Czerwieniak kongijski (Hemichromis lifalili) – gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae), opisany naukowo w 1979 roku z jeziora Tumba w Demokratycznej Republice Konga[5]. Uważany za jednego z najładniejszych i najbardziej rozpowszechnionych w akwarystyce czerwieniaków (Hemichromis)[2]. W literaturze spotykana jest też nazwa czerwieniak kongolański[6].
Jest szeroko rozprzestrzeniony w dorzeczu Konga, z wyjątkiem regionów Shaba i Kasaï. Nie występuje na terenach bagiennych ani w rwących strumieniach[3]. Gatunek bentopelagiczny[4][7].
Ciało tej ryby osiąga długość około 8 cm[7] (10 cm[2]) i jest jaskrawo ubarwione, zwłaszcza u samca, najbardziej w okresie tarła. Wówczas tylna krawędź płetwy ogonowej jest intensywnie czerwono obrzeżona[3]. Na czerwonym tle rozłożone są jasno niebieskie plamki tworzące luźno ułożone linie wzdłuż boków ciała. Intensywność ubarwienia zmienia się w zależności od nastroju ryby.
Ikra jest składana na otwartym podłożu oczyszczonym przez parę przystępującą do tarła. Samiec opiekuje się złożonymi jajami oraz młodymi. Liczba larw wylęgających się z jednego złożenia wynosi około 300[3].
Ryba terytorialna, szczególnie agresywna w okresie godowym (również samice[2]), nie nadaje się do tzw. towarzyskiego akwarium wielogatunkowego. W wystroju zbiornika wskazane jest przygotowanie licznych kryjówek, które umożliwią rybom ucieczkę przed nadmiernie agresywnymi osobnikami. Rośliny tylko mocne i sztywne[2].
Zalecane warunki w akwarium Zbiornik duży, najlepiej jednogatunkowy[2] Temperatura wody 24–28 °C[2] Twardość wody do 15°n[2] Skala pH 6,5–7,5[7] Pokarm żywy, płatkowany, mrożonyCzerwieniak kongijski (Hemichromis lifalili) – gatunek słodkowodnej ryby okoniokształtnej z rodziny pielęgnicowatych (Cichlidae), opisany naukowo w 1979 roku z jeziora Tumba w Demokratycznej Republice Konga. Uważany za jednego z najładniejszych i najbardziej rozpowszechnionych w akwarystyce czerwieniaków (Hemichromis). W literaturze spotykana jest też nazwa czerwieniak kongolański.