dcsimg

Lasturnatky ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Lasturnatky (Ostracoda) jsou malí (jen několik mm měřící) korýši. Na Zemi jsou už od kambria, hlavní rozvoj zažili před asi 500 miliony let. Jejich fosilie potvrdily například to, že v Antarktidě v dry valleys kdysi panovalo klima podobné tomu v dnešních tundrových oblastech.[2]. Nedávno byly také převratně objeveny 100 milionů let staré velké lasturnatčí spermie.[3] Lasturnatky žijí u dna, v mořských i sladkých vodách, potrava je různorodá.

Charakteristika

Lasturnatky mají tělo pokryté dvouchlopňovou schránkou. Jejich tělní články splývají či jsou úplně redukované. Zadeček je buďto zakrnělý či chybí, hlava je jasně největším článkem s většinou končetin. Na hrudi je jen jeden pár končetin nebo i žádný. K plavání používají dva páry antenul a tří páry hrudních končetin. Mají také pár mandibul a dva páry maxil. Vylučovací soustavu tvoří žlázy na maxilách, anténách, či na obou.[4] Cévní soustava (a s tou i srdce) chybí, krev obíhá mezi chlopněmi na schránce. Lasturnatky dýchají povrchem těla. Předpokládá se, že hlavním smyslem je hmat, protože na těle a končetinách se vyskytují obzvláště citlivé chlupy, i když na hlavě sedí jednoduché naupliové očko a u některých druhů je i pár složených očí.

Rozmnožování

Většina lasturnatek snáší vajíčka buďto rovnou do vody (jako plankton) či je lepí na rostliny či objekty u dna. Některé druhy však uchovávají vajíčka ve schránce pro větší ochranu. Z vajíčka se vylíhne naupliová larva, od začátku s tvrdou schránkou. Larva se před dospělostí svlékne osmkrát.

Jak už bylo zmíněno, lasturnatky mají velké spermie, někdy dokonce až obřích rozměrů. Protože tak tomu bylo už před 100 miliony let, předpokládá se, že existovala a existuje silná sexuální konkurence mezi samci.

Zástupci

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ostracod na anglické Wikipedii.

  1. ZICHA, Ondřej; MAŇAS, Michal. Ostracoda (lasturnatky) [online]. BioLib.cz, 2004-07-04 18:20:18 CET, rev. 2006-12-23 01:03:02 CET [cit. 2009-12-03]. Dostupné online.
  2. Martina Otčenášková. V Antarktidě bylo jako v tundře [online]. Český rozhlas, 24.07.2008. Dostupné online.
  3. Češka se podílela na objevu 100 milionů let starých spermií [online]. 19.06.2008. Dostupné online.
  4. Barnes, Robert D. Invertebrate Zoology. Philadelphia, PA: Holt-Saunders International, 1982. ISBN 0-03-056747-5. S. 680-683.
  5. ŘÍHOVÁ AMBROŽOVÁ, J. Lasturnatky. From Encyklopedie hydrobiologie : výkladový slovník [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2007 [cit. 2009-12-03]. Available from www: <http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_es-006/ebook.html?p=L001>

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Lasturnatky: Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Lasturnatky (Ostracoda) jsou malí (jen několik mm měřící) korýši. Na Zemi jsou už od kambria, hlavní rozvoj zažili před asi 500 miliony let. Jejich fosilie potvrdily například to, že v Antarktidě v dry valleys kdysi panovalo klima podobné tomu v dnešních tundrových oblastech.. Nedávno byly také převratně objeveny 100 milionů let staré velké lasturnatčí spermie. Lasturnatky žijí u dna, v mořských i sladkých vodách, potrava je různorodá.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ