Zalotka białoczelna (Leucorrhinia albifrons) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych.
Ważka niedużej wielkości. Przód głowy, (czyli czoło) jest biały. Górna warga jest ciemna z dwiema jasnymi plamkami. Samce, tułów i nasadę odwłoka mają przyprószone na kolor błękitny, a samice na odwłoku i tułowiu mają delikatny żółty rysunek. Tylne skrzydła są zaczernione u nasady, reszta jest przezroczysta. Skrzydła o rozpiętości 60-64 mm, długość ciała 36-38 mm.
Gatunek o zasięgu euro-syberyjskim, na wschód docierającym po Ural i Ałtaj. Występuje we Francji, Holandii, Niemczech, Polsce i Austrii. W tych krajach jest to gatunek bardzo rzadki, który występuje tylko lokalnie. W Polsce występuje głównie na północy, można ją znaleźć np. nad jeziorami.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[2].
Zalotka białoczelna (Leucorrhinia albifrons) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych.
WyglądWażka niedużej wielkości. Przód głowy, (czyli czoło) jest biały. Górna warga jest ciemna z dwiema jasnymi plamkami. Samce, tułów i nasadę odwłoka mają przyprószone na kolor błękitny, a samice na odwłoku i tułowiu mają delikatny żółty rysunek. Tylne skrzydła są zaczernione u nasady, reszta jest przezroczysta. Skrzydła o rozpiętości 60-64 mm, długość ciała 36-38 mm.
WystępowanieGatunek o zasięgu euro-syberyjskim, na wschód docierającym po Ural i Ałtaj. Występuje we Francji, Holandii, Niemczech, Polsce i Austrii. W tych krajach jest to gatunek bardzo rzadki, który występuje tylko lokalnie. W Polsce występuje głównie na północy, można ją znaleźć np. nad jeziorami.
OchronaNa terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.