Rak signální (Pacifastacus leniusculus) je původem severoamerický (ze států Kalifornie a Nevada) invazní druh[2] raka. Do Evropy byl zavlečen v 60. letech 20. století.
Rak signální obvykle dorůstá délky 6–9 cm, ačkoli jsou zaznamenány i velikosti 16–18 cm.[3] Od původních druhů raků je rozpoznatelný tím, že jako jediný má na klepetech v místě spojení pohyblivé a nepohyblivé části výraznou světlou skvrnu, která může být úplně bílá až světle modrá.[4] Je odolnější vůči organickému znečištění i vůči vysokým teplotám vody v letním období než rak říční.[5] Soužití obou druhů je neúnosné, rak signální vytlačuje raka říčního.[5] Rak signální přenáší račí mor, vůči němuž je však imunní.[6]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Signal crayfish na anglické Wikipedii.
Rak signální (Pacifastacus leniusculus) je původem severoamerický (ze států Kalifornie a Nevada) invazní druh raka. Do Evropy byl zavlečen v 60. letech 20. století.
Rak signální obvykle dorůstá délky 6–9 cm, ačkoli jsou zaznamenány i velikosti 16–18 cm. Od původních druhů raků je rozpoznatelný tím, že jako jediný má na klepetech v místě spojení pohyblivé a nepohyblivé části výraznou světlou skvrnu, která může být úplně bílá až světle modrá. Je odolnější vůči organickému znečištění i vůči vysokým teplotám vody v letním období než rak říční. Soužití obou druhů je neúnosné, rak signální vytlačuje raka říčního. Rak signální přenáší račí mor, vůči němuž je však imunní.