Sviňucha běloploutvá (Phocoenoides dalli) je jediný druh monotypického rodu Phocoenoides, je největším zvířetem z čeledi sviňuchovitých.
Tito kytovci jsou rozšířeni ve studenějších vodách na severu Tichého oceánu, od Kalifornského poloostrova podél západního pobřeží Spojených států amerických, Kanady a Aljašky až k pobřežím Japonska, Sachalinu a Kamčatky omývaných vodami Japonského, Ochotského a jižní části Beringová moře. Je to hlubinný druh který se u pobřeží zdržuje pouze v místech podmořských kaňonů nebo propadlin. Některé podnikají pravidelné migrační tahy ze severních oblastí k jihu v zimě a v létě nazpět v závislosti na výskytu potravy. Jsou považovány za poměrně hojný druh, jejich počet bezpečně překračuje milion jedinců.
Sviňucha běloploutvá dosahuje průměrné délky 2 m a váží až 200 kg. Tělo zvířete je zavalitější, u ocasu je ale silně zploštělé s patrným kýlem na hřbetní i břišní straně. Hlavu má malou a plošší než ostatních sviňuchy. Ploutve se nacházejí v blízkosti hlavy a jsou malé a špičaté, hřbetní je trojúhelníkovitého tvaru se zahnutým hrotem. Převážná část těla je zbarvená tmavě, na bocích jsou velké okrouhlé bílé skvrny které pokračují až v bílé břicho. Hruď, hrdlo a spodní čelist jsou tmavé. Na ploutvích je kombinace tmavé barvy se světlými skvrnami. Vzácně se vyskytují jedinci zbarveni zcela tmavě. V horní čelistí mívají na každé straně po 19 až 28, nejčastěji 22 až 24 drobných zubů, v dolní po 20 až 28, nejobvykleji 24 až 25 zubů které mají drobné výrůstky napomáhající zachycení kořisti.
Je dobrý plavec, dokáže plavat rychlostí až 30 km/hod, nad hladinu se vymršťuje jen ojediněle. Obvykle žije ve skupinkách do 20 jedinců, ojediněle je ke spatření ve skupině čítající i několik set zvířat.
Tito výhradní masožravci se za potravou potápějí do velkých hloubek, 500 m a více. Svědčí o tom obsahy žaludků ve kterých jsou nacházeny zbytky menších druhů hlubinných ryb a hlavonožců. Často loví živočichy pravidelně migrující v noci vzhůru do menších hloubek za potravou.
Samice dosahují pohlavní dospělosti ve věku 3 až 6 roků, samci od 5 do 8 let. K páření, které probíhá února do března nebo od července do srpna, dochází pravděpodobně co 3 roky. Po březosti trvající asi 11 měsíců se rodí jedno mládě dlouhé téměř 1 m a těžké asi 25 kg. Bývá matkou kojeno a opečováno asi 2 roky; samci se o potomky nestarají. Zdá se, že samice těhotné nebo kojící se pohybují více v severních oblastech. Průměrná délka života je u sviňuchy běloploutvé odhadována na méně než 20 roků. Primárními predátory jsou žraloci a kosatky.
Tento druh je tvořen dvěma populacemi odlišujících se od sebe mj. velikosti ploch bílé barvy, podle jedněch odborníků se jedná o barevné variety a podle jiných o poddruhy:
Sviňucha běloploutvá (Phocoenoides dalli) je jediný druh monotypického rodu Phocoenoides, je největším zvířetem z čeledi sviňuchovitých.