dcsimg

Płaskosz borówki ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src=
Płaskosz borówkowy przed osiągnięciem dojrzałości

Płaskosz borówki, płaskosz borówkowy (Exobasidium vaccinii (Fuckel) Woronin) – gatunek grzybów z klasy płaskoszy (Exobasidiomycetes)[1]. Jest pasożytem roślin, głównie z rodziny wrzosowatych (Ericaceae)[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Exobasidium, Exobasidiaceae, Exobasidiales, Exobasidiomycetidae, Exobasidiomycetes, Ustilaginomycotina, Basidiomycota, Fungi [1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1861 r. K.W.G.L. Fuckel nadając mu nazwę Fusidium vaccinii. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu M.S. Woronin w 1867 r[1].

Synonimy[3]:

  • Cylindrosporium deformans Unger
  • Exobasidium vaccinii (Fuckel) Woronin 1867 f. vaccinii
  • Exobasidium vaccinii (Fuckel) Woronin 1867 var. vaccinii
  • Fusidium vaccinii Fuckel 1861
  • Fusidium vaccinii Fuckel 1861 f. vaccinii

Anamorfa: Fusidium vacccini Fuckel[2].

Nazwy polskie taksonów na podstawie ustaleń Komisji do spraw polskiego nazewnictwa grzybów[4].

Morfologia

Na liściach i pąkach kwiatowych porażonych roślin tworzy przylegającą, gęstą grzybnię, często powodując zniekształcenie liści. Przyjmują on łyżeczkowaty kształt. Grzybnia osiąga średnicę do 1 cm, początkowo jest czerwona z żółtawym obrzeżem, potem różowawo-biała, w końcu biała. Dziej się tak dlatego, że w miarę dojrzewania owocnika jego górna powierzchnia pokrywa się białą warstwą hymenium. Podstawki zazwyczaj 3–4- sterygmowe. Bazydiospory o wymiarach 1–19 × 2–4 μm, kiełbaskowate lub lekko zakrzywione, cylindryczne. Dojrzałe posiadają 1–3 przegrody[2].

Płaskosz borówkowy wytwarza także bezpłciowe zarodniki konidialne o wymiarach 8–11 × 1 μm. Zarówno płciowe bazydiospory, jak i bezpłciowe konidia rozprzestrzeniają się unoszone prądami powietrza. Infekcja odbywa się zazwyczaj wiosną na młodych liściach. Po zainfekowaniu rośliny grzybnia patogenu przerasta całe tkanki liści, pąków kwiatowych i łodyg. W porażonej roślinie patogen zimą nie ginie i następnej wiosny rozwija się nadal[2].

Występowanie i znaczenie

Znane jest występowanie tego gatunku w Europie (w tym na Grenlandii) i w Ameryce Północnej (Kanada, USA). Pasożytuje na różnych gatunkach borówek[2], najczęściej na borówce brusznicy[4], ale także na różanecznikach, zwłaszcza z grupy azalii[5].

Wywołuje choroby przynoszące straty gospodarcze[2]. Zwalczanie za pomocą fungicydów i antybiotyków okazało się nieskuteczne. Stwierdzono, że najbardziej jak dotąd skuteczne jest opryskiwanie roztworem chlorku niklu, azotanu i siarczanu niklu w stężeniu 0,3 g /l[2]. Ostatnio na zachodzie Europy zwalcza się chorobę preparatem Bayleton zawierającym triadimefon. W uprawach domowych, gdy choroba zostanie wcześnie wykryta, możliwe jest ręczne jej zwalczanie – należy po prostu wyciąć i zniszczyć (najlepiej spalić) porażone pędy[5].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-08-28].
  2. a b c d e f g Mycobank. Exobasidium vaccini. [dostęp 2017-08-28].
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2017-08-28].
  4. a b Komisja do spraw polskiego nazewnictwa grzybów. [dostęp 2017-08-28].
  5. a b Azalea Leaf and Flower Gall (Exobasidium vaccinii). [dostęp 2017-08-28].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Płaskosz borówki: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Płaskosz borówkowy przed osiągnięciem dojrzałości

Płaskosz borówki, płaskosz borówkowy (Exobasidium vaccinii (Fuckel) Woronin) – gatunek grzybów z klasy płaskoszy (Exobasidiomycetes). Jest pasożytem roślin, głównie z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL