska
(
Polish
)
provided by wikipedia POL
Isophya pienensis Maran, 1954
Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ stawonogi Gromada owady Podgromada
uskrzydlone Rząd prostoskrzydłe Rodzina pasikonikowate Podrodzina
długoskrzydlakowate Rodzaj Isophya Gatunek Isophya pienensis Zrówieńka pienińska[1] (Isophya pienensis) – gatunek górskiego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae)[2]. Występuje w Europie Środkowej i Wschodniej (Polska, Rumunia, Słowacja i Ukraina). W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadkim[3]. Był wykazywany z Połoniny Caryńskiej w Bieszczadach[4], z Pienin i Tatr. Na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii LC (najmniejszej troski)[3].
Zobacz też
Przypisy
-
↑ Zbigniew Głowaciński, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grażyna Połczyńska-Konior: Czerwona Lista Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. Suplement. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody PAN, 2002.
-
↑ Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File: species Isophya pienensis Maran, 1954 (ang.). [dostęp 18 września 2010].
-
↑ a b Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007, s. 325. ISBN 978-83-881470-7-4.
-
↑ Beata Grzywacz, Elżbieta Warchałowska-Śliwa. Polymorphism of the Genus Isophya (Orthoptera, Phaneropteridae, Barbitistinae) Revealed by RAPD. „Folia biologica”. 56 (3-4), 2008. DOI: 10.3409/fb.56_3-4.153-157 (ang.).
- license
- cc-by-sa-3.0
- copyright
- Autorzy i redaktorzy Wikipedii
Zrówieńka pienińska: Brief Summary
(
Polish
)
provided by wikipedia POL
Zrówieńka pienińska (Isophya pienensis) – gatunek górskiego owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Występuje w Europie Środkowej i Wschodniej (Polska, Rumunia, Słowacja i Ukraina). W Polsce jest gatunkiem bardzo rzadkim. Był wykazywany z Połoniny Caryńskiej w Bieszczadach, z Pienin i Tatr. Na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii LC (najmniejszej troski).
- license
- cc-by-sa-3.0
- copyright
- Autorzy i redaktorzy Wikipedii