dcsimg

Tamopsis platycephala ( Polish )

provided by wikipedia POL

Tamopsis platycephalagatunek pająka z rodziny Hersiliidae.

Gatunek ten został opisany w 1987 roku przez Barabarę i Martina Baehrów[1][2] na podstawie 3 okazów. Holotyp pochodzi z Teewah Creek w okolicy Coolooli[1].

Samce osiągają około 4,6, a samice 5 mm długości ciała. Prosoma jasnobrązowa z ciemniejszymi brzegami i okolicami oczu, brązowymi szczękoczułkami i białym pasem środkowym za oczami. Obszar oczny w zasadzie niewyniesiony, a nadustek zaledwie w ⅓ tak wysoki jak on. Przednio-środkowa para oczu największa. Opistosoma samca biała z lekkim, ciemnym nakrapianiem oraz czarniawymi dołkami mięśniowymi, brzegami i pasem lancetowatym. Kształt opistosomy samca silnie wydłużony, o bokach prawie równoległych, a na jej powierzchni 2 pary sierpowatych i 1 para okrągłych dołków mięśniowych. U samicy opistosma ciemniejsza, bardziej owalna, z parą kieszonek za środkiem. Nogogłaszczki samca z bardzo dużą, ostro, haczykowato zakończoną apofizą medialną, a apofizą boczną u wierzchołka kubeczkowatą, zakrywającą całkowicie embolus[1].

Pająk endemiczny dla australijskiego Queensland[1][2].

Przypisy

  1. a b c d B. Baehr, M. Baehr. The Australian Hersiliidae (Arachnida: Araneae): Taxonomy, phylogeny, zoogeography. „Invertebrate Taxonomy”. 1, s. 351-437, 1987.
  2. a b Norman I. Platnick: Tamopsis platycephala. W: World Spider Catalog Version 16.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2016-09-25].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Tamopsis platycephala: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Tamopsis platycephala – gatunek pająka z rodziny Hersiliidae.

Gatunek ten został opisany w 1987 roku przez Barabarę i Martina Baehrów na podstawie 3 okazów. Holotyp pochodzi z Teewah Creek w okolicy Coolooli.

Samce osiągają około 4,6, a samice 5 mm długości ciała. Prosoma jasnobrązowa z ciemniejszymi brzegami i okolicami oczu, brązowymi szczękoczułkami i białym pasem środkowym za oczami. Obszar oczny w zasadzie niewyniesiony, a nadustek zaledwie w ⅓ tak wysoki jak on. Przednio-środkowa para oczu największa. Opistosoma samca biała z lekkim, ciemnym nakrapianiem oraz czarniawymi dołkami mięśniowymi, brzegami i pasem lancetowatym. Kształt opistosomy samca silnie wydłużony, o bokach prawie równoległych, a na jej powierzchni 2 pary sierpowatych i 1 para okrągłych dołków mięśniowych. U samicy opistosma ciemniejsza, bardziej owalna, z parą kieszonek za środkiem. Nogogłaszczki samca z bardzo dużą, ostro, haczykowato zakończoną apofizą medialną, a apofizą boczną u wierzchołka kubeczkowatą, zakrywającą całkowicie embolus.

Pająk endemiczny dla australijskiego Queensland.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL