dcsimg
Image of <i>Grus rubicunda</i>

Grus rubicunda

Żuraw australijski ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Żuraw australijski (Antigone rubicunda) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae) zamieszkujący północną Australię, we wschodniej Australii osiąga wybrzeże południowe. Prawdopodobnie gniazduje na nizinach na południu i północy Nowej Gwinei[3].

Charakterystyka

Wygląd zewnętrzny
Duży ptak o upierzeniu ciała srebrnoszarym. Przedłużone wewnętrzne lotki ramieniowe zwisają jako kiść przypominająca ogon. Lotki dłoniowe są czarne. Nieopierzona głowa na czole i górnej części jest jasnoszara, a na policzkach i z tyłu czerwona. Długie, czarne podobne do włosów pióra tworzą brodę. Długie nogi są koloru ciemnoszarego. Głowa młodych osobników jest początkowo całkowicie opierzona i szara lub jasnobrązowa.
Rozmiary
wys. ciała: 100–120 cm, rozpiętość skrzydeł: do 200 cm
Waga
samce 7 kg, samice 6 kg
Zachowanie
W czasie poru suchej koczują i odbywają krótkie wędrówki. Ptaki te przebywają w większych grupach. Nocują w płytkiej wodzie i w ciągu dnia szukają pożywienia. Ptaki latają z wyprostowaną szyją, a nogi sięgają daleko poza krótki ogon. Trąbiące głosy wydawane są zarówno w locie jak i na ziemi.

Środowisko

Płytkie i rozległe tereny bagniste, obszary zalane; występuje na łąkach, pastwiskach i nieużytkach.

Pożywienie

Do wygrzebywania pokarmu używają silnych dziobów. Żywią się podziemnymi pędami i korzeniami roślin bagiennych. Dietę uzupełniają owadami, ślimakami i małymi kręgowcami jak również jedzą zboże i inne uprawy polowe.

Lęgi

Zachowania godowe
Samce i samice tokują, wykonując taniec godowy. Skaczą z wygiętymi skrzydłami, wydając trąbiące głosy, wyginając szyję i wyrzucają głowę do góry, aż dziób skierowany jest pionowo w górę.
Gniazdo
Budują duże gniazda zbudowane z materiału roślinnego leżące zazwyczaj w płytkiej wodzie lub na małej wyspie. Czasami składają jaja bezpośrednio na gołej ziemi.
Jaja i wysiadywanie
Samica składa zazwyczaj dwa jaja (rzadziej jedno). W wysiadywaniu jaj biorą udział obydwoje rodzice przez okres 28–30 dni.
 src=
Jajo żurawia australijskiego
Pisklęta
Po 2–3 dniach młode opuszczają gniazdo. W razie niebezpieczeństwa chowają się wśród roślinności w najbliższym otoczeniu. Rodzina pozostaje w płytkiej wodzie lub na terenach wilgotnych. Młode są karmione przez rodziców około roku, lecz same już polują na owady i inne małe zwierzęta. Gdy nauczą się latać, jeszcze przez dłuższy czas zostają z rodzicami.

Populacja

Liczebność żurawia australijskiego jest szacowana na około 100 tys. osobników.

Przypisy

  1. Grus rubicunda, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2014-02-22]
  2. Grus rubicunda [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2014-02-22] (ang.).
  3. Papua New Guinea List (ang.). Websites – Naturally. [dostęp 19 listopada 2008].

Bibliografia

  1. E. Keller, J. H. Reichholf, G. Steinbach: Leksykon zwierząt: Ptaki cz. 2. Warszawa: Świat Książki, 2003, s. 40. ISBN 83-7311-181-6.

Linki zewnętrzne

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Żuraw australijski: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Żuraw australijski (Antigone rubicunda) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae) zamieszkujący północną Australię, we wschodniej Australii osiąga wybrzeże południowe. Prawdopodobnie gniazduje na nizinach na południu i północy Nowej Gwinei.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL