dcsimg

Brigittea

provided by wikipedia EN

Brigittea is a genus of araneomorph spiders in the family Dictynidae, first described by Pekka T. Lehtinen in 1967.[2]

Species

As of March 2019 it contains six species:[1]

References

  1. ^ a b c "Gen. Brigittea Lehtinen, 1967". World Spider Catalog. Natural History Museum Bern. Retrieved 2019-03-30.
  2. ^ Lehtinen, P. T. (1967). "Classification of the cribellate spiders and some allied families, with notes on the evolution of the suborder Araneomorpha". Annales Zoologici Fennici. 4: 199–468.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Brigittea: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Brigittea is a genus of araneomorph spiders in the family Dictynidae, first described by Pekka T. Lehtinen in 1967.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Brigittea ( French )

provided by wikipedia FR

Brigittea est un genre d'araignées aranéomorphes de la famille des Dictynidae[1].

Distribution

Les espèces de ce genre se rencontrent en écozone paléarctique[1]. Brigittea civica a été introduite en Amérique du Nord.

Liste des espèces

Selon World Spider Catalog (version 23.0, 06/03/2022)[2] :

Systématique et taxinomie

Ce genre a été décrit par Lehtinen en 1967 dans les Dictynidae.

Publication originale

  • Lehtinen, 1967 : « Classification of the cribellate spiders and some allied families, with notes on the evolution of the suborder Araneomorpha. » Annales Zoologici Fennici, vol. 4, p. 199-468.

Notes et références

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Brigittea: Brief Summary ( French )

provided by wikipedia FR

Brigittea est un genre d'araignées aranéomorphes de la famille des Dictynidae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Brigittea ( Polish )

provided by wikipedia POL

Brigittearodzaj pająków z rodziny ciemieńcowatych.

Pająki te odznaczają się opistosomą z sitkiem przędnym podzielonym na dwie części i mającym tylko jeden przedni rząd szczecinek, w związku z czym pozostały jego obszar pokrywają tylko delikatne brodawki przędne. Samce mają na każdym szczękoczułku wyraźny ząb nasadowo-boczny, który w rodzaju Dictyna jest słabo wykształcony. Poza tym od pokrewnych rodzajów wyróżniają się budową struktur rozrodczych. Płytka płciowa samicy pozbawiona jest bruzd epigynalnych albo ma je znacznie krótsze niż u rodzaju Dictyna. Zbiorniki nasienne nie stykają się ze sobą i wraz z przewodami kopulacyjnymi tworzą spiralną strukturę. Golenie nogogłaszczków samca mają ctenidia położone na jednym alweolusie. Aparat kopulacyjny samca różni się od tego u rodzaju Dictyna zmodyfikowanym wierzchołkiem embolusa[1].

Takson ten rozprzestrzeniony jest w Europie, na Wyspach Kanaryjskich w Afryce Północnej i palearktycznej Azji, na wschód sięgając Kazachstanu, Tadżykistanu i Iranu. Ponadto jeden gatunek zwleczono do Ameryki Północnej[2][1]. W Polsce występuje tylko B. latens[3][1] (zobacz: ciemieńcowate Polski).

Rodzaj ten po raz pierwszy wprowadzony został w 1967 roku przez Pekkę Lehtinena przez wyodrębnienie z rodzaju Dictyna[4]. Z wyjątkiem pracy Františka Millera i Jaroslava Svatoňa z 1978 roku[5], nie był wyróżniany przez innych autorów aż do rewizji przeprowadzonej przez Jurija Marusika i współpracowników w 2015 roku[1]. Od tegoż roku uznawany jest przez autorów World Spiders Catalogue[2].

Dotychczas opisano 6 gatunków[2]:

Przypisy

  1. a b c d Y.M. Marusik, S.L. Esyunin, T.K. Tuneva. A survey of Palaearctic Dictynidae (Araneae). 1. Taxonomic notes on Dictynomorpha Spassky, 1939, Brigittea Lehtinen, 1967 and Lathys Simon, 1884. „Zootaxa”. 3925 (1), s. 129-144, 2015. DOI: 10.11646/zootaxa.3925.1.9.
  2. a b c Gen. Brigittea Lehtinen, 1967. W: World Spider Catalogue [on-line]. World Spider Catalog Association, 2018. [dostęp 2018-07-28].
  3. Robert Rozwałka, Marzena Stańska: Check-list of spiders (Araneae) of Poland. [dostęp 23 sierpnia 2013].
  4. P.T. Lehtinen. Classification of the cribellate spiders and some allied families, with notes on the evolution of the suborder Araneomorpha. „Annales Zoologici Fennici”. 4, s. 199–467, 1967.
  5. F. Miller, J. Svatoň. Einige seltene und bisher unbekannte Spinnenarten aus der Slowakei. „Annotationes Zoologicae et Botanicae”. 126, s. 1–19, 1978.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Brigittea: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Brigittea – rodzaj pająków z rodziny ciemieńcowatych.

Pająki te odznaczają się opistosomą z sitkiem przędnym podzielonym na dwie części i mającym tylko jeden przedni rząd szczecinek, w związku z czym pozostały jego obszar pokrywają tylko delikatne brodawki przędne. Samce mają na każdym szczękoczułku wyraźny ząb nasadowo-boczny, który w rodzaju Dictyna jest słabo wykształcony. Poza tym od pokrewnych rodzajów wyróżniają się budową struktur rozrodczych. Płytka płciowa samicy pozbawiona jest bruzd epigynalnych albo ma je znacznie krótsze niż u rodzaju Dictyna. Zbiorniki nasienne nie stykają się ze sobą i wraz z przewodami kopulacyjnymi tworzą spiralną strukturę. Golenie nogogłaszczków samca mają ctenidia położone na jednym alweolusie. Aparat kopulacyjny samca różni się od tego u rodzaju Dictyna zmodyfikowanym wierzchołkiem embolusa.

Takson ten rozprzestrzeniony jest w Europie, na Wyspach Kanaryjskich w Afryce Północnej i palearktycznej Azji, na wschód sięgając Kazachstanu, Tadżykistanu i Iranu. Ponadto jeden gatunek zwleczono do Ameryki Północnej. W Polsce występuje tylko B. latens (zobacz: ciemieńcowate Polski).

Rodzaj ten po raz pierwszy wprowadzony został w 1967 roku przez Pekkę Lehtinena przez wyodrębnienie z rodzaju Dictyna. Z wyjątkiem pracy Františka Millera i Jaroslava Svatoňa z 1978 roku, nie był wyróżniany przez innych autorów aż do rewizji przeprowadzonej przez Jurija Marusika i współpracowników w 2015 roku. Od tegoż roku uznawany jest przez autorów World Spiders Catalogue.

Dotychczas opisano 6 gatunków:

Brigittea civica (Lucas, 1850) Brigittea guanchae (Schmidt, 1968) Brigittea innocens (O. Pickard-Cambridge, 1872) Brigittea latens (Fabricius, 1775) Brigittea varians (Spassky, 1952) Brigittea vicina (Simon, 1873)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL