Buqələmun (lat. Chamaeleo) - buqələmunlar fəsiləsinə aid heyvan cinsi.
1099/5000
təsvir
Onlar yavaş müstəqil daşınar gözləri ilə hərəkət edir, bitki acgöz üçün dəri colouration, uzun dil, adətən ilişkən quyruq və xüsusi ayaq Evlerde dəyişmək imkanı. Kişilər qadınlar nisbətən daha böyük və daha rəngarəng edir. Demək olar ki, bütün növ 15 və 40 sm (5,9 və 15,7 ilə) arasında maksimum snout-Vent uzunluğu (SVL) var.
davranış
əksəriyyəti ağac və adətən ağac və ya kol aşkar, lakin bir neçə növ (xüsusən NAMAQUA Chameleon) qismən və ya əsasən yer var.
reproduksiya
növlü yalnız oviparous növ daxildir.
əsir
neçə istisna ilə, ən çox əsir görüldü chameleons Chamaeleo bütün üzvləri, xüsusən ümumi, Senegal və hicablı chameleons, lakin hətta xüsusi qayğı tələb edir.
taksonomisi
Chamaeleo ailə Chamaeleonidae növü cins deyil.
subfamily Chamaeleoninae (Bradypodion, Calumma, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia və Trioceros) Bütün digər genera növlü Chamaeleo daxil edilmişdir bir anda var, lakin indi faktiki olaraq bütün orqanları tərəfindən ayrı-ayrı hesab olunur.
About Google TranslateCommunityMobileAbout GooglePrivacy & TermsHelp[null Send feedback]
Buqələmun (lat. Chamaeleo) - buqələmunlar fəsiləsinə aid heyvan cinsi.
Chameleoni (Chamaeleoninae) je skupina ještěrů z čeledi chameleonovitých. Zahrnuje 4 rody, kterým všem přísluší české označení chameleon. Zásadní fámou týkající se chameleonů je, že dokáží měnit barvu podle prostředí. To ale není pravda, svou barvu totiž mění podle emocí. Dále se dívají každým okem zvlášť (monokulární vidění) a jejich vymrštitelný jazyk je stejně dlouhý jako jejich tělo.
Chameleoni se vyvinuli patrně koncem křídy z čeledi Agamidae. Jejich fosilie jsou známé z konce mongolské křídy a z miocénu. Tehdy žili i na území dnešního Česka – jeden z nejstarších miocéních nálezů čelisti chameleona (jednalo se o druh Chameleo caroliquarti) byl učiněn v chebské místní části Dolnice.
Chameleoni žijí ve více jak 150 druzích ve 190 poddruzích (a stále jich přibývá), které se řadí do šesti rodů ve dvou podčeledích. Rod Chameleo, který je z nich, se dále dělí na dva podrody: Chameleo a Trioceros.
Chameleoni žijí v Africe mimo oblasti, kde se nacházejí extrémně suché pouště. Zřídka se mohou vyskytnout i v jižní Evropě (např. Španělsko) a na Blízkém východě. Hlavní výskyt chameleonů je však na Madagaskaru, kde žije nadpoloviční většina všech druhů chameleonů, dále pak také Indii a na Srí Lance. V současné době žije v Evropě pouze jediný druh, chameleon obecný, který je rozšířený kolem celého Středozemního moře v jižním Španělsku.
Domovem pro chameleony jsou nejrůznější oblasti: pouště a polopouště, savany, nížinné i horské deštné lesy, alpínské louky až do nadmořských výšek 4500 m. Většina druhů žije na stromech a vysokých keřích, ale některé druhy jsou restrické.
Oči chameleona jsou svou stavbou považovány za nejdokonalejší v téměř celé živočišné říši. Oči samotné jsou na bocích hlavy ukryty ve dvojitých víčkách, která jsou tmavě modrá. Oko a víčko jsou srostlé, to spolu se silnými očními svaly způsobuje enormní pohyblivost oka. Chameleon může své okolí sledovat ve velmi širokém rozsahu, vertikálně může otáčet očima o 120° a horizontálně o 190°. Za hřbetem se však nachází mrtvý bod, kam chameleon nedohlédne. Pohybuje každým okem nezávisle na sobě a obrazy se neslučují (nesyntetizují) dohromady v jeden, ale mozek je vyhodnocuje každý zvlášť. Při hledání potravy chameleon kouká každým okem zvlášť a teprve když chce na objekt vystřelit jazykem, zamíří na něj oběma očima. Pro některé druhy není problém vidět potravu vzdálenou až 1000 m. Zajímavá vlastnost oka je, že aniž by chameleon pohnul tělem, dokáže se na daný objekt dívat z několika různých úhlů. Dá se to vysvětlit tak, že vidí dva cvrčky v zákrytu za sebou a malým pohybem oka je najednou vidí z pohledu, kdy cvrčci jsou vedle sebe. K tomuto jevu dochází posunem tzv. uzlového bodu, který leží mimo osu rotace. Ve spánku oko otáčí zřítelnicí dolů; v této poloze mu poskytují ochranu kostěné destičky.
Jazyk chameleona je další z jejich nepřehlédnutelných znaků. V klidovém stadiu je dutý a uložený v hltanu a v okamžiku, kdy je spatřena kořist, se naplní tekutinou. Jazyk chameleon vystřeluje na kořist kontrakcí kruhového svalstva v řapíku jazyka a stahy svalu, který spojuje jazylku s hrudním košem. Na jeho konci je rozšířený a nachází se tam sliznice s lepkavým adhézním sekretem zajišťující jeho lepkavost, která pomáhá při uchopení kořisti. Některé africké druhy tuto sliznici nemají, ale je to nahrazeno malým chápavým prstíkem, který též pomáhá uchopit kořist. Proces vystřelení, uchopení kořisti a zpětného zatažení zpět do úst je velice rychlý, proto většina potravy je proti tomuto způsobu lovení úplně bezbranná. Jazyk často přesahuje délku celého těla samotného chameleona, někdy je dokonce dvakrát delší než jeho tělo.
Ocas chameleona je přibližně stejně dlouhý (u některých druhů někdy i delší) jako tělo, u těla kulatého průřezu, pak je průřez elipsovitý, ze stran je stlačen a na vrcholu je zahrocený. Ocas je chápavý a při šplhání slouží jako pátá končetina. Když je ocas utrhnut nebo useknut, není schopen regenerace. Při šplhání po stromech slouží jako dodatečná pátá končetina a v klidu nebo ve spánku je spirálovitě stočený.
Zabarvení a chování chameleonů se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu, a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony (např. si zbarvením dávají najevo svou přítomnost, aniž by se museli hýbat) a namlouvání (pomocí zbarvení se zajišťují, že se nespáří s jiným druhem). Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 sekundy. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období, atd. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy – každý druh má svou omezenou paletu barev. U většiny druhů převládají všechny možné odstíny zelené, hnědé a černé barvy. Některým druhům nedělá problém se vybarvit i do žluté, oranžové, modré a fialové barvy. Změnu barvy pokožky vyvolávají tzv. chromatocyty umístěné ve třech vrstvách v podkožní tkáni – první vrstva je tvořena žlutými a červenými buňkami, druhá vrstva modrými a bílými a třetí vrstva černými buňkami. Tyto buňky mají výběžky, které se rozšiřují nebo mění svoji velikost a přibližují se nebo oddalují od pokožky, která je průhledná, a proto jsou přes ni tyto barevné buňky vidět. Takto jsou pod kůží některých druhů chameleonů vidět dokonce i kosti.[1]
Když je chameleon podrážděný, tak se nafukuje, aby okolí ukázal, že je velký a vybarví se do nejtmavších odstínů zelené, hnědé a černé barvy.
Když chameleon spí, tak jeho tělo je naprosto uvolněné a vybarví se do nejsvětlejšího odstínu zelené barvy, jaké je schopen. Při vyhřívání se na slunci se zpravidla vybarvuje do hnědých odstínů, jelikož hnědá přijímá daleko lépe teplo než zelená barva. Při namlouvání se sameček před samičkou „naparuje“ svým krásným zbarvením a vybarvuje se do všech barev, kterých je schopen, aby samičku uchvátil.
Končetiny jsou uzpůsobeny životu na větvích a keřích takovým způsobem, že mají prsty srostlé v jakési kleštičky. To jim zaručuje pevné obejmutí větvičky a potřebnou stabilitu těla při lovu. Na noze mají srostlé vždy tři prsty a dva prsty až po předposlední článek. Na předních končetinách jsou na vnější straně dva prsty a na vnitřní straně tři. Na zadních nohou je to naopak. To umožňuje chameleonovi stejné rozložení sil při uchycení se. Končetiny jsou celkově dlouhé, štíhlé, ale silné, a enormně pohyblivé v ramenním a kyčelním kloubu - to jim také pomáhá při pohybu ve větvích stromů.
Při namlouvání se chameleon chová jako ke každému jinému chameleonovi, kterého potká – odstrašuje ho. Když po nějaké době zjistí, že se jedná o samičku, změní svoje chování o sto procent. Začne se vybarvovat a ukazovat svoji krásnou kresbu a trhavými pohyby se pomalu přibližuje k samičce. U druhu Chameleo Jacksonii toto namlouvání bývá doplněno koulením očí. Když se samička nevybarví do tmavých barev, čímž dává najevo neschopnost se pářit nebo nezájem, tak ji sameček skoro celý den všude doprovází, přičemž se sem tam pokusí o kopulaci. Kopulace samotná trvá tak 10 – 30 min a po skončení se prudce zvedá samiččina agresivita, což vede k rychlému vzdálení se samečka.
Samice jsou živorodé.[2]
Chameleoni (Chamaeleoninae) je skupina ještěrů z čeledi chameleonovitých. Zahrnuje 4 rody, kterým všem přísluší české označení chameleon. Zásadní fámou týkající se chameleonů je, že dokáží měnit barvu podle prostředí. To ale není pravda, svou barvu totiž mění podle emocí. Dále se dívají každým okem zvlášť (monokulární vidění) a jejich vymrštitelný jazyk je stejně dlouhý jako jejich tělo.
Chamaeleo is a genus of chameleons in the family Chamaeleonidae. Most species of the genus Chamaeleo are found in sub-Saharan Africa, but a few species are also present in northern Africa, southern Europe, and southern Asia east to India and Sri Lanka.
Species in the genus Chamaeleo are slow moving, with independently movable eyes, the ability to change skin colouration, a long tongue, usually a prehensile tail, and special leg adaptations for grasping vegetation. Males are generally larger and more colorful than females. Almost all species have a maximum snout-vent length (SVL) between 15 and 40 centimetres (5.9 and 15.7 in).
The vast majority of Chamaeleo species are arboreal and typically found in trees or bushes, but a few species (notably the Namaqua Chameleon) are partially or largely terrestrial.
The genus Chamaeleo includes only oviparous species.
With few exceptions, the chameleons most commonly seen in captivity are all members of the genus Chamaeleo; the most commonly found species in the pet trade (as well as through captive breeders) include the common, Senegal, and veiled chameleons, but all chameleons tend to require special care, and are generally suited to the intermediate or advanced reptile keeper.
Chamaeleo is the type genus of the family Chamaeleonidae.
All other genera of the subfamily Chamaeleoninae (Bradypodion, Calumma, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia, and Trioceros) have at some point been included in the genus Chamaeleo, but are now regarded as separate genera by virtually all authorities.
14 species are recognized as being valid, and subspecies are recognized for some species.[2]
Nota bene: A binomial authority or trinomial authority in parentheses indicates that the species or subspecies was originally described in a genus other than Chamaeleo.
Chamaeleo is a genus of chameleons in the family Chamaeleonidae. Most species of the genus Chamaeleo are found in sub-Saharan Africa, but a few species are also present in northern Africa, southern Europe, and southern Asia east to India and Sri Lanka.
Chamaeleo es un género de iguanios de la familia Chamaeleonidae.[1] Estos camaleones se distribuyen por el sur de Europa, África y Asia (desde Oriente Medio hasta el subcontinente Indio).[1]
Son de movimiento lento y pueden mover sus ojos de manera independiente, pueden cambiar de color, tienen una lengua larga y una cola prensil. Los machos son generalmente más grandes y coloridos que las hembras. Suelen medir entre 15 y 40 cm (sin contar la cola).
La gran mayoría son arborícolas normalmente pudiendo ser encontrados en árboles y arbustos, pero hay algunas especies (Chamaeleo namaquensis) que son principalmente terrestres. Todas sus especies son ovíparas.
Chamaeleo es el género tipo de la familia Chamaeleonidae. El resto de géneros de la subfamilia Chamaeleoninae (Bradypodion, Calumma, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia y Trioceros) estuvieron en el pásado incluidos en Chamaleo, pero ahora se consideran géneros distintos.
Se reconocen las siguientes 14 especies:[1]
Chamaeleo es un género de iguanios de la familia Chamaeleonidae. Estos camaleones se distribuyen por el sur de Europa, África y Asia (desde Oriente Medio hasta el subcontinente Indio).
Chamaeleo (antzinako grezieraz: χαμαε lurreko eta λεων lehoi) kamaleoien barruko narrasti genero bat da. Lehen hainbat espezie zituen barruan, denborarekin beste genero batzuetan sailkatzen joan direnak. Mediterraneo inguruan bizi dira. 20 eta 40 zentimetroko arteko tamaina dute, nahiz eta badiren 70 zentimetroko batzuk.
Chamaeleo (antzinako grezieraz: χαμαε lurreko eta λεων lehoi) kamaleoien barruko narrasti genero bat da. Lehen hainbat espezie zituen barruan, denborarekin beste genero batzuetan sailkatzen joan direnak. Mediterraneo inguruan bizi dira. 20 eta 40 zentimetroko arteko tamaina dute, nahiz eta badiren 70 zentimetroko batzuk.
Chamaeleo est un genre de sauriens de la famille des Chamaeleonidae[1].
Ce genre comprend en particulier la seule espèce présente naturellement en Europe, le Caméléon commun.
Les espèces de ce genre se rencontrent en Afrique, au Moyen-Orient, dans le sud de l'Europe et en Asie du Sud[1].
Ce sont les caméléons appelés « vrais ». Ils sont en général plutôt grands (en moyenne 20 à 40 centimètres, et jusqu'à 70 centimètres, héliophiles, dotés d'une longue queue et sont ovipares ou ovovivipares (ce dernier cas concerne en général les espèces vivant en milieu plus frais, en altitude par exemple). Ils se nourrissent d'insectes, parfois de petits vertébrés pour les plus grandes espèces, et certains consomment également des feuilles d'arbres. Ils ont tous un comportement principalement arboricole.
Selon Reptarium Reptile Database (6 juin 2012)[2] :
Le nom de ce genre, Chamaeleo, vient du grec χαμαε, « à terre », et λεων, « lion », soit « lion qui rampe »[3].
Chamaeleo est un genre de sauriens de la famille des Chamaeleonidae.
Ce genre comprend en particulier la seule espèce présente naturellement en Europe, le Caméléon commun.
Chamaeleo é un xénero de réptiles da orde dos escamosos, suborde dos lacertilios e infraorde dos iguanios, o tipo da familia dos camaleónidos e da subfamilia dos camaleoninos.
O xénero comprende numerosas especies, a maioría delas distrubídas na África subsahariana, pero algunhas tamén están presentes no norte de África, no sur de Europa e no sur de Asia oriental, até a India e Sri Lanka.
O xénero foi descrito en 1768 polo médico e naturalista austriaco Josephus Nicolaus Laurenti, na súa obra Specimen Medicum, Exhibens Synopsin Reptilium Emendatam cum Experimentis circa Venena, sobre a función do veleno nos réptiles e anfibios. Neste importante libro sobre herpetoloxía definiu trinta xéneros de réptiles, mentras que na 10ª edición do Systema Naturae, de Linnaeus, publicada en 1758, definíanse só dez xéneros.
O nome científico Chamaeleo deriva do latín chămaelĕōn,[2] tirado do grego antigo χαμαιλέων chamailéōn,[2][3] voz formada polos elementos χαμαί chamaí, "en terra", "polo chan", e λέων léōv, "león".[3] Literalmente: "león da terra".
Chamaeleo é o xénero tipo da familia dos camaleónidos e da subfamilia dos camaleoninos. Moitos xéneros desta subfamilia (Bradypodion, Calumma, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia e Trioceros) estiveron no pasado incluídos en Chamaleo, pero agora considéranse xéneros distintos.
Ademais de polo nome actualmente válido, o xénero coñeceuse tamén polos sinónimos:[4]
Na actualidade reoñécense no xénero as 14 especies seguintes:[5]
As especies do Chamaeleo son de movementos lentos, e poden mover os ollos de maneira independente. Poden cambiar de cor. Teñen unha ligua longa e unha cola prénsil. Os machos son xeralmente máis grandes e coloridos que as femias. Adoitan medir entre 15 e 40 cm (sen contar a cola).
A gran maioría son arborícolas e poden ser encontrados normalmente en árbores e arbustos, pero hai algunhas especies, como Chamaeleo namaquensis, que son principalmente terrestres. Todas as especies son ovíparas.
Chamaeleo é un xénero de réptiles da orde dos escamosos, suborde dos lacertilios e infraorde dos iguanios, o tipo da familia dos camaleónidos e da subfamilia dos camaleoninos.
O xénero comprende numerosas especies, a maioría delas distrubídas na África subsahariana, pero algunhas tamén están presentes no norte de África, no sur de Europa e no sur de Asia oriental, até a India e Sri Lanka.
Chamaeleo Laurenti, 1768 è un genere di piccoli sauri della famiglia dei Chamaeleonidae.[1]
Rispetto agli altri generi della famiglia, il genere Chamaeleo non presenta decorazioni del capo particolarmente appariscenti quali corni o strutture similari. In tutte le specie è presente una cresta golare, più vistosa in alcune specie (p.es. C.calyptratus), quasi impercettibile in altre. Un carattere sinapomorfico del genere è la presenza di uno sperone tarsale, più pronunciato nei maschi rispetto alle femmine.[2]
Il genere è ampiamente distribuito in Africa ed estende il suo areale all'Europa meridionale, al Medio Oriente, alla penisola arabica e al subcontinente indiano. Una specie (C. monachus) è endemica dell'isola di Socotra.[2]
Sebbene alcune specie possano ambientarsi nelle foreste di bassa quota e nelle praterie montane, la maggior parte di esse popolano la savana, la macchia e gli ambienti semidesertici, con un'unica specie (C. namaquensis) adattatasi al deserto vero e proprio.
Comprende le seguenti specie:[1]
Numerose altre specie attribuite in passato al genere Chamaeleo sono oggi collocate in altri generi. Tra di esse:
Chamaeleo Laurenti, 1768 è un genere di piccoli sauri della famiglia dei Chamaeleonidae.
Chamaeleo er en slekt av kameleoner.
De fleste artene lever i Afrika sør for Sahara, men det finnes også noen arter i Nord-Afrika, Sør-Europa og Sørvest-Asia østover til India og Sri Lanka. Medlemmene i slekten er middels store, 15–40 cm lange, og lever for det meste oppe i busker og trær. De er likevel ikke vanlige i tett skog, men foretrekker ulike typer savanne, torneskog og halvørken. Namaquakameleonen er et ørkendyr, som tilbringer det meste av tida på bakken. Alle artene er eggleggende.
Chamaeleo var den første slekten av kameleoner som ble beskrevet. Etter hvert som kunnskapen har økt, er mange arter flyttet til nye slekter. I 2009 ble det oppdaget at underslekten Trioceros ikke er spesielt nært beslektet med Chamaeleo i snever betydning, og gruppen har derfor nå status som en egen slekt. Mange av artene i Trioceros har horn eller andre utvekster framme på hodet, noe som aldri forekommer hos Chamaeleo.[1]
En følger her Tilbury & Tolley som regner 14 arter til slekten Chamaeleo,[1] inkludert Ch. necasi, som ble beskrevet i 2007.[2] Artsnavnene Ch. quilensis, Ch. roperi og Ch. ruspolii betraktes nå som synonymer for Ch. dilepis.
Chamaeleo er en slekt av kameleoner.
De fleste artene lever i Afrika sør for Sahara, men det finnes også noen arter i Nord-Afrika, Sør-Europa og Sørvest-Asia østover til India og Sri Lanka. Medlemmene i slekten er middels store, 15–40 cm lange, og lever for det meste oppe i busker og trær. De er likevel ikke vanlige i tett skog, men foretrekker ulike typer savanne, torneskog og halvørken. Namaquakameleonen er et ørkendyr, som tilbringer det meste av tida på bakken. Alle artene er eggleggende.
Chamaeleo var den første slekten av kameleoner som ble beskrevet. Etter hvert som kunnskapen har økt, er mange arter flyttet til nye slekter. I 2009 ble det oppdaget at underslekten Trioceros ikke er spesielt nært beslektet med Chamaeleo i snever betydning, og gruppen har derfor nå status som en egen slekt. Mange av artene i Trioceros har horn eller andre utvekster framme på hodet, noe som aldri forekommer hos Chamaeleo.
En følger her Tilbury & Tolley som regner 14 arter til slekten Chamaeleo, inkludert Ch. necasi, som ble beskrevet i 2007. Artsnavnene Ch. quilensis, Ch. roperi og Ch. ruspolii betraktes nå som synonymer for Ch. dilepis.
Chamaeleo – rodzaj jaszczurki z rodziny kameleonowatych (Chamaeleonidae).
Rodzaj obejmuje gatunki występujące w Afryce, Azji i Europie[3].
Chamaeleo: łac. chamaeleon „kameleon”, od gr. χαμαιλεων khamaileōn „ziemny lew”, od χαμαι khamai „na ziemi”; λεων leon, λεοντος leontos „lew”[4].
Do rodzaju należą następujące gatunki[3]:
Wszystkie gatunki z tego rodzaju zostały objęte konwencją waszyngtońską CITES (załącznik II)[7].
Chamaeleo – rodzaj jaszczurki z rodziny kameleonowatych (Chamaeleonidae).
Chamaeleo é um gênero de camaleões encontrados na África, na Ásia e no sul da Europa (nesta última, apenas a espécie Chamaeleo chamaeleon). Esses animais vivem nas árvores e possuem cauda preênsil e patas com dedos opostos, bons para se segurar nos galhos, mas são mais famosos por suas habilidades de mudar de cor, capturar insetos com a língua e mover os olhos independentemente.
Chamaeleo é um gênero de camaleões encontrados na África, na Ásia e no sul da Europa (nesta última, apenas a espécie Chamaeleo chamaeleon). Esses animais vivem nas árvores e possuem cauda preênsil e patas com dedos opostos, bons para se segurar nos galhos, mas são mais famosos por suas habilidades de mudar de cor, capturar insetos com a língua e mover os olhos independentemente.
Chamaeleo este un gen de cameleoni din subfamilia Chamaeleoninae. Este întâlnit în mare parte în Africa Subsahariană, dar câteva specii sunt prezente și în Africa de Nord, Europa de Sud și Asia de Sud.
Chamaeleo este genul tip(en) al familiei Chamaeleonidae.
Toate celelalte genuri din subfamilia Chamaeleoninae (Bradypodion, Calumma, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia și Trioceros) au fost cândva incluse în genul Chamaeleo, dar în prezent sunt privite ca genuri separate.
14 specii cu câteva subspecii sunt recunoscute pe larg de toate autoritățile ca fiind valide.[2]
Lista completă a speciilor conform Catalogue of Life:[3]
|access-date=
(ajutor)Mentenanță CS1: Nume multiple: lista autorilor (link) Chamaeleo este un gen de cameleoni din subfamilia Chamaeleoninae. Este întâlnit în mare parte în Africa Subsahariană, dar câteva specii sunt prezente și în Africa de Nord, Europa de Sud și Asia de Sud.
Chamaeleo este genul tip(en) al familiei Chamaeleonidae.
Toate celelalte genuri din subfamilia Chamaeleoninae (Bradypodion, Calumma, Furcifer, Kinyongia, Nadzikambia și Trioceros) au fost cândva incluse în genul Chamaeleo, dar în prezent sunt privite ca genuri separate.
Chamaeleo là một chi trong họ tắc kè hoa được tìm thấy chủ yếu trong lục địa châu Phi cận Sahara, nhưng một vài loài cũng hiện diện ở Bắc Phi, Nam Âu và Đông Nam Á đến Ấn Độ và Sri Lanka.
Chúng di chuyển chậm với đôi mắt di chuyển một cách độc lập, có khả năng thay đổi màu da, lưỡi dài, đuôi có khả năng đu bám, và sự thích nghi đặc biệt cho chân bám vào cây cối. Con đực thường lớn hơn và nhiều màu sắc hơn so với con cái. Hầu như tất cả các loài có chiều dài mõm đến huyệt tối đa (SVL) từ 15 đến 40 cm.
Chamaeleo là một chi trong họ tắc kè hoa được tìm thấy chủ yếu trong lục địa châu Phi cận Sahara, nhưng một vài loài cũng hiện diện ở Bắc Phi, Nam Âu và Đông Nam Á đến Ấn Độ và Sri Lanka.
避役屬(學名:Chamaeleo)是一屬變色龍,主要分佈在非洲、南歐及南亞,東至印度及斯里蘭卡。牠們行動緩慢,棲於樹上,雙眼可以獨立轉動,可以改變皮膚的顏色,有長的舌頭,尾巴可抓住東西,四肢適合抓住植物。