Bobniowate, wiślibobowate[3] (Connaraceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 12 rodzajów ze 180 gatunkami występującymi na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej[1]. Rosną na sawannach, w miejscach prześwietlonych lub na obrzeżach lasów, w Azji są składnikiem lasów tekowych. Niektóre gatunki wykorzystywane są jako rośliny lecznicze. Pnącza m.in. z rodzajów Connarus i Rourea wykorzystywane są do wyrobu lin i plecionek. Niektóre drzewa (np. Conarus favosus) dostarczają wartościowego drewna. Gatunki trujące są wykorzystywane do wyrobu trutek na drobne zwierzęta. Większość gatunków posiada komórki mleczne i kanały żywiczne[4].
Rośliny drewniejące o pokroju krzewiastym lub pnącza, rzadziej niskie drzewa. Pokrój roślin bywa zmienny, w zależności od warunków siedliskowych. Liście nieparzystopierzaste, bez przylistków. Zwykle 5-krotne kwiaty są drobne i zebrane w wiechy. Charakterystyczna dla rodziny jest różnosłupkowość – kwiaty różnych roślin mają albo długie słupki i krótsze pręciki lub odwrotnie. Słupek rozwija się z pięciu owocolistków, rzadziej z jednego. Owocem jest zwykle jedno- lub rzadziej dwunasienny mieszek jaskrawo i kontrastowo ubarwiony[1][4].
Jedna z rodzin rzędu szczawikowców, siostrzana dla szczawikowatych (Oxalidaceae)[1].
←bobniowate Connaraceae
szczawikowate Oxalidaceae
radziliszkowate Cunoniaceae
eleokarpowate Elaeocarpaceae
cefalotowate Cephalotaceae
Bobniowate, wiślibobowate (Connaraceae) – rodzina roślin z rzędu szczawikowców Oxalidales. Obejmuje 12 rodzajów ze 180 gatunkami występującymi na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej. Rosną na sawannach, w miejscach prześwietlonych lub na obrzeżach lasów, w Azji są składnikiem lasów tekowych. Niektóre gatunki wykorzystywane są jako rośliny lecznicze. Pnącza m.in. z rodzajów Connarus i Rourea wykorzystywane są do wyrobu lin i plecionek. Niektóre drzewa (np. Conarus favosus) dostarczają wartościowego drewna. Gatunki trujące są wykorzystywane do wyrobu trutek na drobne zwierzęta. Większość gatunków posiada komórki mleczne i kanały żywiczne.