dcsimg

Paprotnica sudecka ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Paprotnica sudecka (Cystopteris sudetica) – gatunek paproci należący do rodziny rozrzutkowatych. Rośnie w cienistych lasach iglastych i mieszanych. Występuje w Europie i północnej Azji po Chiny, Koreę i Japonię na wschodzie[3]. W Polsce w Sudetach i Karpatach, bardzo rzadko na niżu.

Morfologia

Pokrój
Roślina trwała, z długim kłączem o średnicy 1–2 mm. Pokryte jest ono drobnymi, brązowymi włoskami i nielicznymi, błoniastymi, jasnobrązowymi łuskami o kształcie jajowato-lancetowatym[3]. Zarodnikuje od lipca do września[4].
Liście
3- lub 4-krotnie pierzasto złożone o trójkątnym zarysie, długości 20-30 cm[3] (rzadko do 40 cm[4]). Ogonek liściowy nagi. Zawijki gęsto ogruczolone. Dolne pary listków nie są dłuższe od par następnych. Cały liść o zarysie jajowatym[4].

Synonimy

  • Cystopteris leucosoria Schur
  • Cystopteris sudetica var. leptophylla Milde
  • Cystopteris sudetica var. platyphylla Milde
  • Cystopteris sudetica var. vulgaris Milde

(na podstawie The Plant List[2])

Przypisy

  1. Smith, A. R., K. M. Pryer, E. Schuettpelz, P. Korall, H. Schneider & P. G. Wolf. A classification for extant ferns. „Taxon”. 55 (3), s. 705–731, 2006 (ang.).
  2. a b The Plant List. [dostęp 2011-01-25].
  3. a b c Cystopteris sudetica A. Braun & Milde. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-01-18].
  4. a b c Martin Červenka, Viera Feráková, Milan Háber, Jaroslav Kresánek, Libuše Paclová, Vojtech Peciar, Ladislav Šomšák: Świat roślin, skał i minerałów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1982, s. 62-63. ISBN 83-09-00462-1.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Paprotnica sudecka: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Paprotnica sudecka (Cystopteris sudetica) – gatunek paproci należący do rodziny rozrzutkowatych. Rośnie w cienistych lasach iglastych i mieszanych. Występuje w Europie i północnej Azji po Chiny, Koreę i Japonię na wschodzie. W Polsce w Sudetach i Karpatach, bardzo rzadko na niżu.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL