dcsimg

Oligota transversalis ( Polish )

provided by wikipedia POL

Oligota transversalisgatunek chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Gatunek ten opisany został w 1976 roku przez S.A. Williamsa[1].

Chrząszcz o ciele długości 1,4 mm i szerokości 0,6 mm, ubarwionym rudobrązowo z przyciemnionymi tergitami od czwartego do szóstego, jaśniej niż u O. masculina. Głaszczki szczękowe są dwubarwne: przedostatni człon jest ciemniejszy, a pozostałe rudobrązowe. Na głowie widnieje płytki, poprzeczny wcisk. Punktowanie przedplecza i głowy prawie nie występuje, zaś na pokrywach jest delikatne. Tylne skrzydła po rozłożeniu sięgają szczytu odwłoka. Odwłok ma na całej długości zaokrąglone boki. Powierzchnię tergitów zdobią drobne guzki, a tych od czwartego do szóstego także krótkie żeberka. Piąty tergit jest mniej więcej tak długi jak szósty. U samca środkowy płat edeagusa jest krótki i ku wierzchołkowi zwężony[1].

Owad endemiczny dla Nowej Zelandii[1].

Przypisy

  1. a b c S.A. Williams. The genus Oligota (Coleoptera: Staphylinidae) in New Zealand. „New Zealand Journal of Zoology”. 3 (3), s. 247-255, 1976. DOI: 10.1080/03014223.1976.9517914. ISSN 0301-4223.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Oligota transversalis: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Oligota transversalis – gatunek chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Gatunek ten opisany został w 1976 roku przez S.A. Williamsa.

Chrząszcz o ciele długości 1,4 mm i szerokości 0,6 mm, ubarwionym rudobrązowo z przyciemnionymi tergitami od czwartego do szóstego, jaśniej niż u O. masculina. Głaszczki szczękowe są dwubarwne: przedostatni człon jest ciemniejszy, a pozostałe rudobrązowe. Na głowie widnieje płytki, poprzeczny wcisk. Punktowanie przedplecza i głowy prawie nie występuje, zaś na pokrywach jest delikatne. Tylne skrzydła po rozłożeniu sięgają szczytu odwłoka. Odwłok ma na całej długości zaokrąglone boki. Powierzchnię tergitów zdobią drobne guzki, a tych od czwartego do szóstego także krótkie żeberka. Piąty tergit jest mniej więcej tak długi jak szósty. U samca środkowy płat edeagusa jest krótki i ku wierzchołkowi zwężony.

Owad endemiczny dla Nowej Zelandii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL