Larix je rod ariša, golosjemenjača iz porodice Pinaceae, red Pinalws. Ime potiče iz perioda Starih Rimljana koji su njime označavali evropski ariš. Samonikli rastu u planinskim područjima srednje Evrope.[1][2] [3]
Ariši su relativno rijetki četinari iz skupine kod čijih predstavnika lišće zimi otpada. Velika stabla, narastu i do oko 40 m; uspravna debla mogu imati promjer i više od 1,5 m. Mlade biljke imaju glatku koru, koja kasnije zadebljvaa i pločasto ispuca. Kora je izvana siva a iznutra crvenosmeđa. Drvo je teško, crvene srži, intenzivnog mirisa na smolu. Upotrebljava se za pravljenje trajnijih predmeta i dijelova.
Grane ariša su raspoređene pršljenasto, a ogranci su viseći. Listovi, su u karakterističnim čupercima, po 30 - 40; dugi su oko 3 cm, prije nego što otpadnu dobiju zlatno-žutu boju. Ženski i muški cvatovi su na istoj grani. Ženski su pojedinačni, u sitnim, uspravnim žućkastosmeđim šišarkama, šiljastih ljuski, a muški su crvenkasti, obavijeni ljuskama.
Larix laricina u jesen (Vermont)
Larix occidentalis (Navaho Ridge)
Larix je rod ariša, golosjemenjača iz porodice Pinaceae, red Pinalws. Ime potiče iz perioda Starih Rimljana koji su njime označavali evropski ariš. Samonikli rastu u planinskim područjima srednje Evrope.