Callipodida – rząd wijów z gromady dwuparców i nadrzędu Nematophora. Obejmuje 135 opisanych gatunków.
Dorosłe formy tych dwuparców osiągają od 15 do 100 mm długości ciała i mają od 40 do 75 pierścieni zagłowowych. Kształt ciała jest wydłużony i walcowaty[1]. Oczy proste są u nich ciasno upakowane na trójkątnych polach ocznych. Narządy Tömösváry'ego mają postać niewielkich dołeczków. U większości gatunków na tergitach występują poprzeczne rządki szczecinek i podłużne listewki. Przez środek tergitów biegnie podłużna bruzda. Czułki i odnóża są długie i smukłe. U samca dziewiąta para odnóży jest niezmodyfikowana[2], natomiast ósma tworzy osadzone głęboko w inwaginacjach ściany ciała gonopody o dużych elementach koksosternalnych. Podzielony na trzy skleryty hipoprokt oraz podzielone walwy analne uchodzą za apomorfie grupy. Dla samic charakterystyczne są m.in. wynicowywalne walwule[1][2]. Telson wyposażony jest w parę kądziołków przędnych[1].
U Callipodida, w przeciwieństwie do pokrewnych Chordeumatida, występują ozopory. Wydostająca się przez nie wydzielina gruczołów obronnych ma odstraszający zapach[3][2].
Callipodida tolerują suchsze siedliska[2]. Większość zamieszkuje szczeliny skalne, rumowiska i jaskinie[1]. Powszechna w grupie jest padlinożerność[3][2], a niektóre gatunki mogą być drapieżne[2].
Przedstawiciele rzędu występują głównie w cieplejszych rejonach Holarktyki[3]. W Ameryce Północnej zasiedlają Stany Zjednoczone i północny Meksyk. W Europie występują na Półwyspie Iberyjskim, krajach basenu Morza Śródziemnego i na Bałkanach. W Azji zasiedlają zachodnią Turcję, Lewant, góry Zagros w Iranie, Azję Środkową oraz Chiny i Azję Południowo-Wschodnią, przekraczając w tych dwóch ostatnich Zwrotnik Raka[4].
Takson ten wprowadzony został w 1894 przez Reginalda Innesa Pococka[5]. Według analiz filogenetycznych Enghoffa z 1984, Regiera i Shultza z 2001 oraz Regiera i innych z 2005: morfologicznej i metodą największej parsymonii Chordeumatoida zajmują pozycję siostrzaną względem Chordeumatida[6][7][8].
Do 2011 roku opisano 135 gatunków. Klasyfikuje się je w 3 podrzędach[9]:
W obrębie rzędu pozycję bazalną zajmują Sinocallipodidea[10].
Callipodida – rząd wijów z gromady dwuparców i nadrzędu Nematophora. Obejmuje 135 opisanych gatunków.