dcsimg

Акули-няньки ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Опис

Загальна довжина представників цієї родини коливається від 75 см до 4,3 м. Максимальна вага досягає 110 кг. Найхарактерніша риса всіх — це їх паща. Вона знаходиться на нижній стороні голови між кінцем морди і рівнем очей. На нижній щелепі є 2 м'яких вусики — органи нюху. Ними акули «обнюхують» дно в пошуках здобичі. Позаду кожного ока є невелике бризгальце. Це частина акулячої дихальної системи, через бризгальце в зябра втягується вода. Зуби — пласкі, трикутні, з пильчатими краями. Виростають незалежно один від одного, постійно змінюються протягом всього життя риб. У них м'язові грудні плавці, спинних плавників — 2 (задній менших розмірів). Обидва спинних плавця позбавлені будь-яких шипів. Черевні і анальний плавники симетричні спинним. Довжина хвоста перевищує ¼ довжини тіла. Забарвлення різне — від жовтуватого до темно-коричневого.

Спосіб життя

Донні мешканці, бентофаги. Переважно мешкають в безпосередній близькості із сушею, біля скель та коралових рифів на глибині близько 0,6-70 м. Варто сказати, що ці акули часом трапляються в протоках Ці акули — неквапливі і кмітливі. Активні вночі. Вдень вони сплять, збираючись у великі групи до 40 особин у кожній. Зазвичай надовго вибирають собі «свій» сховок — тріщину в камінні або місце під підводною скелею — і спить в цьому укритті кожен день. Вночі ці акули стають одинаками. Велику частину часу вони кружляють низько над дном у пошуках здобичі.

Живляться акули переважно ракоподібними, молюсками, оболочниками, а також рибою, зокрема скатами-хвостоколами. Акули-няньки також їдять корали і губки. За допомогою добре розвиненого горла ці акули можуть всмоктувати їжу.

Парування триває з кінця червня по кінець липня. Більшість акул-няньок — яйцеживородні. Вагітність триває 6 місяців, зазвичай самиці народжують 30-40 дитинчат. Цикл розмноження — дворічний, самка може знову завагітніти тільки через 1,5 роки після попереднього запліднення. Акуленята народжуються повністю розвиненими і плямистими, плями з віком пропадають.

Розповсюдження

Поширені у тропічних та субтропічних водах.

Стосунки з людиною

Ці акули зовсім не небезпечні для людей. Нерідко бувають випадки, коли люди купаються поряд з цими акулами. Спокійний характер, відстрочена реакція акул-няньок дозволяють тримати їх у великих акваріумах. До того ж ці риби при своєму лютому вигляді відносно швидко приручаються, слухняні, дозволяють працівникам годувати себе з руки.

Проте відомі деякі випадки, коли акули-няньки наносили досить сильні пошкодження людям. Акула-нянька на кшталт бульдога, схопивши жертву, довго не відпускає її, навіть якщо вона вже на суші.

Ці акули не мають великого промислового значення. Проте в деяких країнах м'ясо акули-няньки їдять. Також використовується і шкура цих акул.

Роди та види

Джерела

  • Kurt Fiedler: Lehrbuch der Speziellen Zoologie, Band II, Teil 2: Fische. Gustav Fischer Verlag Jena, 1991, ISBN 3-334-00339-6
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK