dcsimg

Тарантул ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Назви

Слово тарантул запозичене з середньолатинської мови, де tarantula походить від італ. tarantola, утвореного від топоніма Taranto — міста, в околицях якого особливо поширений цей павук (звідси також назва танцю «тарантела»)[1].

Окрім наукової назви тарантул, в українській мові є ще дві народні: павук волоський[2] та мизги́р,[3] — які зазвичай використовуються на позначення тарантула південноруського. Також існує застаріла форма тара́нтля.[4]

Будова

Великих або середніх розмірів павук, довжиною до 35 мм, брунатного кольору, густо вкритий волосками.

Спосіб життя

Селяться в норах. Ловильних сіток не будують, підстерігають здобич із засідки. Самка восени відкладає від 100 до 400 яєць, із яких навесні виходять молоді павуки. Молодь певний період часу знаходиться в тілі самки. У цей час самка найбільш агресивна.

Отрута

До складу отрути входять токсальбуміни і ферменти (гіалуронідаза, протеази, кініназа та ін.). Викликає підвищення судинної проникності і порушення кальцієвого балансу, що призводить до крововиливів, некрозу у місцях укусу і у внутрішніх органах. Під час укусу відчувається сильний біль, згодом почервоніння шкіри і набряк. Біль зберігається впродовж доби. У місці укусу можна побачити дві плями, що знаходяться одна від одної на відстані 3-15мм (сліди хеліцер). Якщо здобич більша за самого павука, то павук розвертається до неї черевцем і струшує волоски в очі жертві, а потім робить укус [джерело?].

Перша допомога при укусі

Холод на місце укусу, пити багато води. У тяжких випадках — протикаракуртова сироватка.

Профілактика укусів

Для привалу і нічлігу в польових умовах вибирають рівні майданчики без каменів, тріщин ґрунту, пучків сухої трави. Вхід у намет щільно закривають. Одяг, взуття оглядають перед використанням. У приміщеннях на вікнах встановлюють сітки, знищують павукоподібних за допомогою інсектицидів.

Перелік видів

В Україні відомі 2 види: тарантул південноруський і Lycosa praegrandis.

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  2. Павук // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  3. Мизгирь // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Тарантля // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.

Література

Посилання

Argiope bruennichi (white background).png Це незавершена стаття з арахнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK