Goździeńczyk pomarszczony (Clavulina rugosa (Bull.) J. Schröt.) – gatunek grzybów z rodziny goździeńczykowatych (Clavulinaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Clavulina, Clavulinaceae, Cantharellales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Synonimów naukowych ma ok. 30. Niektóre z nich[2]:
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1790 r. Bulliard nadając mu nazwę Clavaria rugosa. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1888 r. Schröter, przenosząc go do rodzaju Clavulina[1].
Nazwę polską nadali Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1968 r[3].
Wysokość 4–9 cm, grubość 0,5–1 cm. Początkowo jest pałkowaty, nieco skręcony, pomarszczony i podłużnie bruzdkowany. Zazwyczaj wyrasta gromadnie po kilka owocników stłoczonych blisko siebie. Później dzielą się one widlasto na kilka gałązek zakończonych obłymi i tępymi wierzchołkami, czasem z zębami. Kolor owocników od białawego poprzez brudnobiały, ochrowy do siwawego, czasami u młodych okazów występuje fioletowy nalot[4]. Owocniki charakteryzują się dużą zmiennością kształtów i barwy[5].
Białawy, miękki, sprężysty, kruchy. Smak i zapach słaby[4].
Jajowatokuliste lub prawie kuliste, gładkie, bezbarwne, o rozmiarach 9–14 × 7–12 μm[5].
Jest szeroko rozprzestrzeniony w Ameryce Północnej i Środkowej oraz w Europie, występuje ponadto w Japonii i na Nowej Zelandii[6]. W Polsce jest średnio pospolity[5].
Rośnie na ziemi w różnego typu lasach, zarówno na niżu, jak i w górach, zazwyczaj w małych grupach. Owocniki pojawiają się od lata do jesieni[5].
Saprotrof[3]. Grzyb jadalny, jednak ze względu na niewielkie rozmiary, mierny smak i rzadkość nie ma większej wartości[5]. Jadany jest np. w Meksyku[7].
Goździeńczyk pomarszczony (Clavulina rugosa (Bull.) J. Schröt.) – gatunek grzybów z rodziny goździeńczykowatych (Clavulinaceae).
Рога́тик белова́тый, или клавули́на белова́тая (лат. Clavulina rugosa) — гриб рода Клавулина (лат. Clavulina). Токсические свойства этого гриба не изучены.
Плодовое тело коралловидное, окрашено в беловатые или палевые тона. Плодовые тела ветвятся незначительно. «Веточки» длинные и довольно широкие, на вершинах не образуют ни гребней, ни бахромы. Споры белые.[2]
Рога́тик белова́тый, или клавули́на белова́тая (лат. Clavulina rugosa) — гриб рода Клавулина (лат. Clavulina). Токсические свойства этого гриба не изучены.
Clavaria canaliculata Fr., 1818 Clavaria grossa Pers., 1797 Clavaria herveyi Peck, 1893 Clavaria rugosa Bull., 1790 Clavulina herveyi (Peck) R.H. Petersen, 1967 Ramaria rugosa (Bull.) Gray, 1821