dcsimg

Widelnica paskowana ( Polish )

provided by wikipedia POL

Widelnica paskowana (Perla marginata) – gatunek owada z rzędu widelnic (Plecoptera).

Morfologia
Długość ciała 15-25 mm. Skrzydła składa wzdłuż ciała, pomiędzy przyoczkami znajduje się kontrastowa, ciemna plama. Silnie zbudowana larwa jest żółtobrązowa, pokryta ciemnymi plamkami, na odnóżach ma gęste, jasne szczecinki pływne, zaś na tułowiu gęste pęczki skrzelotchawek[2].
Rozmieszczenie geograficzne
Występuje w całej niemal Europie; brak jej tylko na Półwyspie Skandynawskim, na Wyspach Brytyjskich, Islandii i w niektórych nadmorskich obszarach[1].
 src=
Larwa widelnicy paskowanej
Siedlisko
Jej larwa w Polsce występuje głównie w czystych, dobrze natlenionych górskich potokach i rzekach. W niektórych górskich i podgórskich rejonach jest pospolita. W Alpach dochodzi do wysokości 800 m n.p.m[2].
Tryb życia
Postać dorosła ma uwsteczniony i niedziałający układ pokarmowy. W ciągu swojego krótkiego życia w ogóle nie odżywia się. Większość czasu spędza na rozmnażaniu lub nieruchomym przebywaniu na roślinach wodnych, dużych kamieniach i nadwodnych przedmiotach. Jej larwa jest drapieżnikiem, przebywa najczęściej ukryta pod kamieniami lub żeruje na przybrzeżnych płyciznach. Odżywia się różnymi drobnymi zwierzętami wodnymi. Atakuje ofiary nawet niewiele mniejsze od siebie[2].
Synonimy[1]
  • Perla barcinonensis Rambur, 1842
  • Perla fraterna (Navás, 1909)
  • Perla guitarti Navás, 1921
  • Perla hagenii Pictet, 1865
  • Perla kheili Navás, 1909
  • Perla luteipes Klapálek, 1921
  • Perla malaccensis Rambur, 1842
  • Perla maxima (Scopoli, 1763)

Przypisy

  1. a b c Plecoptera. Perla marginata. [dostęp 2012-07-03].
  2. a b c Heiko Bellmann, Henryk Garbarczyk: Owady. Warszawa: Multico, 2007. ISBN 978-83-7073-418-3.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Widelnica paskowana: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Widelnica paskowana (Perla marginata) – gatunek owada z rzędu widelnic (Plecoptera).

Morfologia Długość ciała 15-25 mm. Skrzydła składa wzdłuż ciała, pomiędzy przyoczkami znajduje się kontrastowa, ciemna plama. Silnie zbudowana larwa jest żółtobrązowa, pokryta ciemnymi plamkami, na odnóżach ma gęste, jasne szczecinki pływne, zaś na tułowiu gęste pęczki skrzelotchawek. Rozmieszczenie geograficzne Występuje w całej niemal Europie; brak jej tylko na Półwyspie Skandynawskim, na Wyspach Brytyjskich, Islandii i w niektórych nadmorskich obszarach.  src= Larwa widelnicy paskowanej Siedlisko Jej larwa w Polsce występuje głównie w czystych, dobrze natlenionych górskich potokach i rzekach. W niektórych górskich i podgórskich rejonach jest pospolita. W Alpach dochodzi do wysokości 800 m n.p.m. Tryb życia Postać dorosła ma uwsteczniony i niedziałający układ pokarmowy. W ciągu swojego krótkiego życia w ogóle nie odżywia się. Większość czasu spędza na rozmnażaniu lub nieruchomym przebywaniu na roślinach wodnych, dużych kamieniach i nadwodnych przedmiotach. Jej larwa jest drapieżnikiem, przebywa najczęściej ukryta pod kamieniami lub żeruje na przybrzeżnych płyciznach. Odżywia się różnymi drobnymi zwierzętami wodnymi. Atakuje ofiary nawet niewiele mniejsze od siebie. Synonimy Perla barcinonensis Rambur, 1842 Perla fraterna (Navás, 1909) Perla guitarti Navás, 1921 Perla hagenii Pictet, 1865 Perla kheili Navás, 1909 Perla luteipes Klapálek, 1921 Perla malaccensis Rambur, 1842 Perla maxima (Scopoli, 1763)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL