dcsimg

Wodnicha wonna ( Polish )

provided by wikipedia POL
Hygrophorus cossus - Hygrophore à odeur de Cossus.jpg

Wodnicha wonna (Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr.) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hygrophorus, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1798 r. James Sowerby nadając mu nazwę Agaricus cossus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Elias Fries w 1838 r.[1]

Synonimy[2]:

  • Agaricus cossus Sowerby 1798)
  • Hygrophorus cossus var. quercetorum (P.D. Orton) Bon, Migl. & Cherubini 1989
  • Hygrophorus eburneus var. cossus (Sowerby) Quél. 1888
  • Hygrophorus eburneus var. quercetorum (P.D. Orton) Arnolds 1986
  • Hygrophorus eburneus var. quercuum Arnolds 1985
  • Hygrophorus quercetorum P.D. Orton 1985
  • Hygrophorus quercuum P.D. Orton 1984
  • Limacium cossus (Sowerby) Wünsche 1877
  • Limacium eburneum var. cossus (Sowerby) J.E. Lange 1923

Nazwę polską nadała w 1997 r. Barbara Gumińska, Stanisław Domański w 1955 r. używał nazwy oślaz biały, forma cuchnąca[3].

Morfologia

Kapelusz

Średnica 3–7 cm, za młodu jest wypukły z podwiniętym brzegiem, później rozpostarty, prawie płaski. Powierzchnia w stanie wilgotnym silnie śluzowata, błyszcząca, w stanie suchym gładka i lepka. Jest biała, u starszych owocników przebarwia się na żółto lub jasnoróżowo[4].

Blaszki

Dość grube i rzadkie, dość wąskie, z blaszeczkami, szeroko przyrośnięte lub zbiegające. Początkowo są białe, potem kremowe, żółtawe lub brązowawe. Ostrza blaszek równe[4].

Trzon

Wysokość 4–10 cm, grubość 0,5-1 cm, walcowaty, często o zwężającej się podstawie, pełny. Powierzchnia delikatnie biało oprószona (zwłaszcza na szczycie), biała, u starszych okazów żółknąca lub różowawa. W stanie wilgotnym często widoczny jest lepki pierścień[4].

Miąższ

W kapeluszu dość cienki, miękki, biały, nie zmieniający barwy po uszkodzeniu. Smak ma łagodny, ale zapach bardzo charakterystyczny, podobny do zapachu gąsienicy trociniarki czerwicy[4].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki eliptyczne, gładkie[4].

Występowanie i siedlisko

Wodnicha odymiona występuje głównie w Europie, poza nią zanotowana w dwóch miejscach w Ameryce Północnej, oraz w Japonii[5]. W piśmiennictwie naukowym na terenie Polski do 2003 r. notowana na kilku stanowiskach. Jej rozprzestrzenienie w Polsce i stopień zagrożenia nie są znane. W Holandii uznana za gatunek zagrożony[3].

Siedlisko: lasy iglaste, zwłaszcza świerkowe i liściaste, zwłaszcza bukowe[3]. Owocniki występują od sierpnia do października, zazwyczaj gromadnie, rzadziej pojedynczo[4].

Gatunki podobne

Przez niektórych uważana za odmianę wodnichy białej (Hygrophorus eburneus). Podobna jest także wodnicha świerkowa (Hygrophorus piceae)[4].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2019-02-13] .
  2. Species Fungorum [dostęp 2019-02-13] .
  3. a b c Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ​ISBN 83-89648-09-1
  4. a b c d e f g B. Gumińska, Flora Polska (Flora of Poland). Grzyby (Mycota). Tom XXVI. Wodnichowate (Hygrophoraceae), Kraków: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Botaniki, 1997, ​ISBN 83-7052-949-6
  5. Discover Life Maps [dostęp 2019-02-13] .
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Wodnicha wonna: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
Hygrophorus cossus - Hygrophore à odeur de Cossus.jpg

Wodnicha wonna (Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr.) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae).

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL