Трав'яниста рослина заввишки 8-15 см, геофіт, весняний ефемероїд. Бульбоцибулина яйцеподібна, з чорнобурими оболонками. Листків розвивається зазвичай по 3 штуки, вони темно-зелені, ланцетно-лінійні, з ковпачкоподібною верхівкою. Квіти поодинокі або скупчені по 2-4 штуки, лілові, завдовжки 2-4 см, з'являються одночасно з листками. Плід — видовжена або видовженояйцеподібна коробочка.
Ареал виду охоплює Центральну, Східну і Південну Європу — від Альп на заході до Приволзької височини на сході і Піренеїв на півдні. Окремі осередки розташовані в Угорщині, Румунії, Сербії, Італії, Австрії. На теренах України брандушка різнобарвна доволі поширена, але найбільша чисельність спостерігається у степових і лісостепових зонах Лівобережжя. Поза центром розповсюдження знаходиться осередок на Прут-Дністровській рівнині. Щільність виявлених популяцій коливається в дуже широких межах: від 2 до 160 особин на м2.
Рослина світлолюбна, морозостійка, помірно посухостійка. Зростає у степах, на схилах балок між лучними степами і широколистяними лісами, рідше — на підвищених ділянках заплав, субальпійських луках. Висотний діапазон становить 500–2000 м над рівнем моря.
Квітне в лютому-квітні, плодоносить в травні. Розмножується насінням та вегетативно. Як ефемероїд, ця квітка розвивається доволі швидко цвітіння усієї популяції триває близько 2-3 тижнів, окрема квітка залишається відкритою протягом 8-10 днів.
Для брандушки різнобарвної загрозу становлять розорювання, терасування та заліснення схилів, надмірне випасання худоби, збирання квітів для букетів. Рослина охороняється у природних заповідниках «Єланецький степ», Луганському, Українському степовому, в ландшафтному парку «Тилігульський», заказиках і пам'ятках природи.
Вид культивують в Національному ботанічному саді імені Миколи Гришка, Донецькому, Криворізькому, Чернівецькому ботанічних садах (останній при університеті). Хоча за декоративними якостями брандушка різнобарвна мало поступається добре відомим пізньоцвітам, в аматорському квітникарстві її використовують рідко, переважно висаджуючи в альпінаріях.
Брандушка різнобарвна у Червоній книзі України. — Переглянуто 10 січня 2015.
Colchicum bulbocodium subsp. versicolor (Ker Gawl.) K.Perss., 2007
Брандушка разноцветная (лат. Bulbocodium versicolor) — травянистое растение, вид рода Безвременник (Colchicum) семейства Безвременниковые (Colchicaceae). Включено в Красную Книгу Российской Федерации, Красную Книгу Украины и Красную Книгу Молдавии.
Растёт в Средней Европе и в Восточном Средиземноморье (Пиренеи, Альпы), также на юге Европы в Молдавии, Украине, России[2]. Как правило растет на степных склонах балок, реже на остепненных полянах в дубравах и на возвышенных участках речных пойм.
Ранневесенний клубнелуковичный эфемероид, цветение одновременно с появлением листьев. Завязи находятся под землей, выходят на поверхность стрелками. Цветков — 2-3, реже 4, цвет лилово-розовый, длиной от 4 до 6 см, диаметром около 6 см, нижняя часть цветка под землей. Цветет ранней весной, продолжительность цветения 2 недели, каждый отдельный цветок цветет 8-10 дней. Листья начинают развиваться одновременно с цветками, впоследствии перерастают их и вытягиваются до 20-30 см, к концу мая желтеют и отмирают.
Включен в Красные Книги следующих областей России: Белгородская область, Волгоградская область, Воронежская область, Курская область, Липецкая область, Ростовская область, Саратовская область. И следующих областей Украины: Донецкая область, Кировоградская область, Полтавская область, Сумская область[3].
На основе данных theplantlist.org (англ.). Проверено 24 ноября 2013 г.
Брандушка разноцветная (лат. Bulbocodium versicolor) — травянистое растение, вид рода Безвременник (Colchicum) семейства Безвременниковые (Colchicaceae). Включено в Красную Книгу Российской Федерации, Красную Книгу Украины и Красную Книгу Молдавии.