dcsimg

Silene diclinis ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Silene diclinis (Lag.) M.Laínz – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae Juss.). Występuje endemicznie we wschodniej części Hiszpanii – w południowej części wybrzeża Costa Blanca, na południe od Walencji[3][4].

Morfologia

Pokrój
Bylina dorastająca do 3–17 cm wysokości[5].
Liście
Prawie lancetowate, łopatkowe lub eliptyczne. Nasada liścia zbiega łagodnie po ogonku. Mają 10 cm długości oraz 1,5 cm szerokości. Wierzchołek jest rozwarty lub ostry[5].
Kwiaty
Jednopłciowe. Zebrane w kwiatostanach. Kielich jest dzwonkowaty, mają 1,2–1,5 cm długości. Płatki są prawie owalne, dwudzielne, różowe, mają 0,7–1,1 cm długości. Przykoronek ułożony jest w 4–5 rzędach, biało-fioletowy, ma 1–20 mm długości[5].
Owoce
Torebki o jajowatym kształcie. Mają 1 cm długości[5].

Biologia i ekologia

Rośnie w strefach zdominowanych przez rośliny zielne. Zakłócenia populacji mają miejsce szczególnie na suchych terenach uprawnych. Występuje na obszarze nizinnym na skalistym (krzemowym i wapiennym) podłożu. Kwitnie od marca do maja[4][5].

Ochrona

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych został zaliczony do kategorii EN – gatunków zagrożonych wyginięciem. Populacja tego gatunku jest znacznie rozdrobniona. Ponadto następuje spadek liczby siedlisk oraz starszych okazów. Obecnie znany jest z 5 subpopulacji[a][6]:

  • Castell de Xàtiva – 102 osobniki
  • Plà de la Mora – 921 osobników
  • Plà de Suros – 85 osobników
  • Santa Ana – 62 osobniki
  • Simat de Valldigna – 125 osobników[4]

Głównym zagrożeniem są bardziej konkurencyjne gatunki, przez które może być zastąpiony. W mniejszym stopniu jest zagrożony przez pożary i inne zmiany w swoim środowisku[4].

Niektóre subpopulacje są chronione w mikro rezerwatach "Serra del Castell de Xàtiva" i "Pla de Mora". Populacje są tam monitorowane od 1986 roku. Ponadto nasiona są przechowywane w banku nasion Ogrodu Botanicznego w Walencji. Gatunek jest również uprawiany[4].

Uwagi

  1. Pojęcie subpopulacji (podpopulacji) jest wprowadzane w przypadkach ocen zagrożenia populacji silnie rozczłonkowanych, co wzmaga wymieranie taksonu. W przypadkach, gdy subpopulacje są małe i w znacznym stopniu izolowane, rekolonizacja opuszczonych stanowisk jest mało prawdopodobna (zob. metapopulacja oraz J. Mitka, Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk).

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-04-15].
  2. a b Silene diclinis (Lag.) M.Laínz (ang.). The Plant List. [dostęp 24 listopada 2014].
  3. Silene diclinis – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 24 listopada 2014].
  4. a b c d e Silene diclinis (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species. [dostęp 24 września 2014].
  5. a b c d e Silene diclinis (fr.). Plantes et botanique. [dostęp 24 listopada 2014].
  6. Józef Mitka: Metodyka oszacowania stopnia zagrożenia populacji roślin i ich siedlisk (pol.). W: Roczniki Bieszczadzkie nr 18 [on-line]. 2010. s. 24–44. [dostęp 2013-12-23].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Silene diclinis: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Silene diclinis (Lag.) M.Laínz – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae Juss.). Występuje endemicznie we wschodniej części Hiszpanii – w południowej części wybrzeża Costa Blanca, na południe od Walencji.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL