dcsimg

Konikleca czubata ( Polish )

provided by wikipedia POL

Konikleca czubata[3] (Hippocrepis comosa L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Występuje w Europie. W Polsce występuje w Tatrach po piętro kosodrzewiny, zawleczony na Śląsk. Jest bardzo rzadki[4].

Morfologia

Łodyga
Leżąca lub podnosząca się, o długości 10 – 30 cm, silnie rozgałęziająca się, u podstawy drewniejąca. Jest naga lub przylegająco owłosiona[5].
Liście
Długoogonkowe z 5-6(7) parami jajowatych lub podłużnych listków o wyciętych wierzchołkach. Posiadają jajowatego kształtu, odstające przylistki[5].
Kwiaty
Motylkowe, zebrane w główkowate kwiatostany baldaszkowate o kolorze żółtym, znacznie dłuższe od liści, z kątów których wyrastają. W baldaszku jest 6-12 kwiatków o szypułkach krótszych od rurki kielicha. Korona ma długość do 1 cm, kielich jest nagi, żagielek brunatno żyłkowany[5].
Owoc
Wąski i falisto pogięty strąk[5].
 src=
Morfologia

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Siedlisko: słoneczne pagórki, suche zbocza, widne bory sosnowe, kamieniołomy i skały, chętnie na glebach wapiennych[4]. W Tatrach rośnie na suchych wapiennych stokach i skałach. Kwitnie od maja do lipca[5].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  2. The Plant List. [dostęp 2017-01-17].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  4. a b Bertram Münker: Kwiaty polne i leśne. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-756-4.
  5. a b c d e Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Konikleca czubata: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Konikleca czubata (Hippocrepis comosa L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych. Występuje w Europie. W Polsce występuje w Tatrach po piętro kosodrzewiny, zawleczony na Śląsk. Jest bardzo rzadki.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL