Lomatia – rodzaj z rodziny srebrnikowatych (Proteaceae). Obejmuje 12 gatunków występujących w Ameryce Południowej i Australii. Zaliczane tu gatunki na ogół są bardzo zmienne i łatwo tworzą mieszańce[3]. Jeden z zaliczanych tu taksonów – L. tasmanica jest właśnie pochodzenia mieszańcowego i ze względu na triploidalny zestaw chromosomów rozmnażać się może tylko wegetatywnie. Ponieważ znaleziono jego ślad kopalny sprzed ponad 43 tys. lat – uchodzi za najstarszą żywą roślinę[4][5].
Rodzaj z rodziny srebrnikowatych stanowiącej grupę siostrzaną dla platanowatych, wraz z którymi wchodzą w skład rzędu srebrnikowców, stanowiącego jedną ze starszych linii rozwojowych dwuliściennych właściwych[1]. W obrębie rodziny rodzaj stanowi klad bazalny w plemieniu Embothrieae Rchb. 1828, obejmującym poza tym także takie rodzaje jak: Alloxylon, Embothrium, Oreocallis i Telopea. Plemię to klasyfikowane jest do podrodziny Grevilleoideae Engl. 1892[6][7]
Lomatia – rodzaj z rodziny srebrnikowatych (Proteaceae). Obejmuje 12 gatunków występujących w Ameryce Południowej i Australii. Zaliczane tu gatunki na ogół są bardzo zmienne i łatwo tworzą mieszańce. Jeden z zaliczanych tu taksonów – L. tasmanica jest właśnie pochodzenia mieszańcowego i ze względu na triploidalny zestaw chromosomów rozmnażać się może tylko wegetatywnie. Ponieważ znaleziono jego ślad kopalny sprzed ponad 43 tys. lat – uchodzi za najstarszą żywą roślinę.
Lomatia myricoides