Discus – rodzaj typowy rodziny krążałkowatych. Obejmuje lądowe ślimaki małych lub średnich rozmiarów, o płaskiej muszli w kształcie krążka, górą lekko wzniesioną, a dołem wklęsłą, z wyraźnym żebrowaniem powierzchni i z szerokim dołkiem osiowym[2]. Są to gatunki cieniolubne, głównie leśne, żyjące w ściółce lub w próchniejących kawałkach drewna, a także pod kamieniami[3][4]. Występują w Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej[2]. Żywią się zróżnicowanym pokarmem[4].
Gatunkiem typowym rodzaju jest Helix ruderata Hartmann, 1821 (Discus ruderatus).
W faunie Polski znane są 3 gatunki z tego rodzaju:
W języku polskim ślimaki z tego rodzaju określane były zwyczajową nazwą krążałek[4], jednak z czasem nazwą tą objęto również gatunki zaliczane do innych rodzajów.
Discus – rodzaj typowy rodziny krążałkowatych. Obejmuje lądowe ślimaki małych lub średnich rozmiarów, o płaskiej muszli w kształcie krążka, górą lekko wzniesioną, a dołem wklęsłą, z wyraźnym żebrowaniem powierzchni i z szerokim dołkiem osiowym. Są to gatunki cieniolubne, głównie leśne, żyjące w ściółce lub w próchniejących kawałkach drewna, a także pod kamieniami. Występują w Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. Żywią się zróżnicowanym pokarmem.
Gatunkiem typowym rodzaju jest Helix ruderata Hartmann, 1821 (Discus ruderatus).
W faunie Polski znane są 3 gatunki z tego rodzaju:
Discus ruderatus – krążałek obły Discus perspectivus – krążałek ostrokrawędzisty Discus rotundatus – krążałek plamistyW języku polskim ślimaki z tego rodzaju określane były zwyczajową nazwą krążałek, jednak z czasem nazwą tą objęto również gatunki zaliczane do innych rodzajów.