dcsimg

Wątlik prążkowany ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Wątlik prążkowany[1] (Leptophyes albovittata) – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych[2]. Występuje w Europie i Azji. Podobnym do niego gatunkiem jest występujący również w Polsce wątlik charłaj (Leptophyes punctatissima).

W Polsce L. albovittata jest gatunkiem rzadko spotykanym[3], występującym na terenie prawie całego kraju, z wyjątkiem Pojezierza Mazurskiego, Sudetów i Tatr[4]. Jest gatunkiem kserotermicznym związanym ze środowiskami trawiastymi[3]. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione z roślinnością zielną. Żywi się pyłkiem i kwiatami[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Przemysław Żurawlew, Ryszard Orzechowski, Seweryn Grobelny: Orthoptera Polski – wykaz rodzin i gatunków. 2018. [dostęp 2018-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-17)].
  2. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Leptophyes albovittata (Kollar, 1833) (ang.). [dostęp 26 września 2010].
  3. a b Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  4. a b Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Wątlik prążkowany: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Wątlik prążkowany (Leptophyes albovittata) – gatunek małego, nielatającego owada prostoskrzydłego zaliczany do długoskrzydlakowych. Występuje w Europie i Azji. Podobnym do niego gatunkiem jest występujący również w Polsce wątlik charłaj (Leptophyes punctatissima).

W Polsce L. albovittata jest gatunkiem rzadko spotykanym, występującym na terenie prawie całego kraju, z wyjątkiem Pojezierza Mazurskiego, Sudetów i Tatr. Jest gatunkiem kserotermicznym związanym ze środowiskami trawiastymi. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione z roślinnością zielną. Żywi się pyłkiem i kwiatami.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL