dcsimg

Жимолость ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Поширення і екологія

Відомо близько 190 видів майже у всіх областях Північної півкулі, в більшості із Гімалаїв і Східної Азії.

Ботанічний опис

Досить крупні квітки (білі, рожеві, жовтуваті та блакитні) розташовані часто попарно в кутках листків чи на кінцях гілок в суцвіттях. Із слабо розвинутої чашечки виходить неправильний (у більшості) трубчастий віночок, розділений на кінці на п'ять частин; неправильність квіток, побудованих по п'ятірному плану, залежить від зростання трьох передніх пелюсток і нерівномірного їх розвитку, че́рез що віночок є двогубим; в трубці віночка п'ять тичинок і довгий стовпчик маточки.

Ягоди розміщені попарно, часто зростаються між собою .

Верхні листки в деяких видів (а в деяких і всі) зростаються разом, утворюючи одну спільну пластинку або широку облямівку, крізь яку проходить кінець гілки з квітами.

Значення і застосування

Багато видів жимолості дуже часто розводять в садах як красиві декоративні кущі, придатні для груп, алей і альтанок; квітнуть на початку літа, тобто в кінці травня і до середини червня. Досить часто зустрічається на узліссях жимолость справжня (Lonicera xylosteumalt) з жовто-білими квітами і червоними ягодами, листки знизу пухнасті. Висаджується часто в садах.

Інша, жимолость татарська (Lonicera tatarica), з рожевими квітками і гладкими листям, давно розмножується в садах, частіше попередньої. В'юнка і пахуча жимолость духмяна (капріфоль або козяча, чи Шевр-Фель, Lonicera caprifolium L.), родом з Південної Європи, росте в Криму і Бессарабії, з червонуватими чи білими квітками, при відцвітанні жовтими: ягоди червоні.

Найпівнічніший український дикорослий вид — жимолость блакитна (Lonicera caerulea), з жовтуватими, майже правильними квітками і блакитнуватими ягодами, які утворюються кожна із пари плодів, що зрослись; найпівнічніша європейська — жимолость в’юнка (Lonicera periclymenum), в якої листки ніколи разом не зростаються (жимолость жирна, папороть духмяна). В садівництві відомі ще декілька американських видів.

На Кавказі відомі ще жимолость грузинська (Lonicera iberica), з червоно-жовтими квітками, і жимолость кавказька (Lonicera caucasica), з багряними квітками; плоди першої — червоні, другої — чорні; обидва види мають дуже щільну деревину, придатну для дрібних столярних виробів.

У горах Хінгана, біля річки Амур, відкрита жимолость Максимовича (Lonicera maximowiczii).

Плоди деяких видів жимолості їстівні, наприклад, жимолость їстівна.

Класифікація

Рід налічує багато видів, кількість яких приблизно 200. Різні класифікації визнають різну кількість видів.[1]

Деякі види

Фотогалерея

Див. також

Джерела

Посилання

Примітки


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK