De Basommatophora was een onderorde van de orde der Pulmonata die tot de klasse slakken (Gastropoda) behoren.
De Basommatophora was een onderorde van de orde der Pulmonata die tot de klasse slakken (Gastropoda) behoren.
Nasadooczne (Basommatophora) – rząd ślimaków płucodysznych (Pulmonata), u których występują niewciągalne czułki (zwykle jedna para), a oczy są położone u ich podstawy. U przedstawicieli kilku rodzin czułki i oczy są zredukowane. Muszla spiralnie zwinięta, a jej rozmiary i kształt zróżnicowane – od około 1 mm do 10 cm, wieżyczkowata, czapeczkowata lub jajowata. U dorosłych osobników niektórych gatunków otwór muszli zamyka rogowe wieczko[3].
Pojawiły się prawdopodobnie w górnym karbonie. W większości są to zwierzęta wodne, zasiedlające wody słodkie i słonawe. Nieliczne gatunki występują na lądzie[4]. Znanych jest ok. 300 gatunków nasadoocznych[5]. W Polsce stwierdzono 35 gatunków[6] (m.in. błotniarka stawowa, przytulik strumieniowy, zatoczek pospolity, przyczepka jeziorna i rozdętka pospolita).
Nasadooczne są obiektem zainteresowania parazytologii, ponieważ wiele z nich to żywiciele pośredni przywr, zwłaszcza z rodzajów Schistosoma i Fasciola.
Klasyfikacja biologiczna nasadoocznych jest niestabilna. W klasyfikacji zaproponowanej przez Boucheta i Rocroi w 2005 Basommatophora ma status grupy nieformalnej[2] obejmującej rodziny:
Jarne i inni (2010)[7] zaliczają do nasadoocznych tylko Acroloxidae, Chilinidae, Lymnaeidae, Physidae i Planorbidae. Badania Correa i in. (2010) sugerują, że tak zdefiniowane Basommatophora stanowią takson monofiletyczny[5].
Nasadooczne (Basommatophora) – rząd ślimaków płucodysznych (Pulmonata), u których występują niewciągalne czułki (zwykle jedna para), a oczy są położone u ich podstawy. U przedstawicieli kilku rodzin czułki i oczy są zredukowane. Muszla spiralnie zwinięta, a jej rozmiary i kształt zróżnicowane – od około 1 mm do 10 cm, wieżyczkowata, czapeczkowata lub jajowata. U dorosłych osobników niektórych gatunków otwór muszli zamyka rogowe wieczko.
Pojawiły się prawdopodobnie w górnym karbonie. W większości są to zwierzęta wodne, zasiedlające wody słodkie i słonawe. Nieliczne gatunki występują na lądzie. Znanych jest ok. 300 gatunków nasadoocznych. W Polsce stwierdzono 35 gatunków (m.in. błotniarka stawowa, przytulik strumieniowy, zatoczek pospolity, przyczepka jeziorna i rozdętka pospolita).
Nasadooczne są obiektem zainteresowania parazytologii, ponieważ wiele z nich to żywiciele pośredni przywr, zwłaszcza z rodzajów Schistosoma i Fasciola.
基眼類(學名:Basommatophora),舊稱基眼目,原是腹足纲肺螺亚纲(有肺類)之下三個目級分類之一(另外兩個是柄眼類和收眼類),生活在淡水中。基眼類後來被證實為並系群,所以改為非正式群組;而其地位為泛有肺類所取代[1]。2017年12月的新分類,本分類原來的分類單元都被分到喜濕螺總目和真有肺總目之下;而過往未能分類的單元,現時都成為了真有肺總目之下的耳螺目的成員[2]。
在原來的《旁得和林德伯格的腹足類分類 (1997年)》,基眼亞目包括下列七個總科:
斜顶螺总科只有斜顶螺科(Acroloxidae)一個科。
两栖螺总科包括有:
Chilinoidea總科包括下列兩個科:
Glacidorboidea只有Glacidorbidae一個科。在2005年到2010年間曾被歸入異鰓類的下異鰓類支序[3]。
椎实螺总科(Lymnaeoidea Rafinesque, 1815)
扁蜷總科包括列三個科: