dcsimg

Pachygaster leachii ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pachygaster leachiigatunek muchówki z rodziny lwinkowatych i podrodziny Pachygastrinae.

Gatunek ten opisany został w 1824 roku przez Johna Curtisa[1].

Muchówka o ciele długości około 3,3 mm i błyszcząco czarnym ubarwieniu. Czułki są pomarańczowe, o długiej i cienkiej wici. Głowę cechuje brunatny aparat gębowy. U samca czoło jest wąskie, a u samicy szerokie. Żółte, delikatne owłosienie porasta tułów i odwłok. Skrzydła są przejrzyste, o żółtych żyłkach. Ich użyłkowanie odznacza się obecnością żyłki r4 oraz rozwidloną żyłką r4+5. Przezmianki mają ciemnobrunatne główki i żółte nóżki. Odnóża są bladożółte z czarnymi biodrami i czarną przepaską na wierzchołku ud tylnej pary[2].

Larwy rozwijają się w dębach. Ciało mają wrzecionowate o smukłej, mocno wydłużonej głowie. Szczecinki na tergitach są nierozszerzone, a te na pleurach równej długości. Tergity od drugiego do dziewiątego mają po cztery szczecinki. Segment odbytowy ma kształt trójkąta o zaokrąglonych kątach[2].

Owad palearktyczny, znany z prawie całej Europy, z wyjątkiem jej wschodniej części. Występuje również w Polsce[1].

Przypisy

  1. a b Pachygaster leachii. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-15].
  2. a b Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 22 – Striatomyidae. Warszawa: PWN, Polski Związek Entomologiczny, 1963.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pachygaster leachii: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pachygaster leachii – gatunek muchówki z rodziny lwinkowatych i podrodziny Pachygastrinae.

Gatunek ten opisany został w 1824 roku przez Johna Curtisa.

Muchówka o ciele długości około 3,3 mm i błyszcząco czarnym ubarwieniu. Czułki są pomarańczowe, o długiej i cienkiej wici. Głowę cechuje brunatny aparat gębowy. U samca czoło jest wąskie, a u samicy szerokie. Żółte, delikatne owłosienie porasta tułów i odwłok. Skrzydła są przejrzyste, o żółtych żyłkach. Ich użyłkowanie odznacza się obecnością żyłki r4 oraz rozwidloną żyłką r4+5. Przezmianki mają ciemnobrunatne główki i żółte nóżki. Odnóża są bladożółte z czarnymi biodrami i czarną przepaską na wierzchołku ud tylnej pary.

Larwy rozwijają się w dębach. Ciało mają wrzecionowate o smukłej, mocno wydłużonej głowie. Szczecinki na tergitach są nierozszerzone, a te na pleurach równej długości. Tergity od drugiego do dziewiątego mają po cztery szczecinki. Segment odbytowy ma kształt trójkąta o zaokrąglonych kątach.

Owad palearktyczny, znany z prawie całej Europy, z wyjątkiem jej wschodniej części. Występuje również w Polsce.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL