Andrena chrysopus is een vliesvleugelig insect uit de familie Andrenidae. De wetenschappelijke naam van de soort is voor het eerst geldig gepubliceerd in 1903 door Pérez.[1]
Bronnen, noten en/of referenties(За Осичнюк, 1977). Самиця: довжина тіла 8-9 мм. Голова та груди чорні, крила жовтуваті. Джгутики вусиків знизу червонуваті або коричнюваті. В забарвленні черевця часто переважає червоний колір. Звичайно 1–3 тергуми червоні з жовтими вузькими вершинними краями, 4–5 тергуми завжди чорні. Лапки всіх ніг та гомілки задніх, іноді й середніх, червоно-жовті. Тім’я та груди зверху в досить довгих іржаво- чи коричнювато-жовтих або жовтих волосках, на боках і знизу голова та груди в білуватих або жовтувато-білих волосках. Проподеальний кошик та вертлюжний пучок рідкі та довгі, з білуватих волосків; гомілкова сумка густа, довга, золотисто-жовта. 1 тергум у досить довгих жовтуватих або білуватих волосках. 2-4 тергуми з широкими густими суцільними білуватими вершинними перев’язками. Анальна торочка коричнева або жовтувато-коричнева. Самець за скульптурою, кольором тіла та опушенням дуже подібний до самиці. Наличник більш опуклий, з такою ж скульптурою, як у самиці. Вусики короткі, ледве досягають вершини щитка середньоспинки. Опушення тіла, особливо голови та грудей, дещо довше, кудлатіше, ніж у самиці. Довжина тіла 7–8 мм.
Зареєстрований локально а окремих пунктах південної частини Європи: Словаччина, Чехія, ФРН, Австрія, Македонія, Угорщина, Румунія, Україна, Швейцарія, південна Франція та північна Італія, а також відмічений в Туреччині. Зустрічається на степових ділянках.
В Україні знайдений в Донецькій, Херсонській, Черкаській, Тернопільській областях та в Криму. Дуже рідкісний вид, зустрічається лише в місцях, де росте спаржа — види роду Asparagus.
Має одну генерацію на рік. Літає з кінця квітня до липня. Риє гіллясті гнізда поодиноко у землі, не створюючи агрегацій. Комірки еліпсоїдної форми з кулястим пилковим хлібцем та яйцем розташовуються на глибині 6,5–14,5 см від поверхні ґрунту. Дорослі особини є вузькими оліголектами Asparagus, в тому числі Asparagus pallasii Miscz., який занесено до Червоної книги України. Андрена золотонога — головний запилювач цих рослин у природних умовах, тому має виняткове значення у їх збереженні.
Зникає внаслідок різкого зменшення чисельності спаржі — його основної кормової рос-лини, з якої він збирає пилок; скорочення площ цілинних степових ділянок; випасання, особливо кіз та овець.
Охороняється в Українському степовому заповіднику. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду.
Andrena chrysopus là một loài Hymenoptera trong họ Andrenidae. Loài này được Pérez mô tả khoa học năm 1903.[1]
Andrena chrysopus là một loài Hymenoptera trong họ Andrenidae. Loài này được Pérez mô tả khoa học năm 1903.
Andrena chrysopus Pérez, 1903
Andrena chrysopus (лат.) — редкий вид пчёл из рода Andrena (семейство Andrenidae), занесённый в Красную книгу Украины[1].
Австрия, Венгрия, Германия, Италия, Македония, Румыния, Словакия, Чехия, Швейцария и Украина (только в Донецкой, Тернопольской, Херсонской, Черкасской областях и в Крыму)[1].
Длина 7—9 мм. Имеет одну генерацию в год. Летает с конца апреля до июля. Роет одиночные ветвистые гнезда в почве, не создавая агрегаций. Ячейки эллипсоидной формы с запасом пыльцы и яйцом располагаются на глубине 6,5–14,5 см от поверхности почвы. Голова и грудь черные, крылья желтоватые. Жгутики усиков снизу красноватые или коричневатые. В окраске брюшка часто преобладает красный цвет. Обычно 1-3 тергиты красные с желтыми узкими вершинными краями, 4-5 тергиты всегда черные. Лапки всех ног и голени задних, иногда и средних, красно-желтые[1].
Взрослые особи являются узкими олиголектами спаржи (Asparagus), в том числе Asparagus pallasii Miscz., который занесён в Красную книгу Украины. Андрена этого вида (укр. Андрена золотонога) — главный опылитель этих растений в природных условиях, поэтому имеет исключительное значение и нуждается в их сохранении[1].
Andrena chrysopus (лат.) — редкий вид пчёл из рода Andrena (семейство Andrenidae), занесённый в Красную книгу Украины.