Damaroň jižní (Agathis australis) je druh jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovité. Pochází z Nového Zélandu a je zdrojem ceněného dřeva a pryskyřice.
Damaroň jižní je obrovský jehličnan vyskytující se ve smíšených lesích mírného pásma. Vyskytuje se na Severním ostrově Nového Zélandu. Vytváří až 50 metrů vysoký nevětvený kmen a tyčí se nad úroveň okolního lesa i 40 a více metrů. Na rozdíl od většiny jehličnanů, které mají jehlicovité listy, damaroň jižní je má ploché, kožovité a podlouhlé. Samičí stromy mají kulovité a samčí válcovité šištice. Tento druh je zřejmě nejoblíbenějším stromem na Novém Zélandu. Známý je také pod názvem kauri.
Má lehké, trvanlivé a kvalitní dřevo, a proto se ve velkém pěstuje v subtropech i v teplé části mírného pásma po celém světě. Její dřevo bylo vysoce oceňováno a používáno od koloniálních dob devatenáctého století. Kromě dřeva je tento strom zdrojem velmi hodnotné pryskyřice. Používá se při výrobě linolea, kvalitních barev a laků. Říká se, že dřevo z jednoho stromu postačí na stavbu domu i celého domovního nábytku. Tato obliba a intenzivní těžba dřeva měla za následek rapidní úbytek damaroňových lesů z původních 1,2 milionu hektarů na 140 hektarů.
Podle Červeného seznamu 2000 patří mezi méně rizikové druhy, ale je závislý na ochraně. Pro damaroň je největší hrozbou nadměrná těžba dřeva a pryskyřice. Přestože je schopen regenerace, trvá tento proces velmi dlouho, proto jsou dalšími faktory smrště a požáry. Damaroň se většinou vyskytuje v rezervacích, které spravuje Novozélandský úřad pro ochranu přírody. Největší lesní plochy jsou v rezervacích Waipoua, Mataraua a Waimate.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Damarovník južný na slovenské Wikipedii.
Damaroň jižní (Agathis australis) je druh jehličnaté dřeviny z čeledi blahočetovité. Pochází z Nového Zélandu a je zdrojem ceněného dřeva a pryskyřice.