Ślepowron orientalny (Gorsachius melanolophus) – gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae).
Występuje w południowo-wschodniej Azji, od południowych Chin do Indonezji oraz od wschodnich Indii do Wietnamu, w północnej części występowania ma tereny lęgowe, natomiast w środkowej części tego obszaru występuje przez cały rok, część odlatuje w okresie zimowym dalej na południe. Zamieszkuje wilgotne lasy deszczowe, występuje na całym ich obszarze od nizinnych podmokłych lasów do łagodnych wzgórz, do wysokości 2300 m n.p.m. w zachodnich Indiach. Na terenach występowania muszą jednak istnieć zbiorniki i cieki wodne. W czasie migracji często widywany na polach ryżowych.
Średniej wielkości ptak o rozpiętości skrzydeł do 49 cm i masie do 450 g. Ubarwienie dorosłych ptaków – głowa i szyja jest koloru kasztanowego, a skrzydła czarne z białymi końcówkami. U młodych osobników głowa i szyja koloru czarnego, a skrzydła mają kolor ciemnobrązowy. Ubarwienie jest charakterystycznie cętkowane.
Osobniki dorosłe żerują o zmierzchu lub nocą, są typowymi samotnikami. Także migrują samotnie. Odżywiają się głównie drobnymi zwierzętami lądowymi: dżdżownicami, chrząszczami, a także mięczakami, jaszczurkami, żabami i prawdopodobnie małymi rybami. Okres lęgowy zależy od obszaru występowania: w Indiach od maja do sierpnia, na Tajwanie od kwietnia do września, na obszarach całorocznego występowania nie ma wyraźnego okresu lęgowego. Także okres migracji nie jest dokładnie ustalony, gdyż ptak ten wędruje samotnie i to głównie nocą. Wiadomo jedynie, że migruje na południe od swoich miejsc lęgowych.
Ślepowron orientalny (Gorsachius melanolophus) – gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae).