dcsimg

Afrički kostorog ( الكرواتية )

المقدمة من wikipedia hr Croatian

Afrički kostorog (lat. Stephanolepis diaspros) ili kožasti kostorog je nova vrsta ribe koja je zamijećena u Jadranskom moru, prvi nalaz ove ribe je bio 23. kolovoza 2002. godine u južnom Jadranu. Boja mu nije strogo određena, može biti sivo-smeđ, sivo-ljubičast ili sivo-zelenkast sa smeđim mrljama i linijama, a repna peraja ima dvije tamne pruge[1]. Tijelo je visoko i spljošteno, repna peraja je zaobljena, a nema trbušnih peraja. Poviše glave mu strši početak leđne peraje, vrlo izražen u odnosu na tijelo. Okus mu nije cijenjen, neki navodi govore da je čak i otrovan. Zbog atraktivnog izgleda najčešće ga se preparira ili drži u akvariju. Hrani se beskralježnjacima koje pronađe na stijanama i hridima. Najveći zabilježen primjerak je imao 25 cm. Živi uz obalu ili u blizini hridi gdje može pronaći hranu, na dubinama od 20-50 m. Dobio je narodni naziv mihača.

Rasprostranjenost

Afrički kostorog je riba Indijskog oceana, Perzijskog zaljeva i Crvenog mora , gdje mu je osnovno stanište. Prolaskom kroz Sueski kanal, nastanio se i u Mediteranu[2].

Izvori

  1. (hrv.)Dr. sc. Ivan Jardas: "Jadranska ihtiofauna" (Školska knjiga 1996., ISBN 953-0-61501-9), str 443.
  2. (engl.) Reticulated leatherjacket (WoRMS.org)

Poveznice

Commons-logo.svgU Wikimedijinu spremniku nalazi se još gradiva na temu: Afrički kostorogWikispecies-logo.svgWikivrste imaju podatke o: Afrički kostorog
ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia hr Croatian

Afrički kostorog: Brief Summary ( الكرواتية )

المقدمة من wikipedia hr Croatian

Afrički kostorog (lat. Stephanolepis diaspros) ili kožasti kostorog je nova vrsta ribe koja je zamijećena u Jadranskom moru, prvi nalaz ove ribe je bio 23. kolovoza 2002. godine u južnom Jadranu. Boja mu nije strogo određena, može biti sivo-smeđ, sivo-ljubičast ili sivo-zelenkast sa smeđim mrljama i linijama, a repna peraja ima dvije tamne pruge. Tijelo je visoko i spljošteno, repna peraja je zaobljena, a nema trbušnih peraja. Poviše glave mu strši početak leđne peraje, vrlo izražen u odnosu na tijelo. Okus mu nije cijenjen, neki navodi govore da je čak i otrovan. Zbog atraktivnog izgleda najčešće ga se preparira ili drži u akvariju. Hrani se beskralježnjacima koje pronađe na stijanama i hridima. Najveći zabilježen primjerak je imao 25 cm. Živi uz obalu ili u blizini hridi gdje može pronaći hranu, na dubinama od 20-50 m. Dobio je narodni naziv mihača.

ترخيص
cc-by-sa-3.0
حقوق النشر
Autori i urednici Wikipedije
النص الأصلي
زيارة المصدر
موقع الشريك
wikipedia hr Croatian