dcsimg

Alpinia (owady) ( Polish )

provided by wikipedia POL

Alpiniarodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Rodzaj ten opisany został w 1948 roku przez Larsa Brundina. W jego obrębie wyróżnia się podrodzaje Alpinia s.str. i Alpinia (Petrammostiba)[1]. Opisany przez Marca Tronqueta w 1998 podrodzaj Alpinia (Cantaberella) został w 2000 wyniesiony do rangi osobnego rodzaju. Według Volkera Assiga Alpinia może być bliżej spokrewniona z Atheta niż z Cantaberella[2].

Chrząszcze o ciele długości od 1,8 do 2,8 mm. Ubarwione są czarno z całkiem brunatnymi lub częściowo czarniawymi odnóżami. Oskórek mają matowy lub tłusto połyskujący. Głowa jest u nich prawie tak szeroka jak przedplecze, wyposażona w bardzo małe oczy i znacznie od nich dłuższe, obrzeżone z tyłu skronie. Mniej lub bardziej poprzeczne przedplecze cechuje się owłosieniem skierowanym wzdłuż linii środkowej ku tyłowi. Pokrywy są ku tyłowi rozszerzone i znacznie krótsze od przedplecza. Odwłok zwęża się ku tyłowi lub ma równoległe boki. Zwykle jego 4 początkowe tergity mają równie wyraźne poprzeczne wgłębienia u nasady, ale zdarzają się, zwłaszcza wśród samic, osobniki u których wgłębienie na tergicie czwartym jest słabe lub niewidoczne[1].

Owady wysokogórskie, spotykane wśród korzeni traw i w lekko wilgotnym żwirku w sąsiedztwie zalegających płatów śniegu[1]. W Polsce stwierdzono 3 gatunki, w Tatrach i na Babiej Górze[3].

Do rodzaju należą m.in.[3]:

Przypisy

  1. a b c Karl Wilhelm Harde: Familie Cerambycidae, Bockkäfer. W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 5: Staphylinidae II (Hypocyphtinae und Aleocharinae) Pselaphidae. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1974, s. 109.
  2. Volker Assig. A new species of Cantaberella TRONQUET1998 from northwestern Spain (Coleoptera: Staphylinidae, Aleocharinae). „Linzer biol. Beitr.”. 32 (1), s. 79-84, 2000.
  3. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Chrząszcze – Coleoptera. Kusakowate – Staphylinidae, część 3: Aleocharinae. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (8), 1985.
  4. R. Pace. Paraleptusa rosai n.sp. ed Alpinia rosai n.sp., d'ltalia (VI Contribute alia conoscenza delle Aleocharinae) (Coleoptera Staphylinidae). „Boll. Soc. ent. ital., Genova”. 110, s. 205-209, 1978.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Alpinia (owady): Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Alpinia – rodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Rodzaj ten opisany został w 1948 roku przez Larsa Brundina. W jego obrębie wyróżnia się podrodzaje Alpinia s.str. i Alpinia (Petrammostiba). Opisany przez Marca Tronqueta w 1998 podrodzaj Alpinia (Cantaberella) został w 2000 wyniesiony do rangi osobnego rodzaju. Według Volkera Assiga Alpinia może być bliżej spokrewniona z Atheta niż z Cantaberella.

Chrząszcze o ciele długości od 1,8 do 2,8 mm. Ubarwione są czarno z całkiem brunatnymi lub częściowo czarniawymi odnóżami. Oskórek mają matowy lub tłusto połyskujący. Głowa jest u nich prawie tak szeroka jak przedplecze, wyposażona w bardzo małe oczy i znacznie od nich dłuższe, obrzeżone z tyłu skronie. Mniej lub bardziej poprzeczne przedplecze cechuje się owłosieniem skierowanym wzdłuż linii środkowej ku tyłowi. Pokrywy są ku tyłowi rozszerzone i znacznie krótsze od przedplecza. Odwłok zwęża się ku tyłowi lub ma równoległe boki. Zwykle jego 4 początkowe tergity mają równie wyraźne poprzeczne wgłębienia u nasady, ale zdarzają się, zwłaszcza wśród samic, osobniki u których wgłębienie na tergicie czwartym jest słabe lub niewidoczne.

Owady wysokogórskie, spotykane wśród korzeni traw i w lekko wilgotnym żwirku w sąsiedztwie zalegających płatów śniegu. W Polsce stwierdzono 3 gatunki, w Tatrach i na Babiej Górze.

Do rodzaju należą m.in.:

Alpinia alpicola (Miller, 1859) Alpinia carpathica (Miller L., 1868) Alpinia lohseiana Zerche, 1995 Alpinia rosai Pace, 1978
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL