dcsimg

Odontomyia ornata ( Polish )

provided by wikipedia POL

Odontomyia ornatagatunek muchówki z rodziny lwinkowatych i podrodziny Stratiomyinae.

Gatunek ten opisany został w 1822 roku przez Johanna Wilhelma Meigena jako Stratiomys ornata[1].

Muchówka o ciele długości od 12 do 14 mm. Dwa początkowe człony czułków są brunatnoczarne, a następne trzy brunatne z czerwonawymi plamkami na spodzie. Twarz jest lekko, klinowato ku przodowi wydłużona, czarna z białym owłosieniem. Tułów jest błyszcząco czarny, u samca z rudobiałym, a u samicy z żółtobiałym owłosieniem. Żółta tarczka ma czarną plamę przynasadową i czarne wierzchołki kolców. Przezroczyste skrzydła cechuje rozwidlona żyłka radialna r4+5. Przezmianki mają brunatne nóżki i białe główki. Odwłok samca jest od spodu żółty, a na wierzchu czarny z dwoma rzędami żółtych plam bocznych, z których te na tergitach od drugiego do czwartego są jednakowej wielkości. Odwłok samicy jest od spodu pomarańczowy z brunatnymi plamkami, a na wierzchu czarny z dwoma rzędami pomarańczowych plam bocznych, z których te na tergitach od drugiego do czwartego są jednakowej wielkości[2].

Owad palearktyczny, znany z prawie całej Europy, w tym Polski[1]. Na wschód sięga po zachodnią Syberię i Turkmenistan. Imagines są aktywne od maja do sierpnia[2].

Przypisy

  1. a b Odontomyia ornata. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-15].
  2. a b Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 22 – Striatomyidae. Warszawa: PWN, Polski Związek Entomologiczny, 1963.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Odontomyia ornata: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Odontomyia ornata – gatunek muchówki z rodziny lwinkowatych i podrodziny Stratiomyinae.

Gatunek ten opisany został w 1822 roku przez Johanna Wilhelma Meigena jako Stratiomys ornata.

Muchówka o ciele długości od 12 do 14 mm. Dwa początkowe człony czułków są brunatnoczarne, a następne trzy brunatne z czerwonawymi plamkami na spodzie. Twarz jest lekko, klinowato ku przodowi wydłużona, czarna z białym owłosieniem. Tułów jest błyszcząco czarny, u samca z rudobiałym, a u samicy z żółtobiałym owłosieniem. Żółta tarczka ma czarną plamę przynasadową i czarne wierzchołki kolców. Przezroczyste skrzydła cechuje rozwidlona żyłka radialna r4+5. Przezmianki mają brunatne nóżki i białe główki. Odwłok samca jest od spodu żółty, a na wierzchu czarny z dwoma rzędami żółtych plam bocznych, z których te na tergitach od drugiego do czwartego są jednakowej wielkości. Odwłok samicy jest od spodu pomarańczowy z brunatnymi plamkami, a na wierzchu czarny z dwoma rzędami pomarańczowych plam bocznych, z których te na tergitach od drugiego do czwartego są jednakowej wielkości.

Owad palearktyczny, znany z prawie całej Europy, w tym Polski. Na wschód sięga po zachodnią Syberię i Turkmenistan. Imagines są aktywne od maja do sierpnia.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL