dcsimg

Aquilaria subintegra ( Polish )

provided by wikipedia POL

Aquilaria subintegra Ding Hou – gatunek należący do rodziny wawrzynkowatych. Występuje naturalnie w południowej Tajlandii.

Rozmieszczenie geograficzne

Rośnie naturalnie w południowej Tajlandii[3]. Poza tym gatunek ten jest uprawiany w innych częściach Tajlandii, w Indiach, Wietnamie oraz Malezji[4].

Zastosowanie

Drewno tego gatunku nosi handlową nazwę agar (ang. agarwood). Gatunek ten jest głównym źródłem agaru. Oprócz A. subintegra jest ono otrzymywane jeszcze z 15 innych gatunków rodzaju Aquilaria. A. subintegra jest powszechna w uprawie w Malezji, ponieważ koszt sadzonek tego gatunku jest zazwyczaj niższy od wartości innych gatunków tego rodzaju[4][5].

Drewno bywa często atakowane przez grzyby lub bakterie. Drewno zainfekowane pasożytem wydziela woń – olej ochronny, który występuje na rannych obszarach (korzenie, gałęzie lub pień), które stopniowo stają się twardsze i zmieniają barwę na ciemnobrązową lub czarną[5].

Agar jest wykorzystywany w produkcji perfum oraz w medycynie tradycyjnej. Ze względu na kosztowny i pracochłonny proces ekstrakcji jest ono bardzo drogie. Minimum 20 kg niskiej jakości drewna żywicznego potrzebne jest do wytworzenia 12 ml oleju agarowego. Najwyższej jakości olej otrzymywany jest z drzew starszych niż 100 lat. Sprzedaż perfum opartych na tym ekstrakcie rośnie z roku na rok[5].

Ważnym zastosowaniem drewna tego gatunku jest produkcja kadzidła. Agar jest także afrodyzjakiem, zarówno w postaci olejku, jak i kadzidła. Są to na ogół lokalne zastosowania, ale olej jest również sprzedawany w aptekach wietnamskich do użytku wewnętrznego. W medycynie chińskiej wykorzystuje proszku z drewna w leczeniu marskości wątroby oraz innych dolegliwości. Ma zastosowanie również w leczeniu nowotworów płuc i żołądka[5].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-23].
  2. Aquilaria subintegra Ding Hou (ang.). The Plant List. [dostęp 18 stycznia 2014].
  3. Taxon: Aquilaria subintegra Ding Hou (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 18 stycznia 2014].
  4. a b Choice of Tree Species (ang.). EG Agarwood. [dostęp 18 stycznia 2014].
  5. a b c d Agarwood (Oud) (ang.). Fragrantica. [dostęp 17 stycznia 2014].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Aquilaria subintegra: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Aquilaria subintegra Ding Hou – gatunek należący do rodziny wawrzynkowatych. Występuje naturalnie w południowej Tajlandii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL