Gołąb cynamonowy[3] (Aplopelia larvata) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych. Występuje w Afryce Subsaharyjskiej.
Gatunek został opisany naukowo w 1809 roku przez C.J. Temmincka jako Columba larvata; miejsce typowe to Knysna w Kolonii Przylądkowej (dziś Południowa Afryka). Gatunek został wyłączony przez K.L. Bonapartego do monotypowego rodzaju Aplopelia. Podgatunek z Wyspy Świętego Tomasza, gołąb białoczelny (A. l. simplex) bywa klasyfikowany jako odrębny gatunek na podstawie odmiennego głosu; także inne zachodnioafrykańskie populacje gołębia cynamonowego bywają zaliczane do tego gatunku. Wyróżnienie podgatunków jest niepewne[2].
Długość ciała wynosi od 25 do 29 cm, masa ciała samca od 130 do 210 g, a samicy od 85 do 191 g. Czoło, twarz i podgardle są białe lub szarobiałe, kolor przechodzi w różowo-rudy na szyi i piersi[2].
Gatunek ten zamieszkuje niziny i górskie lasy wiecznie zielone (do 3200 m n.p.m.), także tereny częściowo zdegradowane. Odwiedza plantacje. Najchętniej zjada owoce Calodendron capense, je także nasiona bambusów, zastrzalinów i Kiggelaria africana[4][2].
Gatunek jest zasadniczo osiadły, choć np. w masywie Nimba w Liberii zaobserwowano przemieszczanie się gołębi w górę lub dół stoków[2].
Pora lęgowa zależy od miejsca występowania. Gołębie cynamonowe w Sierra Leone rozmnażają się w lutym, kwietniu i listopadzie; na Wyspie Świętego Tomasza na początku lutego; w Kamerunie w styczniu, sierpniu i październiku[2].
Gołąb cynamonowy ma bardzo duży zasięg występowania, jego liczebność jest uznawana za stabilną. Całkowita liczebność nie została obliczona, ale ptaki te są dość skryte, co może przyczyniać się do niedoszacowania liczebności lokalnych populacji. Jest uznawany za gatunek najmniejszej troski[4].
Gołąb cynamonowy (Aplopelia larvata) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny gołębiowatych. Występuje w Afryce Subsaharyjskiej.