Pacyficzka aksamitna (Pomarea pomarea) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek. Zamieszkiwał endemicznie wyspę Maupiti (Polinezja Francuska). Odnotowany ostatni raz przy odkryciu, w 1823. Uznany za wymarłego.
Po raz pierwszy gatunek opisali René Lesson i Prosper Garnot w 1838 w raporcie z podróży korwety La Coquille z lat 1822–1825. Zawierał on tylko tablicę barwną oznaczaną numerem 17. Autorzy nowemu gatunkowi nadali nazwę Muscicapa pomarea[3]; obecnie (2017) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny umieszcza pacyficzkę aksamitną w rodzaju Pomarea; do 2004 uchodziła ona za podgatunek pacyficzki czarnej (P. nigra)[4]. Holotyp pozyskano na Maupiti (należy do Polinezji Francuskiej) w 1823, odłowił go Blainville[5][6]. Opis Lessona ukazał się tego samego roku w jego Manuel d’ornithologie[7]. Kolejny opis zamieścił Garnot w innej części raportu z opisy podróży korwety; tam nadał temu ptakowi nazwę Muscicapa Maupitiensis[6]. Nie zachował się żaden okaz muzealny[8].
Długość ciała według Lessona miała wynosić 6 cali i kilka linii (cal francuski, pounce liczył 2,7 cm; linia to jedna dwunasta cala francuskiego, czyli około 2,25 mm). Zakładając, że kilka = 5, długość ciała wynosiła więc około 17,5 cm. Lesson podał także długość dzioba: 10 linii (ok. 22,5 mm) i ogona: 3 cale francuskie (około 8 cm)[7].
Samiec był jednolicie czarny, połyskliwy. Dziób, nogi i stopy czarne. Występowała również inna odmiana barwna, w której połyskliwe i czarne były głowa, szyja i górna część piersi, zaś pozostałe partie upierzenia były białe, z wyjątkiem brązowej plamy na pokrywach skrzydłowych. Samica z wierzchu była kasztanowobrązowa, od spodu ciała. Kuper i niższa część grzbietu czarne. Pokrywy skrzydłwe i lotki II rzędu czarne. Lotki I rzędu brązowe z czarniawymi końcówkami. Sterówki brązowe[8].
Gatunek znany wyłącznie z wyspy Maupiti[5][8], liczącej zaledwie 12 km², z maksymalną wysokością nad poziomem morza 372 m[9]. Pokrywały ją wilgotne lasy zdominowane przez ketmie (Hibiscus) i figowce (Ficus)[10]. Choć autorzy Extinct Birds (2010) wspominają, że o zwyczajach tych ptaków nic nie wiadomo[8], to w 1826 Garnot odnotował, że ptaki te przebywają na chlebowcach właściwych (Artocarpus altilis), śliwcach słodkich (Spondias dulcis) oraz uganiają się za owadami[6].
IUCN uznaje pacyficzkę aksamitną za gatunek wymarły (EX, Extinct)[5]. Gatunek znany wyłącznie z holotypu pozyskanego w 1823, później nie był już odnotowywany[8]. Przyczyny wymarcia nie są jasne[9]. W XIX wieku wyspa była zalesiona[8], w 2001 pozostało już tylko około 1% powierzchni lasu[9] (według innego źródła z 2002 – 9%[10]).
Lista wymarłych gatunków za: Maas, P.H.J: Globally Extinct Birds. The Sixth Extinction, 2 stycznia 2017. [dostęp 24 maja 2017].
Pacyficzka aksamitna (Pomarea pomarea) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek. Zamieszkiwał endemicznie wyspę Maupiti (Polinezja Francuska). Odnotowany ostatni raz przy odkryciu, w 1823. Uznany za wymarłego.