Macrotyphula juncea es una especie de hongos Agaricales, perteneciente a la familia Typhulaceae.[1][2]
Esta especie se distribuye por Estados Unidos y Europa, no es comestible, su color puede ser amarillento, grisáceo o beige, su tamaño no sobrepasa los 5 cm, su crecimiento se desarrolla en las hojarascas y en madera podrida de los bosques, las esporas son de color blancuzco.
Macrotyphula juncea es una especie de hongos Agaricales, perteneciente a la familia Typhulaceae.
Buławniczka sitowata (Typhula juncea (Alb. & Schwein.) P. Karst.) – gatunek grzybów z rodziny pałecznicowatych (Typhulaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Typhula, Typhulaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozowali w 1805 r. Antonio Alberti i Lewis Schwinitz nadając mu nazwę Clavaria triuncialis ßß juncea. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał Petter Adolf Karsten w 1882 r.[1].
Niektóre synonimy naukowe[2]:
Nazwę polską podali Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1985 r[3]. W polskim piśmiennictwie mykologicznym gatunek ten opisywany był także jako buławka sitowata, macnik nitkowaty i macnik sitowiowy[4]. Po przeniesieniu do rodzaju Typhula nazwy polskie stały się niespójne z nazwą naukową.
Owocnik bardzo cienki i wysmukły; zwykle pojedynczy, niekiedy u szczytu rozdwojony; gładki i wewnątrz pusty; ochrowożółty do cielistobrązowego, u podstawy trochę włókienkowato-filcowaty. Ma wysokość do 5 cm wysokości, ale tylko 1–2 mm grubości[5].
W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status R – potencjalnie zagrożony z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[6].
Rośnie w lasach, na opadłych liściach drzew i krzewów liściastych, szczególnie brzozy brodawkowatej, topoli i dębów. Owocniki wytwarza od października do listopada[4].
Saprotrof. Grzyb niejadalny[7]
Buławniczka rurkowata (Typhula fistulosa) występuje późną jesienią na opadłych liściach, ale jest znacznie większa ( do 20–30 cm wysokości i około 5–10 mm grubości). Zwykle rośnie pojedynczo jest stosunkowo rzadka[5].
Buławniczka sitowata (Typhula juncea (Alb. & Schwein.) P. Karst.) – gatunek grzybów z rodziny pałecznicowatych (Typhulaceae).