dcsimg

Taxodium ( Catalan; Valencian )

provided by wikipedia CA

Taxodium és un gènere d'arbres conífers extremadament tolerant a la inundació. El nom de Taxodium deriva del llatí taxus, i significa 'teix', i del grec εἶδος (eidos), que significa 'similar a'.[1] Està relacionat amb el xiprer xinès dels pantans (Glyptostrobus pensilis) i el sugi (Cryptomeria japonica).

Les espècies del gènere Taxodium es troben al sud d'Amèrica del Nord i són caducifolis al nord i semipersistents al sud. Arriben a fer 50 m d'alçària.

Espècies

Anteriorment considerats Taxodium

Usos

La seva fusta és molt apreciada per ser extremadament resistent a la descomposició i ser resistent als tèrmits.

Evolució

 src=
Fulla fòssil de Taxodium dubium, de 8 milions d'anys d'edat en una mina de lignit d'Alemanya

En la història de la Terra, el gènere Taxodium estava molt estès. Se'n troben fòssils des del juràssic al terciari.

Referències

  1. Everett, Thomas H. The New York Botanical Garden Illustrated Encyclopedia of Horticulture. 10. Taylor & Francis, 1982, p. 3299. ISBN 9780824072407.
  2. «GRIN Species Records of Taxodium». Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. [Consulta: 30 novembre 2010].

Enllaços externs

 src= A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Taxodium Modifica l'enllaç a Wikidata
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autors i editors de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia CA

Taxodium: Brief Summary ( Catalan; Valencian )

provided by wikipedia CA

Taxodium és un gènere d'arbres conífers extremadament tolerant a la inundació. El nom de Taxodium deriva del llatí taxus, i significa 'teix', i del grec εἶδος (eidos), que significa 'similar a'. Està relacionat amb el xiprer xinès dels pantans (Glyptostrobus pensilis) i el sugi (Cryptomeria japonica).

Les espècies del gènere Taxodium es troben al sud d'Amèrica del Nord i són caducifolis al nord i semipersistents al sud. Arriben a fer 50 m d'alçària.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autors i editors de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia CA

Tisovec (rostlina) ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Tisovec je rod jehličnanů z čeledi cypřišovitých, který je nesmírně tolerantní vůči záplavám a do něhož spadají jeden až tři druhy stromů (záleží na taxonomickém pohledu). Jeho vědecké pojmenování je odvozeno od latinského pojmenování tisu taxus a řeckého výrazu εἶδος (eidos), jenž znamená "podobný".[1] V rámci čeledi cypřišovitých jsou mu nejblíž příslušníci podčeledi Taxodioideae, rody patisovec (Glyptostrobus) a kryptomerie (Cryptomeria).

Druhy rodu tisovec se vyskytují v jižní části severoamerického kontinentu a jsou opadavé na severu a poloopadavé až stálezelené na jihu. Jsou to velké stromy, které dorůstají do výše 30 až 46 m a jejichž kmen mívá 2 – 3 m v průměru (výjimečně může dosáhnout až 14 m).[2] Jehlicové listy jsou 0,5–2 cm dlouhé a uspořádány spirálovitě, ale u základny jsou zkroucené a leží ve dvou vodorovných řadách. Kulovité šišky s 10–25 šupinami mají v průměru 2–3,5 cm a každá šupina chrání 1–2 semena. Šišky dozrávají 7–9 měsíců po opylení, kdy se rozpadají, aby mohly uvolnit semena. Samčí (pylové) šišky vyrůstají v převislých hroznech a vypouštějí svůj pyl brzy na jaře. Většina tisovců vytváří vzdušné dýchací kořeny, pokud roste na ve vodě nebo v její těsné blízkosti.[2] Tyto kořeny vystupují nad hladinu vody a měly by napomáhat v přivádění kyslíku do kořenového systému.

Druhy

Tři stávající taxony rodu Taxodium jsou zde uvedeny jako samostatné druhy, ačkoli někteří botanici je považují pouze za jeden, nanejvýš dva druhy. Ostatní pak považují za variety neboli odrůdy prvního popsaného druhu. Tyto tři taxony rostou v odlišném prostředí a mají rozdílné vztahy, nicméně při vzájemném setkání dochází k jejich křížení.

Nejznámější druh tisovce roste přirozeně na jihovýchodě USA, od státu Delaware až po Texas, zejména pak v Louisianě a podél Mississippi až hluboko do vnitrozemí v jižní Indianě. Nachází se zejména podél řek, jejichž záplavové území je bohatě zásobováno bahnem.

Přirozenou oblastí jeho výskytu je Mexiko, údolní niva řeky Rio Grande na jihu Texasu,[2] a departement Huehuetenango v Guatemale.[3] Na rozdíl od tisovce dvouřadého a vystoupavého je skutečně stálezelený. Nejznámějším tisovcem Montezumovým je takzvaný Tulský strom (španělsky El Árbol del Tule), který roste ve městě Santa Maria del Tule v jihomexickém státě Oaxaca. Je 43 m vysoký a s průměrem kmene 14 m a obvodem 42 m[2][4] jde zřejmě o nejstatnější strom na světě. Tisovec Montezumův je zejména pobřežní strom, který roste podél vyvýšených říčních břehů, lze ho však také najít v okolí pramenů a močálů, nikoli přímo v nich jako oba druhé tisovce.

Tento strom se vyskytuje v blízkosti stanovišť tisovce dvouřadého, avšak pouze v jihovýchodní části pobřežní nížiny od Severní Karolíny po Louisianu. Nachází se v klidných řekách s takzvanou černou vodou, v jezerech a močálech bez bohatých zásob bahna.

  • † Tisovec pochybný (Taxodium dubium) (Sternb.) Heer

Dříve sem byly řazeny

Užití

 src=
Šindelová střecha zvonice u kostela sv. Mikuláše v Bělči v okrese Kladno

Tisovce jsou zvlášť ceněny pro svoje dřevo, neboť jejich bělové i jádrové dřevo je nesmírně odolné vůči hnilobě a termitům. Jádrové dřevo obsahuje seskviterpen zvaný cypresen,[6] který funguje jako přirozený prostředek ochrany dřeva. Cypresenu trvá desítky let, než se v dřevu nahromadí, proto je dřevo pocházející z původních lesů mnohem odolnější než dřevo pocházející ze sekundárních lesů.[7] Nicméně je pravda, že věk také zvyšuje náchylnost k napadení plísní rodu Stereum, která napadá jádrové dřevo a způsobuje jeho vyhnívání, čímž se napadené stromy stávají nepoužitelné pro dřevozpracující průmysl. Dřevo tisovce dvouřadého se dřív na jihozápadě Spojených států často používalo k výrobě střešních šindelů.[8] Kůra těchto stromů slouží jako mulč. Současnou úroveň těžby dřeva tisovců snadno nahrazuje roční přírůstek dřevní hmoty, který je 6× vyšší.[9]

Historie

 src=
Zkamenělina listu tisovce pochybného z povrchového lignitového dolu v německém Hambachu stará 8 milionů let

V dávné minulosti byli příslušníci rodu tisovec na severní polokouli mnohem rozšířenější, než je tomu dnes. Nejstarší zkameněliny byly objeveny ve svrchně křídových usazeninách v Severní Americe. V Evropě se tisovce udržely prakticky přes celý pliocén až do doby před zhruba 2,5 miliony let.[10]


Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Taxodium na anglické Wikipedii.

  1. EVERETT, Thomas H. The New York Botanical Garden Illustrated Encyclopedia of Horticulture. [s.l.]: Taylor & Francis, 1982. Dostupné online. ISBN 978-0-8240-7240-7. S. 3299. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. a b c d The Gymnosperm Database
  3. VEBLEN, Thomas T. Guatemalan Conifers. Unasylva. Food and Agriculture Organization, 1977. Dostupné online [cit. 2009-10-14]. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. Mitchell, A. (1983). Trees in Mexico. Int. Dendrol. Soc. Yearbook 1983: 88–95.
  5. GRIN Species Records of Taxodium [online]. United States Department of Agriculture [cit. 2010-11-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  6. BUCHANAN, M. A. The Fatty Materials in Southern Cypress Wood. smartech.gatech.edu. Institute of Paper Chemistry, 1965-10-07, s. 3. Dostupné online [cit. 2014-12-29]. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“. Archivováno 18. 7. 2011 na Wayback Machine
  7. STERNBERG, Guy; JAMES WESLEY WILSON. Native trees for North American landscapes: from the Atlantic to the Rockies. [s.l.]: Timber Press, 2004. Dostupné online. ISBN 978-0-88192-607-1. S. 476. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  8. WILHITE, L. P.; J. R. TOLIVER. Baldcypress [online]. United States Forest Service [cit. 2009-10-11]. Dostupné online. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  9. Is Cypress Mulch Sustainable? [online]. Mulch and Soil Council [cit. 2014-12-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-26. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  10. ECKENWALDER, James E. Conifers of the World. [s.l.]: Timber Press ISBN 978-0-88192-974-4. S. 591. (anglicky) Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Tisovec (rostlina): Brief Summary ( Czech )

provided by wikipedia CZ

Tisovec je rod jehličnanů z čeledi cypřišovitých, který je nesmírně tolerantní vůči záplavám a do něhož spadají jeden až tři druhy stromů (záleží na taxonomickém pohledu). Jeho vědecké pojmenování je odvozeno od latinského pojmenování tisu taxus a řeckého výrazu εἶδος (eidos), jenž znamená "podobný". V rámci čeledi cypřišovitých jsou mu nejblíž příslušníci podčeledi Taxodioideae, rody patisovec (Glyptostrobus) a kryptomerie (Cryptomeria).

Druhy rodu tisovec se vyskytují v jižní části severoamerického kontinentu a jsou opadavé na severu a poloopadavé až stálezelené na jihu. Jsou to velké stromy, které dorůstají do výše 30 až 46 m a jejichž kmen mívá 2 – 3 m v průměru (výjimečně může dosáhnout až 14 m). Jehlicové listy jsou 0,5–2 cm dlouhé a uspořádány spirálovitě, ale u základny jsou zkroucené a leží ve dvou vodorovných řadách. Kulovité šišky s 10–25 šupinami mají v průměru 2–3,5 cm a každá šupina chrání 1–2 semena. Šišky dozrávají 7–9 měsíců po opylení, kdy se rozpadají, aby mohly uvolnit semena. Samčí (pylové) šišky vyrůstají v převislých hroznech a vypouštějí svůj pyl brzy na jaře. Většina tisovců vytváří vzdušné dýchací kořeny, pokud roste na ve vodě nebo v její těsné blízkosti. Tyto kořeny vystupují nad hladinu vody a měly by napomáhat v přivádění kyslíku do kořenového systému.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autoři a editory
original
visit source
partner site
wikipedia CZ

Sumpcypres ( Danish )

provided by wikipedia DA

Sumpcypres (Taxodium) er en lille planteslægt, der består af tre arter fra det sydlige USA og fra Mexico. Arterne er enten løvfældende eller vintergrønne.

Arter

Litteratur

Alan Mitchell: "Træer i Nordeuropa" ISBN 87-12-23331-5

 src=
Et forstenet aftryk af den uddøde art, Taxodium dubium, fundet i Belgien.
Commons-logo.svg
Wikimedia Commons har medier relateret til:
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia-forfattere og redaktører
original
visit source
partner site
wikipedia DA

Sumpcypres: Brief Summary ( Danish )

provided by wikipedia DA
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia-forfattere og redaktører
original
visit source
partner site
wikipedia DA

Sumpfzypressen ( German )

provided by wikipedia DE

Die Sumpfzypressen (Taxodium) sind eine Pflanzengattung aus der Familie der Zypressengewächse (Cupressaceae, früher namensgebender Typus der Taxodiaceae). Diese Gattung umfasst nur noch zwei Arten, von denen eine sommergrün und die andere fast immergrün ist. Ihr Verbreitungsgebiet beschränkt sich auf die südlichen USA, Mexiko und Guatemala. In Europa ist von den zwei Arten die Echte Sumpfzypresse (Taxodium distichum) in Parkanlagen zu finden. Denkmalgeschützte Sumpfzypressenalleen gibt es im Beetzendorfer Park[1] und in Brandenburg an der Havel (Sumpfzypressenallee Grillendamm).

Da das Holz der Sumpfzypressen sehr begehrt in der Forstwirtschaft ist, gehen ihre Bestände zurück. In früheren erdgeschichtlichen Zeiten war die Gattung weiter verbreitet. Sie ist seit dem Jura bekannt und findet sich fossil etwa in Schichten aus dem Tertiär, die in deutschen Braunkohletagebauen gewonnen werden.

Systematik

Man unterscheidet in der Gattung die folgenden zwei rezenten Arten:

Manche Autoren unterscheiden drei Arten der Sumpfzypressen oder auch nur eine Art mit drei Varietäten, da alle miteinander Hybriden bilden können. Nach WCSP unterscheidet man drei Varietäten einer Art:[2]

  • Echte Sumpfzypresse (Taxodium distichum var. distichum): Sie kommt in den südöstlichen und in den östlich-zentralen Vereinigten Staaten vor.[2]
  • Aufrechte Sumpfzypresse (Taxodium distichum var. imbricarium (Nutt.) Croom): Sie kommt in den südöstlichen Vereinigten Staaten vor.[2]
  • Mexikanische Sumpfzypresse (Taxodium distichum var. mexicanum (Carrière) Gordon & Glend.; Syn.: Taxodium mucronatum Ten.): Sie kommt vom südlichen Texas bis Mexiko und Guatemala vor.[2]

Bilder

Quellen

  • Christopher J. Earle: Taxodium. In: The Gymnosperm Database. 18. Dezember 2010, abgerufen am 20. Oktober 2011 (englisch).
  • Walter Erhardt u. a.: Der große Zander. Enzyklopädie der Pflanzennamen. Band 2. Verlag Eugen Ulmer, Stuttgart 2008. ISBN 978-3-8001-5406-7

Literatur

  • Ulrich Terhechte, Wolfgang Spethmann: Monographie der Familie Taxodiaceae. Band 2 von Wissenschaftliche Gehölzmonographien, Verlag Gartenbild Hansmann, Rinteln 1996, ISBN 3-928521-09-8

Einzelnachweise

  1. Website zum Beetzendorfer Park (PDF-Datei; 152 kB), abgerufen am 12. Mai 2011
  2. a b c d Rafaël Govaerts (Hrsg.): Taxodium. In: World Checklist of Selected Plant Families (WCSP) – The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew, abgerufen am 1. April 2019.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Sumpfzypressen: Brief Summary ( German )

provided by wikipedia DE

Die Sumpfzypressen (Taxodium) sind eine Pflanzengattung aus der Familie der Zypressengewächse (Cupressaceae, früher namensgebender Typus der Taxodiaceae). Diese Gattung umfasst nur noch zwei Arten, von denen eine sommergrün und die andere fast immergrün ist. Ihr Verbreitungsgebiet beschränkt sich auf die südlichen USA, Mexiko und Guatemala. In Europa ist von den zwei Arten die Echte Sumpfzypresse (Taxodium distichum) in Parkanlagen zu finden. Denkmalgeschützte Sumpfzypressenalleen gibt es im Beetzendorfer Park und in Brandenburg an der Havel (Sumpfzypressenallee Grillendamm).

Da das Holz der Sumpfzypressen sehr begehrt in der Forstwirtschaft ist, gehen ihre Bestände zurück. In früheren erdgeschichtlichen Zeiten war die Gattung weiter verbreitet. Sie ist seit dem Jura bekannt und findet sich fossil etwa in Schichten aus dem Tertiär, die in deutschen Braunkohletagebauen gewonnen werden.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia DE

Bagnowa cypresa ( Lower Sorbian )

provided by wikipedia emerging languages

Bagnowa cypresa[1] (Taxodium) jo rod ze pódswójźby (Taxodioideae) znutśika cypresowych rostlinow (Cupressaceae).

Pó staršych žrědłach se do swójskeje swójźby bagnocypresowych rostlinow (Taxodiaceae) pśirědujo.

Wopśimjejo slědujucej družynje:

Nožki

  1. 1,0 1,1 W internetowem słowniku: Sumpfzypresse

Žrědła

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Bagnowa cypresa: Brief Summary ( Lower Sorbian )

provided by wikipedia emerging languages

Bagnowa cypresa (Taxodium) jo rod ze pódswójźby (Taxodioideae) znutśika cypresowych rostlinow (Cupressaceae).

Pó staršych žrědłach se do swójskeje swójźby bagnocypresowych rostlinow (Taxodiaceae) pśirědujo.

Wopśimjejo slědujucej družynje:

Wšedna bagnowa cypresa (Taxodium distichum) Mexikańska bagnowa cypresa (Taxodium mucronatum)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Taksodi ( Uzbek )

provided by wikipedia emerging languages

Taksodi, botqoq sarv (Taxodium) — taksodidoshlar oilasiga mansub barg toʻkadigan ignabargli daraxtlar turkumi. Bal. 30–50 m, tana diametri 12 m gacha boradi. Ignabargi mayin, tasmasimon, uchli, uz. 9–15 mm, kengligi 1–2 mm, okt. oyida sargʻayib, kuz va qishda toʻkiladi. Shoxshabbasi piramidasimon, nafis, pastga egilgan. Poʻstlogʻi qizgʻishqoʻngʻir. 500 yildan koʻproq yashaydi. Yorugsevar oʻsimlik, tez usadi. 10y.dan boshlab gullaydi va meva beradi. Urugʻi va kalamchasidan koʻpayadi. Oddiy botqoq sarv (T. distichum) va Meksika T. (T. mucronatum) turlari bor. Shim. Amerikaning jan.sharqida botqoqlar va dengiz boʻylarida, 1400 – 2300 m baland togʻlarda oʻrmonlar hosil qilib oʻsadi. Manzarali daraxt sifatida jahondagi koʻpgina mamlakatlarda, shu jumladan, Kavkazning Qora dengiz boʻylarida, Ukrainaning janubigʻarbiy qismi, Oʻrta Osiyoda ekiladi. Yogʻochi chirishga bardoshli, qurilishda, mebel va turli asboblar yasashda ishlatiladi.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipediya mualliflari va muharrirlari

Таксодиум ( Komi )

provided by wikipedia emerging languages
 src=
Таксодиум

Таксодиум ( латин Taxodium ) — кипарис котырса лыса пу увтыр. Сійӧ быдмӧ Войвыв Америкаын.

Сикасъяс

  1. Taxodium ascendens
  2. Taxodium distichum
  3. Taxodium mucronatum
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Таксодиум ( Komi )

provided by wikipedia emerging languages
 src=
Таксодиум

Таксодиум ( лат. Taxodium ) — кипарис котырись лыса пу увтыр. Таксодиум увтырӧ пырöны 2 - 3 вид. Таксодиум пантасьӧ Ойвыв Америкаын.

Виддэз

  1. Taxodium ascendens
  2. Taxodium distichum
  3. Taxodium mucronatum
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Таксодиум ( Udmurt )

provided by wikipedia emerging languages
 src=
Таксодиум

Таксодиум ( лат. Taxodium ) — Cupressaceae семьяысь Уйпал Америкалэн лысо писпу. Дуннеын тодмо ог 2-3 пӧртэм.

Видъёс

  1. Taxodium ascendens
  2. Taxodium distichum
  3. Taxodium mucronatum
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Таксодиум: Brief Summary ( Udmurt )

provided by wikipedia emerging languages
 src= Таксодиум

Таксодиум ( лат. Taxodium ) — Cupressaceae семьяысь Уйпал Америкалэн лысо писпу. Дуннеын тодмо ог 2-3 пӧртэм.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Таксодиум: Brief Summary ( Komi )

provided by wikipedia emerging languages
 src= Таксодиум

Таксодиум ( латин Taxodium ) — кипарис котырса лыса пу увтыр. Сійӧ быдмӧ Войвыв Америкаын.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Таксодиум: Brief Summary ( Komi )

provided by wikipedia emerging languages
 src= Таксодиум

Таксодиум ( лат. Taxodium ) — кипарис котырись лыса пу увтыр. Таксодиум увтырӧ пырöны 2 - 3 вид. Таксодиум пантасьӧ Ойвыв Америкаын.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors

Taxodium

provided by wikipedia EN

Taxodium /tækˈsdiəm/[1] is a genus of one to three species (depending on taxonomic opinion) of extremely flood-tolerant conifers in the cypress family, Cupressaceae. The generic name is derived from the Latin word taxus, meaning "yew", and the Greek word εἶδος (eidos), meaning "similar to."[2] Within the family, Taxodium is most closely related to Chinese swamp cypress (Glyptostrobus pensilis) and sugi (Cryptomeria japonica).

Species of Taxodium occur in the southern part of the North American continent and are deciduous in the north and semi-evergreen to evergreen in the south. They are large trees, reaching 100–150 ft (30–46 m) tall and 6.5–10 ft (2–3 m) (exceptionally 36 ft or 11 m) trunk diameter. The needle-like leaves, 0.2–0.8 in (0.5–2 cm) long, are borne spirally on the shoots, twisted at the base so as to appear in two flat rows on either side of the shoot. The cones are globose, 0.8–1.4 in (2–3.5 cm) diameter, with 10-25 scales, each scale with 1-2 seeds; they are mature in 7–9 months after pollination, when they disintegrate to release the seeds. The male (pollen) cones are produced in pendulous racemes, and shed their pollen in early spring. Taxodium species grow cypress knees, when growing in or beside water. The function of these knees is currently a subject of ongoing research.

Species

The three extant taxa of Taxodium are treated here as distinct species, though some botanists treat them in just one or two species, with the others considered as varieties of the first described. The three are distinct in ecology, growing in different environments, but hybridise where they meet.

Formerly placed here

Uses

Cypress knees at low water, Wee Tee Lake, South Carolina

The trees are especially prized for their wood, of which the heartwood is extremely rot- and termite-resistant. The heartwood contains a sesquiterpene called cypressene,[4] which acts as a natural preservative. It takes decades for cypressene to accumulate in the wood, so lumber taken from old-growth trees is more rot resistant than that from second-growth trees.[5] However, age also increases susceptibility to Pecky Rot fungus (Stereum taxodii), which attacks the heartwood and causes some damaged trees to become hollow and thus useless for timber. Bald Cypress wood was much used in former days in the southeastern United States for roof shingles.[6] The shredded bark of these trees is used as a mulch.

Evolution

Fossil leaf of Taxodium dubium, 8 Mil. years old, Hambach lignite open pit mine, Germany

In earth's history Taxodium was much more widespread in the Northern Hemisphere than today.[7] The oldest fossils were found in Late Cretaceous deposits from North America. The trees persisted in Europe until around 2.5 million years ago, during the Pliocene.[8]

See also

References

  1. ^ Sunset Western Garden Book, 1995:606–607
  2. ^ Everett, Thomas H. (1982). The New York Botanical Garden Illustrated Encyclopedia of Horticulture. Vol. 10. Taylor & Francis. p. 3299. ISBN 978-0-8240-7240-7.
  3. ^ "GRIN Species Records of Taxodium". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Retrieved 2010-11-30.
  4. ^ Buchanan, M. A. (1965-10-07). "The Fatty Materials in Southern Cypress Wood" (PDF). Institute of Paper Chemistry: 3. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)
  5. ^ Sternberg, Guy; James Wesley Wilson (2004). Native trees for North American landscapes: from the Atlantic to the Rockies. Timber Press. p. 476. ISBN 978-0-88192-607-1.
  6. ^ Toliver, L. P.; Wilhite, J. R. (1990). "Taxodium distichum". In Burns, Russell M.; Honkala, Barbara H. (eds.). Conifers. Silvics of North America. Washington, D.C.: United States Forest Service (USFS), United States Department of Agriculture (USDA). Vol. 1. Retrieved 2009-10-11 – via Southern Research Station.
  7. ^ McNair, D.M.; D.Z. Stults; B. Axsmith; M.H. Alford; J.E. Starnes (2019). "Preliminary investigation of a diverse megafossil floral assemblage from the middle Miocene of southern Mississippi, USA" (PDF). Palaeontologia Electronica. 22 (2). doi:10.26879/906.
  8. ^ Eckenwalder, James E. (14 November 2009). Conifers of the World. Timber Press. p. 591. ISBN 978-0-88192-974-4.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Taxodium: Brief Summary

provided by wikipedia EN

Taxodium /tækˈsoʊdiəm/ is a genus of one to three species (depending on taxonomic opinion) of extremely flood-tolerant conifers in the cypress family, Cupressaceae. The generic name is derived from the Latin word taxus, meaning "yew", and the Greek word εἶδος (eidos), meaning "similar to." Within the family, Taxodium is most closely related to Chinese swamp cypress (Glyptostrobus pensilis) and sugi (Cryptomeria japonica).

Species of Taxodium occur in the southern part of the North American continent and are deciduous in the north and semi-evergreen to evergreen in the south. They are large trees, reaching 100–150 ft (30–46 m) tall and 6.5–10 ft (2–3 m) (exceptionally 36 ft or 11 m) trunk diameter. The needle-like leaves, 0.2–0.8 in (0.5–2 cm) long, are borne spirally on the shoots, twisted at the base so as to appear in two flat rows on either side of the shoot. The cones are globose, 0.8–1.4 in (2–3.5 cm) diameter, with 10-25 scales, each scale with 1-2 seeds; they are mature in 7–9 months after pollination, when they disintegrate to release the seeds. The male (pollen) cones are produced in pendulous racemes, and shed their pollen in early spring. Taxodium species grow cypress knees, when growing in or beside water. The function of these knees is currently a subject of ongoing research.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia EN

Taksodio ( Esperanto )

provided by wikipedia EO

Taksodio (Taxodium) estas genro de cipresacoj kies membroj estas troveblaj en la sudorienta parto de Usono. La plej grandaj povas atingi altecon de 40 metroj.

Ekde la vidpunkto de la Paleontologio aŭ pli precize de la Paleobotaniko taksodioj troviĝas ofte en brunkarbaj tavoloj aŭ kune kun tiuj. Ties arbotrunkoj estas studeblaj preparinte mikrosekcaĵojn. Per mikroskopo la karaktera histo de koniferoj estas facile identigebla.

Referencoj

Endre Dudich. Ĉu vi konas la Teron? Ĉapitroj el la geologiaj sciencoj. Scienca Eldona Centro de UEA, Budapest, 1983.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipedio aŭtoroj kaj redaktantoj
original
visit source
partner site
wikipedia EO

Taksodio: Brief Summary ( Esperanto )

provided by wikipedia EO

Taksodio (Taxodium) estas genro de cipresacoj kies membroj estas troveblaj en la sudorienta parto de Usono. La plej grandaj povas atingi altecon de 40 metroj.

Ekde la vidpunkto de la Paleontologio aŭ pli precize de la Paleobotaniko taksodioj troviĝas ofte en brunkarbaj tavoloj aŭ kune kun tiuj. Ties arbotrunkoj estas studeblaj preparinte mikrosekcaĵojn. Per mikroskopo la karaktera histo de koniferoj estas facile identigebla.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipedio aŭtoroj kaj redaktantoj
original
visit source
partner site
wikipedia EO

Taxodium ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Taxodium Rich. es un género de coníferas de la familia de las cupresáceas (subfamilia taxodiáceas) extremadamente tolerante al encharcamiento. Según los criterios taxonómicos usados por diferentes autores posee entre una y tres especies. Es uno de los géneros en la familia que son comúnmente conocidos como cipreses. Dentro de la familia, Taxodium, está más emparentado con el 'ciprés chino' (Glyptostrobus pensilis) y con Cryptomeria japonica.

Descripción

Las especies de Taxodium se hallan en el sur de Norteamérica; son caducifolios en el norte y semiperennes a perennes en el sur. Son árboles grandes, llegando a 30-45 m de altura y 2-3 m (excepcionalmente 11 m) de diámetro de tronco. Las acículas hojosas, de 0,5-2 cm de largo, son espiraladas, retorcidas en la base aparentando poseer dos filas achatadas. Los conos son globosos, 2-3,5 cm de diámetro, con 10-25 escamas, donde cada escama tiene 1-2 semillas; y maduran en 7-9 meses después de la polinización, cuando se desintegran para desprender las semillas. Los conos machos (de polen) están en racimos péndulos, y desprenden su polen temprano en la primavera.

Especies

Los tres taxones de Taxodium son tratados aquí como especies distintas, aunque algunos botánicos los tratan como una o dos especies, y a la otra u otras las consideran variedades de la descrita primero. Las tres especies son distintas ecológicamente, creciendo en diferentes ambientes, e hibridan donde coinciden sus áreas de distribución.

  • Taxodium distichum - ciprés de los pantanos, falso ciprés de los pantanos; es la especie más familiar del género, nativo como muchos del sudeste de EE. UU., de Delaware a Texas, área del río Misisipi al sur de Indiana. Es muy abundante en las riberas con depósitos aluviales ricos en limos.
  • Taxodium ascendens - ciprés de los pantanos; se encuentra en los mismos ambientes que el calvo, pero solo en las costas del sureste desde Carolina del Norte a Luisiana. Aparece también en riberas de ríos turbios, pantanos y depósitos aluviales sin limo.
  • Taxodium mucronatum - Ahuehuete o Sabino; aparece desde el sur del río Grande a las alturas del sur de México, y difiere de las otras dos especies en ser sustancialmente siempreverde. Un espécimen en Santa María del Tule, en Oaxaca, el árbol del Tule, tiene 42 m de altura y el mayor diámetro de tronco que cualquier otro árbol viviente, 14,05 m.

Usos

Son árboles apreciados por su madera, donde el corazón es extremadamente duro y resistente a termitas, con la notable excepción del huésped específico Stereum taxodii, que causa algún daño y los ahueca y los hace inúiles para maderamen. "una sustancia bioquímica llamada "cipresina" actúa como preservativo natural en su madera, pero le toma muchas décadas impregnar toda la madera, haciendo muy resistentes a los ejemplares adultos". - Sternberg, G., Árboles nativos de Norteamérica pp. 476.

Se lo usa mucho en el sudeste de Estados Unidos. para tablas. La corteza se usa como mantillo.

Bibliografía

  1. National Audubon Society, Corkscrew Swamp Sanctuary. A Companion Field Guide. Artype Inc., Ft. Myers, 25 p., sin fecha
  2. Sternberg, G., Árboles nativos de Paisajes Norteamericanos, p. 476. Timber Press, Inc., 2004

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Taxodium: Brief Summary ( Spanish; Castilian )

provided by wikipedia ES

Taxodium Rich. es un género de coníferas de la familia de las cupresáceas (subfamilia taxodiáceas) extremadamente tolerante al encharcamiento. Según los criterios taxonómicos usados por diferentes autores posee entre una y tres especies. Es uno de los géneros en la familia que son comúnmente conocidos como cipreses. Dentro de la familia, Taxodium, está más emparentado con el 'ciprés chino' (Glyptostrobus pensilis) y con Cryptomeria japonica.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores y editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia ES

Suosypressit ( Finnish )

provided by wikipedia FI

Suosypressit (Taxodium)[2] on havupuusuku sypressikasvien (Cupressaceae) heimossa. Suvun lajit ovat soisilla ja tulvaisilla alueilla eläviä puita. Suosypressit ovat yleensä kesä- tai kausivihantia ja pudottavat lehtensä pohjoisilla alueilla talveksi ja joillakin eteläisillä alueilla kuivan kauden ajaksi. Ne voivat tosin suotuisessa ilmastossa olla myös ainavihantia. Suosypressit viihtyvät parhaiten soilla ja joenrannoilla alle 50 metrin korkeudessa merenpinnasta, mutta saattavat kasvaa 500 metrin korkeudessakin.[3]

Kuvaus

Suosypressit ovat kausivihantia tai puoliainavihantia puita. Ne voivat kasvaa suurimmillaan noin 50 metrin korkeuteen, mutta jäädä karuilla soilla hyvinkin pieniksi. Rungon läpimitta voi olla 2–3 metriä, suotuisissa oloissa varsinkin meksikonsuosypressillä selvästi enemmänkin.[1] Suurimman tunnetun yksilön, Árbol del Tulen runko on noin 11 metriä paksu.[4] Puiden latvukset ovat yleensä nuorena kartiomaisia, mutta leviävät vanhempana epäsäännöllisiksi. Varsinkin veden äärellä kasvavilla puilla runko usein levenee huomattavasti läheltä tyveä.[1]

Lehdet ovat asettuneet kierteisesti versoissa, joillakin lajeilla ne ovat vaakatasoon kaksirivisesti kääntyneet.[3] Lehdet ovat neulasmaiset ja yleensä 4–15 millimetriä pitkät.[3] Lehtien ilmaraot ovat yleensä lehden alapinnalla. Puut ovat tuulipölytteisiä ja yksikotisia. Pyöreät kävyt ovat 1,5–4 cm halkaisijaltaan. Kävyt kypsyvät ja hajoavat vapauttaen siemenet alle vuoden sisällä hedelmöityksestä. Siemenet ovat siivettömiä.[1]

Suosypressit ovat yleensä kausi- tai kesävihantia, pudottaen lehtensä talven tai kuivan kauden ajaksi ilmastosta riippuen, mikä on suhteellisen harvinaista havupuiden keskuudessa. Kaikista tunnetuista noin 70:stä havupuusuvusta vain sypressikasvien suosypressit, deltasypressit, kiinanpunapuut, sekä mäntykasvien lehtikuuset ja kultalehtikuuset ovat kesävihantia, kaikkien muiden sukujen ollen ainavihantia. Lehtien ruskaväri vaihtelee kirkkaan punaisesta oranssiin. Kuten sypressikasvien tapauksessa yleensäkin, pudottaessaan lehtensä suosypressit myös pudottavat kokonaisia lyhytversoja lehtineen.[1]

Yksi suosypressien ja deltasypressien erityispiirre ovat ainutlaatuiset vaakajuurista suoraan ylöspäin kasvavat maanpäälliset juuret, jotka muodostavat stalagmiitteja muistuttavia puumuodostelmia. Suosypressit kasvattavat maanpäällisiä pystysuoria juuria yleensä vain kasvaessaan veden äärellä. Tutkijat eivät ole yhtä mieltä näiden juurten tarkoituksesta; toisten mielestä ne auttavat kasvin kaasujen vaihtoa vetisessä maaperässä, toisten mielestä ne ainoastaan tukevat puuta tulvien aikana.[5]

Luokittelu

 src=
Kausivihannat suosypressit talvehtivat lehdettöminä.

Suosypressien suku (Taxodium) kuuluu sypressikasvien heimoon, suvun mukaan nimettyyn alaheimoon Taxodioideae. Suosypressien lähimmät sukulaiset ovat deltasypressit (Glyptostrobus),[2] jotka muistuttavat suuresti suosypressejä niin ulkoisilta ominaisuuksiltaan kuin ekologialtaankin. Lisäksi samaan alaheimoon kuuluvat sugit (Cryptomeria). Punapuita (alaheimo Sequoioideae) on perinteisesti pidetty lähisukulaislajeina ulkoisten tekijöiden perusteella, ja punapuu (Sequoia sempervirens) luokiteltiinkin alun perin 1800-luvulla suosypressiksi nimellä Taxodium sempervirens.[6] Geneettisten tutkimusten perusteella punapuut eivät ole kuitenkaan erityisen läheistä sukua suosypresseille.[7]

Lajit

Suvussa katsotaan auktorista riippuen olevan 1–3 elävää lajia. Floridansuosypressi (Taxodium distichum) on suvun yleisesti tunnistettu tyyppilaji. Lisäksi useimmat tutkijat tunnistavat meksikonsuosypressin (Taxodium mucronatum) omana lajinaan, mutta eräät tutkijat luokittelevat sen floridansuosypressin muunnokseksi, nimellä Taxodium distichum var. mucronatum. Laji Taxodium ascendens luokitellaan myös joskus omaksi lajikseen, mutta monet tutkijat pitävät sitä floridansuosypressin muunnoksena Taxodium distichum var. imbricatum.[1] Näiden lajien lisäksi on joitakin vain fossiileista tunnettuja esihistoriallisia lajeja, kuten eoseenikautinen Taxodium dubium. Fossiilisten lajien luokittelua monimutkaistaa se, että fossiilisena suosypressien jäänteitä on joskus hankala erottaa sukulaistensa samankaltaisten deltasypressien tai punapuiden jäänteistä.

Levinneisyys

 src=
Suosypressejä Evergladesin kansallispuistossa Floridassa.

Suosypressit viihtyvät kostealla subtrooppisella ja lämpimänlauhkealla alueella. Suosypressit ovat Köppenin ilmastoluokituksessa lähinnä kostean subtrooppisen ilmaston Cfa kasveja, mutta niitä kasvaa harvemmin muun muassa myös lämminkesäisen, kostean ja mantereisen Köppenin tyypin Dfa alueella.[8] Kaikki suvun nykyiset lajit kasvavat kotoperäisenä Pohjois-Amerikassa.[3]

Floridansuosypressi (Taxodium distichum)[2] esiintyy laajalla alueella Yhdysvalloissa niinkin pohjoisesta kuin Etelä-Illinoisista ja Indianasta Texasiin, Delawarenlahden eteläosista Floridaan. Taxodium ascendens puolestaan kasvaa luonnonvaraisena suppeammalla alueella Pohjois-Carolinasta Kaakkois-Louisianaan.

Meksikonsuosypressi (Taxodium mucronatum)[2] esiintyy keskisestä koilliseen Meksikoon, sekä eteläisessä Texasissa. Se sietää huomattavasti enemmän kuivuutta kuin suvun muut lajit.

Kehityshistoria

 src=
Euroopassa eläneen esihistoriallisen lajin Taxodium dubium fossiilisia lehtiä.

Suosypressien suvun historian katsotaan ulottuvan ainakin eoseenikaudelle, noin 54 miljoonan vuoden päähän. Lisäksi suosypresseille selvästi sukua olevia Taxodioideae-alaheimon fossiileita on löydetty jo liitukaudelta. Suosypressien levinneisyys on ollut menneinä aikoina huomattavasti nykyistä, reliktistä Pohjois-Amerikkaan rajoittunutta levinneisyyttä laajempi. Suvun fossiilisia ja subfossiilisia jäänteitä on löydetty Aasiasta ja Euroopasta.

Euroopassa suosypressejä kasvoi ainakin vielä 8 miljoonaa vuotta sitten; Unkarin Bükkábrányn avolouhostyypisen ruskohiilikaivoksen alimmalta tasolta löydettiin vuonna 2007 noin 8 miljoonaa vuotta vanha mioseenikautinen metsä. Suosypressien 2–3 m paksuja runkoja löytyi 16 kappaletta. Puiden on arveltu olleen noin 30–40 metriä korkeita ja yli 300 vuotta vanhoja jäädessään tulvan tuoman lietekerroksen alle. Puut eivät mädäntyneet, vaan muumioituivat hapettomissa oloissa. Toisin kuin niitä ympäröivä aines, suosypressien rungot eivät olleet muuttuneet hiileksi, vaan olivat löydettäessä edelleen ruskeaa puuainesta.[9]

Lähteet

  • Christopher J. Earle: Taxodium The Gymnosperm Database. 18.12.2010. Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)
  • Liguo Fu, Yong-fu Yu & Robert R. Mill: Taxodium Flora of China. eFloras.org. Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)
  • Christopher H. Briand: Cypress Knees: An Enduring Enigma. Arnoldia, 2000–2001, 60. vsk, nro 4, s. 19–25. Artikkelin verkkoversio (PDF) Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)

Viitteet

  1. a b c d e f Taxodium The Gymnosperm Database. Viitattu 7.7.2012. (englanniksi)
  2. a b c d e f ONKI-ontologiapalvelu, Kassu (suomenkieliset nimet) Suomen Biologian Seura Vanamon putkilokasvien nimistötoimikunta. Viitattu 8.9.2012.
  3. a b c d Taxodium Flora of China. eFloras.org. Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)
  4. Taxodium mucronatum The Gymnosperm Database. Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)
  5. Cypress Knees: An Enduring Enigma. Arnoldia, 2000–2001, 60. vsk, nro 4, s. 19–25. (englanniksi)
  6. Sequoia The Gymnosperm Database. Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)
  7. Cupressaceae The Gymnosperm Database. Viitattu 8.9.2012. (englanniksi)
  8. Allergy Botany Researchers - PollenLibrary.com (englanniksi)
  9. National Geographic News (englanniksi)

Aiheesta muualla

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visit source
partner site
wikipedia FI

Suosypressit: Brief Summary ( Finnish )

provided by wikipedia FI

Suosypressit (Taxodium) on havupuusuku sypressikasvien (Cupressaceae) heimossa. Suvun lajit ovat soisilla ja tulvaisilla alueilla eläviä puita. Suosypressit ovat yleensä kesä- tai kausivihantia ja pudottavat lehtensä pohjoisilla alueilla talveksi ja joillakin eteläisillä alueilla kuivan kauden ajaksi. Ne voivat tosin suotuisessa ilmastossa olla myös ainavihantia. Suosypressit viihtyvät parhaiten soilla ja joenrannoilla alle 50 metrin korkeudessa merenpinnasta, mutta saattavat kasvaa 500 metrin korkeudessakin.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedian tekijät ja toimittajat
original
visit source
partner site
wikipedia FI

Taxodium ( French )

provided by wikipedia FR

Taxodium est un genre de conifères qui comprend trois espèces de la famille des Taxodiaceae en classification classique, et des Cupressaceae en classification phylogénétique. Deux de ces espèces, Taxodium ascendens et Taxodium distichum, ont un feuillage caduc, alors que celui de Taxodium mucronatum est persistant comme chez la plupart de conifères. Le nom Taxodium vient du latin taxus, désignant l'if et du grec εἶδος (eidos), signifiant « forme », « semblable à ». Cette étymologie fait référence à son feuillage qui ressemble à celui de l'if.

Liste des espèces

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Taxodium: Brief Summary ( French )

provided by wikipedia FR

Taxodium est un genre de conifères qui comprend trois espèces de la famille des Taxodiaceae en classification classique, et des Cupressaceae en classification phylogénétique. Deux de ces espèces, Taxodium ascendens et Taxodium distichum, ont un feuillage caduc, alors que celui de Taxodium mucronatum est persistant comme chez la plupart de conifères. Le nom Taxodium vient du latin taxus, désignant l'if et du grec εἶδος (eidos), signifiant « forme », « semblable à ». Cette étymologie fait référence à son feuillage qui ressemble à celui de l'if.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia FR

Taxodium ( Galician )

provided by wikipedia gl Galician

Taxodium [2] é un xénero de árbores que comprende dunha a tres especies (dependeno da opinión taxonómica) de coníferas extremadamente tolerantes aos asolagamentos da familia dos alciprestes, Cupressaceae. O nome do xénero deriva da palabra latina taxus, que significaba 'teixo', e da palabra grega εἶδος (eidos), que significa 'similar a'.[3] Dentro da familia, Taxodium está máis estreitamente relacionado cos alciprestes asiáticos Glyptostrobus pensilis e Cryptomeria japonica.

As especies de Taxodium viven na parte sur de Norteamérica e son de folla caduca no norte e de semiperennes a perennes no sur. Son árbores grandes, que chegan a medrar entre 30 e 46 m de altura e de 2 a 3 m de diámetro do tronco (excepcionalmente 11 m). As follas aciculares, de 2 a 3 cm de longo, crecen en disposición espiral no talo, retortas na base, de modo que aparecen en dúas ringleiras planas a cada lado do talo. Os conos son globosos, de 2 a 3,5 cm de diámetro, con de 10 a 25 escamas, cada escama leva unha ou dúas sementes; maduran de 7 a 9 meses despois da polinización, cando se desintegran para liberar as sementes. Os conos masculinos (con pole) orixínanse nun acio penduloso, e soltan o pole en cada primavera. Os Taxodium teñen pneumatóforos, raíces que crecen en e ao a carón da auga, que son proxeccións leñosas que crecen por riba da superficie da auga que se cre serven para transportar oxíxeno ao sistema radicular.

Especies

Os tres taxons existentes de Taxodium son tratados como especies distintas, aínda que algúns botánicos as tratan como unha soa especie, considerando as outras como variedades da primeira que foi descrita. As tres son distintas en ecoloxía, crecen en diferentes ambientes, pero poden hibridarse.

Anteriormente neste xénero

Usos

 src=
Pneumatóforos cun nivelo baixo de auga, lago Wee Tee, Carolina do Sur

As árbores son especialmente prezadas pola súa madeira, xa que a súa cerna é extremadamente resistente ás térmites e a apodrecer. A cerna contén un sesquiterpeno chamado cipreseno,[5] que actúa como un conservante natural. O cipreseno tarda décadas en acumularse na madeira, polo que a madeira obtida das árbores vellas de bosques primarios é a máis resistente a apodrecer.[6] Porén, a idade da árbore tamén incrementa a susceptibilidade ao fungo Stereum taxodii, que ataca a cerna e causa que algunhas árbores danadas queden ocas e sexan inútiles para obter madeira. A madeira do T. distichum era máis utilizada anteriormente que agora no sur dos Estados Unidos para construír tellados de madeira.[7] A codia descamada destas árbores utilízase como humus.

Evolución

 src=
Folla fósil de Taxodium dubium, de 8 millóns de anos de antigüidade, da mina de lignito a ceo aberto de Hambach, Alemaña

Na historia da Terra Taxodium estaba moito máis estendido no hemisferio norte do que hoxe. Os fósiles máis vellos encontráronse en depósitos do Cretáceo tardío de Norteamérica. As árbores persistiron en Europa ata hai uns 2,5 millóns de anos, durante o Plioceno.[8]

Notas

  1. "Cupressaceae Rich. ex Bartling 1830". The Gymnosperm Database. Consultado o 2009-10-14.
  2. Sunset Western Garden Boosk, 1995:606–607
  3. Everett, Thomas H. (1982). The New York Botanical Garden Illustrated Encyclopedia of Horticulture 10. Taylor & Francis. p. 3299. ISBN 978-0-8240-7240-7.
  4. "GRIN Species Records of Taxodium". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Arquivado dende o orixinal o 24 de setembro de 2015. Consultado o 2010-11-30.
  5. Buchanan, M. A. (1965-10-07). "The Fatty Materials in Southern Cypress Wood" (PDF). Institute of Paper Chemistry: 3. Arquivado dende o orixinal (PDF) o 18 de xullo de 2011. Consultado o 04 de agosto de 2017.
  6. Sternberg, Guy; James Wesley Wilson (2004). Native trees for North American landscapes: from the Atlantic to the Rockies. Timber Press. p. 476. ISBN 978-0-88192-607-1.
  7. Toliver, L. P.; Wilhite, J. R. (1990). "Taxodium distichum". In Burns, Russell M.; Honkala, Barbara H. Conifers. Silvics of North America. Washington, D.C.: United States Forest Service (USFS), United States Department of Agriculture (USDA). 1. Retrieved 2009-10-11 – via Northeastern Area State and Private Forestry (www.na.fs.fed.us).
  8. Eckenwalder, James E. Conifers of the World. Timber Press. p. 591. ISBN 978-0-88192-974-4.

Véxase tamén

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia gl Galician

Taxodium: Brief Summary ( Galician )

provided by wikipedia gl Galician

Taxodium é un xénero de árbores que comprende dunha a tres especies (dependeno da opinión taxonómica) de coníferas extremadamente tolerantes aos asolagamentos da familia dos alciprestes, Cupressaceae. O nome do xénero deriva da palabra latina taxus, que significaba 'teixo', e da palabra grega εἶδος (eidos), que significa 'similar a'. Dentro da familia, Taxodium está máis estreitamente relacionado cos alciprestes asiáticos Glyptostrobus pensilis e Cryptomeria japonica.

As especies de Taxodium viven na parte sur de Norteamérica e son de folla caduca no norte e de semiperennes a perennes no sur. Son árbores grandes, que chegan a medrar entre 30 e 46 m de altura e de 2 a 3 m de diámetro do tronco (excepcionalmente 11 m). As follas aciculares, de 2 a 3 cm de longo, crecen en disposición espiral no talo, retortas na base, de modo que aparecen en dúas ringleiras planas a cada lado do talo. Os conos son globosos, de 2 a 3,5 cm de diámetro, con de 10 a 25 escamas, cada escama leva unha ou dúas sementes; maduran de 7 a 9 meses despois da polinización, cando se desintegran para liberar as sementes. Os conos masculinos (con pole) orixínanse nun acio penduloso, e soltan o pole en cada primavera. Os Taxodium teñen pneumatóforos, raíces que crecen en e ao a carón da auga, que son proxeccións leñosas que crecen por riba da superficie da auga que se cre serven para transportar oxíxeno ao sistema radicular.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia gl Galician

Ćisowc ( Upper Sorbian )

provided by wikipedia HSB

Ćisowc[1] (Taxodium) je ród z podswójby (Taxodioideae) znutřka cypresowych rostlinow (Cupressaceae). Ćisowc je tež ludowe mjeno za wšědny ćis.

Po staršich žórłach so do swójskeje swójby ćisowcowych rostlinow (Taxodiaceae) přirjaduje.

Wobsahuje sćěhowacej družinje:

Nóžki

  1. 1,0 1,1 Jurij Kral: Serbsko-němski słownik hornjołužiskeje serbskeje rěče, Ludowe nakładnistwo Domowina, Budyšin 2003, ISBN 3-7420-0313-5, str. 32.

Žórła

Wotkazy

 src= Commons: Cupressaceae – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow


Móžeš slědowace polěpšić:
  • Rozšěr zarodk do nastawka
  • Namakaj a dodaj žórła, kotrež tekst potwjerdźeja

Jeli sy jedyn z mjenowanych njedostatkow skorigował(a), wotstroń prošu potrjecheny parameter předłohi {{Předźěłuj}}. Podrobnosće namakaš w dokumentaciji.


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia HSB

Ćisowc: Brief Summary ( Upper Sorbian )

provided by wikipedia HSB

Ćisowc (Taxodium) je ród z podswójby (Taxodioideae) znutřka cypresowych rostlinow (Cupressaceae). Ćisowc je tež ludowe mjeno za wšědny ćis.

Po staršich žórłach so do swójskeje swójby ćisowcowych rostlinow (Taxodiaceae) přirjaduje.

Wobsahuje sćěhowacej družinje:

Wšědny ćisowc (Taxodium distichum) Mexiski ćisowc (Taxodium mucronatum)
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia authors and editors
original
visit source
partner site
wikipedia HSB

Taxodium ( Icelandic )

provided by wikipedia IS

Taxodium er ættkvísl einnar þriggja mjög flóðaþolinna barrtrjáa í grátviðarætt, (Cupressaceae). Ættkvíslarheitið er dregið af latneska fræðiheitinu taxus, fyrir "ývið", og gríska orðinu εἶδος (eidos), sem þýðir "sem líkist."[1] Innan ættarinnary, Taxodium er skyldust Glyptostrobus (Glyptostrobus pensilis) og Cryptomeria (Cryptomeria japonica).

Tegundir Taxodium eru frá suðurhluta meginlands Norður-Ameríku og þær eru lauffellandi í norðurhlutanum og hálfsígrænar í sunnantil. Þetta eru stór tré, að 30 til 46 m há og 2 til 3 m (einstaka sinnum 11 m) í þvermál. Barrnálarnar eru 0,5 til 2 sm langar, í skrúfgang eftir greininni, undnar í grunninn svo að þær eru í flötum röðum sitt hvorum megin á sprotanum. Könglarnir eru hnattlaga, 2 til 3,5 sm í þvermál, með 10 til 25 köngulskeljum, hver með 1 til 2 fræjum; þau þroskast á 7 til 9 mánuðúm eftir frjóvgun, þegar þeir sundrast til að sleppa fræjunum. Frjókönglarnir eru í hangandi klösum, og losa frjókornin snemma vors. Taxodium tegundir mynda "pneumatophores", eða sýprusrætur , þegar þær vaxa í eða við vatn; þessir útvextir sem standa upp úr vatninu eru sagðir hjálpa rótarkerfinu við að anda. Önnur kenning er að þær beini jarðvegi að trénu svo það fái enn meiri rótarfestu og næringu

Tegundir

Það eru þrjár núlifandi tegunudir af Taxodium en sumir grasafræðingar telja þær bara eina eða tvær, og eru hinar þá afbrigði. Þær eru frábrugðnar í búsvæði en blandast þar sem þær vaxa nálægt hver annarri.

Mynd Fræðiheiti Nafn Útbreiðsla Taxodium distichum3.jpg Taxodium ascendens Brongn. Tjarnasýprus Kemur fyrir innan útbreiðslusvæðis fenjasýpruss, en eingöngu á suðaustur strandsléttum frá Norður-Karólína til Louisiana. Hann kemur fyrir í hægum mýraám en:Blackwater_river, tjörnum og mýrum án mikils árframburðar. Bald-Cypress (2883842076).png Taxodium distichum (L.) Rich. Fenjasýprus Vex í mestöllu suðaustur Bandaríkjunum, frá Delaware til Texas, sérstaklega Louisiana og inn til landsins upp með Mississippifljóti til suður Indiana. Hann vex aðallega meðfram ám með miklum árframburði. Taxodium mucronatum1.jpg Taxodium mucronatum Ten. Montezuma cypress, ahuehuete, sabino Vex frá neðrihluta Rio Grandedals suður til hálendis Guatemala, og er frábrugðinn hinum tegundunum með að vera að mestu sígrænn. Eintak í Santa María del Tule, Oaxaca, „Árbol del Tule”, er 43 m hátt og er með gildastan bol allra trjáa: 11.42 m í þvermál. Það vex á bökkum áa og lækja, en ekki í mýrum eins og hinar tegundirnar.


Áður taldar með

 src=
“Sýprushné” við útflæði, Wee Tee-vatn, South Carolina


Þróun

 src=
Steingert lauf af Taxodium dubium, 8 millj. ára gamalt, Hambach, Þýskalandi

Forsögulega var Taxodium mun algengari á norðurhveli en hann er nú. Elstu steingerfingarnir eru frá síðla Krít í Norður-Ameríku. Tegundin var í Evrópu þangað til fyrir 2,5 milljón árum síðan (Plíósentímabilið).[3]

Sjá einnig

Tilvísanir

  1. Everett, Thomas H. (1982). The New York Botanical Garden Illustrated Encyclopedia of Horticulture. 10. Taylor & Francis. bls. 3299. ISBN 978-0-8240-7240-7.
  2. „GRIN Species Records of Taxodium. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Sótt 30. nóvember 2010.
  3. Eckenwalder, James E. Conifers of the World. Timber Press. bls. 591. ISBN 978-0-88192-974-4.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Höfundar og ritstjórar Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia IS

Taxodium: Brief Summary ( Icelandic )

provided by wikipedia IS

Taxodium er ættkvísl einnar þriggja mjög flóðaþolinna barrtrjáa í grátviðarætt, (Cupressaceae). Ættkvíslarheitið er dregið af latneska fræðiheitinu taxus, fyrir "ývið", og gríska orðinu εἶδος (eidos), sem þýðir "sem líkist." Innan ættarinnary, Taxodium er skyldust Glyptostrobus (Glyptostrobus pensilis) og Cryptomeria (Cryptomeria japonica).

Tegundir Taxodium eru frá suðurhluta meginlands Norður-Ameríku og þær eru lauffellandi í norðurhlutanum og hálfsígrænar í sunnantil. Þetta eru stór tré, að 30 til 46 m há og 2 til 3 m (einstaka sinnum 11 m) í þvermál. Barrnálarnar eru 0,5 til 2 sm langar, í skrúfgang eftir greininni, undnar í grunninn svo að þær eru í flötum röðum sitt hvorum megin á sprotanum. Könglarnir eru hnattlaga, 2 til 3,5 sm í þvermál, með 10 til 25 köngulskeljum, hver með 1 til 2 fræjum; þau þroskast á 7 til 9 mánuðúm eftir frjóvgun, þegar þeir sundrast til að sleppa fræjunum. Frjókönglarnir eru í hangandi klösum, og losa frjókornin snemma vors. Taxodium tegundir mynda "pneumatophores", eða sýprusrætur , þegar þær vaxa í eða við vatn; þessir útvextir sem standa upp úr vatninu eru sagðir hjálpa rótarkerfinu við að anda. Önnur kenning er að þær beini jarðvegi að trénu svo það fái enn meiri rótarfestu og næringu

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Höfundar og ritstjórar Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia IS

Taxodium ( Italian )

provided by wikipedia IT

Taxodium Rich., 1810 è un genere di piante conifere della famiglia delle Cupressacee (sottofamiglia Taxodioideae).

Comprende due specie[1] a foglie decidue (che diventano semisempreverdi nelle zone meridionali dell'areale).

Possono raggiungere grandi dimensioni (45 m di altezza e 3 m di circonferenza del tronco, in casi eccezionali 10 m).

Si tratta di alberi assai resistenti alle inondazioni.

Tassonomia

Il genere Taxodium comprende le seguenti specie:[1]

La specie più conosciuta è Taxodium distichum, che viene chiamato cipresso delle paludi o cipresso calvo.

I generi più prossimi a Taxodium sono Glyptostrobus e Cryptomeria.

Distribuzione e habitat

Si tratta di piante originarie dell'America settentrionale, dal Delaware fino agli altopiani del Messico meridionale.

Note

  1. ^ a b Taxodium, in The Plant List. URL consultato il 27 agosto 2019.

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori e redattori di Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia IT

Taxodium: Brief Summary ( Italian )

provided by wikipedia IT

Taxodium Rich., 1810 è un genere di piante conifere della famiglia delle Cupressacee (sottofamiglia Taxodioideae).

Comprende due specie a foglie decidue (che diventano semisempreverdi nelle zone meridionali dell'areale).

Possono raggiungere grandi dimensioni (45 m di altezza e 3 m di circonferenza del tronco, in casi eccezionali 10 m).

Si tratta di alberi assai resistenti alle inondazioni.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autori e redattori di Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia IT

Taxodium ( Latin )

provided by wikipedia LA

Taxodium (nomen a Richard anno 1810 factum) est genus arborum et arbustorum familiae Cupressacearum.

Nexus externi

Wikidata-logo.svg Situs scientifici: TropicosTela BotanicaGRINITISNCBIBiodiversityEncyclopedia of LifePlant Name IndexFossilworksFlora of ChinaFlora of North AmericaUSDA Plants Database stipula Haec stipula ad biologiam spectat. Amplifica, si potes!
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Et auctores varius id editors
original
visit source
partner site
wikipedia LA

Taxodium: Brief Summary ( Latin )

provided by wikipedia LA

Taxodium (nomen a Richard anno 1810 factum) est genus arborum et arbustorum familiae Cupressacearum.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Et auctores varius id editors
original
visit source
partner site
wikipedia LA

Taksodis ( Lithuanian )

provided by wikipedia LT
Binomas Taxodium
Taksodžių (Taxodium) genties rūšys

Taksodis (lot. Taxodium, angl. Cypress, pranc. Cyprès, isp. Ciprés) – pušūnų (Pinophyta) skyriaus, kiparisinių (Cupressaceae) šeimos, Taxodioideae pošeimio medžių gentis.

Paplitimas

Taksodžai žinomi nuo Juros periodo ir Žemės ankstesniais geologiniais laikotarpiais buvo plačiai išplitę. Šiais laikais savaime natūraliai auga Šiaurės Amerikos žemyno centro pietinėje dalyje - subtropikų zonoje.

Apibūdinimas

Tai stambūs, įspūdingi medžiai. Aukščiausi, iki 50 m aukščio užauga dvieiliai taksodžiai (Taxodium distichum), storiausius kamienus beveik prilygstančius tikriesiems baobabams turi gvatemaliniai taksodžiai (Taxodium mucronatum), vieno iš jų žinomo kaip „Arbol del Tule“ kamieno skersmuo oficialiai skelbiamas 11,62 m. Rūšys labai ilgaamžės, išgyvena iki 1200-3000 metų. Gvatemaliniai taksodžiai skirtingai nei kitos dvi rūšys, lapelių šaltam sezonui nenumeta ir ištisus metus išlieka su lapeliais.

Kita

Išskiriamos trys rūšys, tačiau dalis botanikų išskiria tik dvi, kiti laiko viena - pirmo botaniškai aprašyto taksodžio rūšimi. Šios rūšys augančios viena kitos lengvai kryžminasi.

Nuorodos

Galerija


Vikiteka

Dendrologija Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visit source
partner site
wikipedia LT

Taksodis: Brief Summary ( Lithuanian )

provided by wikipedia LT

Taksodis (lot. Taxodium, angl. Cypress, pranc. Cyprès, isp. Ciprés) – pušūnų (Pinophyta) skyriaus, kiparisinių (Cupressaceae) šeimos, Taxodioideae pošeimio medžių gentis.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
original
visit source
partner site
wikipedia LT

Taxodium ( Dutch; Flemish )

provided by wikipedia NL

Taxodium of moerascypres is een geslacht van coniferen, dat tegenwoordig bij de cipresfamilie (Cupressaceae) wordt ingedeeld. Tot voor kort werd het geslacht tot de moerascipresfamilie (Taxodiaceae) gerekend.

Soorten

 src=
Pneumatoforen van Taxodium ascendens
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visit source
partner site
wikipedia NL

Taxodium: Brief Summary ( Dutch; Flemish )

provided by wikipedia NL

Taxodium of moerascypres is een geslacht van coniferen, dat tegenwoordig bij de cipresfamilie (Cupressaceae) wordt ingedeeld. Tot voor kort werd het geslacht tot de moerascipresfamilie (Taxodiaceae) gerekend.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visit source
partner site
wikipedia NL

Cypryśnik ( Polish )

provided by wikipedia POL

Cypryśnik (Taxodium Rich.) – rodzaj drzew iglastych z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Obejmuje dwa gatunki występujące w południowo-wschodniej części USA oraz w Meksyku. Zasiedlają siedliska podmokłe i wilgotne, przy czym rosnąc w miejscach z wysokim poziomem wody zwykle wytwarzają pneumatofory.

Morfologia

Pokrój
Drzewa osiągające do 43 m wysokości (T. huegelii) i 3 m średnicy pnia. Rosnąc w pobliżu wody lub w wodzie wytwarzają pneumatofory wyrastające z korzeni nad powierzchnię gruntu lub wody. Konary są wzniesione lub rozpostarte z końcowymi odcinkami pędów rozgałęzionymi skrętolegle i odpadającymi. Pączki są drobne i kuliste.
Liście
Skrętoległe, ale częściej ułożone w dwóch rzędach, spłaszczone, równowąskie. Osiągają od kilku do 17 mm długości. Jesienią brązowieją i odpadają.
Organy generatywne
Kwiaty męskie skupione są w długie, wiechowate strobile wyrastające na końcach pędów dwuletnich[5]. Zawierają po 10-20 sporofili, na których znajduje się od 2 do 10 woreczków pyłkowych[4]. Strobile żeńskie wyrastają zwieszając się także na końcach pędów dwuletnich. Kuliste, drewniejące szyszki dojrzewają w ciągu jednego roku, otwierają się i szybko opadają. Zawierają po 5–10 łusek nasiennych, na których rozwijają się po dwa nasiona[5][4].
Nasiona
Twarde i trójkanciaste. Na brzegach z trzema grubymi, wąskimi i równymi skrzydełkami[5].

Systematyka

Wykaz gatunków[6]

W niektórych ujęciach wyróżniany jest jeszcze cypryśnik wzniesiony (Taxodium ascendens Brongn.) uznawany z bazach taksonomicznych za odmianę cypryśnika błotnego Taxodium distichum var. imbricatum (Nutt.) Croom[6]. O zasadności wyodrębniania tego taksonu w randze gatunku świadczy według niektórych źródeł niezdolność do krzyżowania się z odmianą typową Taxodium distichum var. distichum[7].

Zastosowanie

Drzewa są uprawiane. Cypryśnik meksykański bywa sadzony w USA[7]. Cypryśnik błotny znosi klimat chłodniejszy i uprawiany jest jako roślina ozdobna także w Europie Środkowej[8]. W obszarach naturalnego występowania cypryśniki pozyskiwane są jako źródło drewna[4].

Przypisy

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. a b Index Nominum Genericorum (ING). Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2011-12-20].
  4. a b c d Christopher J. Earle: Taxodium (ang.). W: The Gymnosperm Database [on-line]. [dostęp 2011-12-20].
  5. a b c John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 203, seria: Phytologia Memoroirs VIII.
  6. a b Taxodium (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-12-20].
  7. a b V.P. Singh: Gymnosperm II. Structure and Development. New Delhi: Sarup & Sons, 2006, s. 532-533. ISBN 81-7625671-4.
  8. Włodzimierz Seneta: Dendrologia. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1991. ISBN 83-01-07011-0.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Cypryśnik: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Cypryśnik (Taxodium Rich.) – rodzaj drzew iglastych z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Obejmuje dwa gatunki występujące w południowo-wschodniej części USA oraz w Meksyku. Zasiedlają siedliska podmokłe i wilgotne, przy czym rosnąc w miejscach z wysokim poziomem wody zwykle wytwarzają pneumatofory.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Taxodium ( Portuguese )

provided by wikipedia PT
 src=
Floresta de Taxodium distichum num lago do centro do Mississippi.

Taxodium é um género de conífera pertencente à família Cupressaceae,[1] que agrupa três espécies (alguns taxonomistas consideram apenas uma espécie com três subespécies) de ciprestes (Cupressaceae) extremamente tolerantes ao encharcamento do solo.[2]

Descrição

O nome genérico é derivado da palavra latina taxus, que significa "teixo", e da palavra grega εἶδος (eidos), que significa "semelhante".[2] No contexto da família Cupressaceae, o género Taxodium está filogeneticamente mais próximo dos géneros Glyptostrobus (o cipreste-chinês) e Cryptomeria.

As espécies do género Taxodium ocorrem na parte sul da América do Norte, sendo caducifólias no norte e semi-perenifólias a perenifólias no sul. São grandes árvores, atingindo 30-50 m de altura e 2-3 m (excepcionalmente 11 m) de diâmetro do tronco.

As folhas são semelhantes a agulhas, com 0,5-2 cm de comprimento, com filotaxia em espiral nos rebentos, rodadas na base, de modo a formar duas filas planas de cada lado do caule.

As pinhas (ou cones) são globosas, com 2-3,5 cm de diâmetro, com 10-25 escamas, cada escama com 1-2 sementes. Amadurecem 7–9 meses após a polinização, altura em que as escamas se separam para liberar as sementes. Os estróbilos masculinos (produtores de pólen) são produzidos em racemos pendulares e liberam seu pólen no início da primavera.

As espécies de Taxodium produzem pneumatóforos radiculares, os joelhos de cipreste, quando crescem dentro ou ao lado da água em solos encharcados (ou solos hídricos). A função desses joelhos é atualmente objecto de investigação.

Usos

 src=
Joelhos de cipreste expostos pela descida das águas (Wee Tee Lake, South Carolina)

A madeira destas árvores é especialmente apreciada por ter o cerne extremamente resistente à podridão e ao ataque por térmitas. O cerne contém um sesquiterpeno chamado cipresseno,[3] que atua como uma conservante. Demora décadas para que o cipresseno se acumule significativamente na madeira, pelo que a madeira retirada de árvores antigas é mais resistente ao apodrecimento do que a madeira de florestas secundárias.[4] No entanto, a idade da árvore também aumenta a suscetibilidade ao fungo Stereum taxodii, causador de podridão, que ataca o cerne e faz com que algumas árvores danificadas se tornem ocas e, portanto, inúteis para a produção de madeira.

A madeira de cipreste calvo era muito usada antigamente no sudeste dos Estados Unidos para cobertura de telhados com telhas de madeira (roof shingle).[5] A casca moída destas árvores é usada como cobertura morta.

Filogenia e sistemática

 src=
Folha fossil de Taxodium dubium com 8 milhões de anos (em lenhite de Hambach, Alemanha.

Em períodos geológicos anteriores, o género Taxodium foi muito mais difundido no Hemisfério Norte do que no presente. Os fósseis mais antigos foram encontrados em depósitos do Cretáceo Superior da América do Norte. As árvores persistiram na Europa até cerca de 2,5 milhões de anos atrás, desaparecendo durante o Plioceno.[6]

Espécies extantes

Os três táxons extantes de Taxodium são geralmente tratados como espécies distintas, embora alguns bbotânicos os tratem em apenas uma ou duas espécies, com os restantes sendo considerados como subespécies de alguma das espécies consideradas. Os três táxons são morfologicamente distintos e apresentam ecologia diversa, crescendo em ambientes diferentes, mas hibridizam onde a sua distribuição se sobreponha.

Anteriormente as seguintes espécies estiveram integradas no género Taxodium, sendo entretanto segregadas para outros géneros:[7]

Ver também

Referências

  1. Sunset Western Garden Book, 1995:606–607
  2. a b Everett, Thomas H. (1982). The New York Botanical Garden Illustrated Encyclopedia of Horticulture. 10. [S.l.]: Taylor & Francis. p. 3299. ISBN 978-0-8240-7240-7
  3. Buchanan, M. A. (7 de outubro de 1965). «The Fatty Materials in Southern Cypress Wood» (PDF). Institute of Paper Chemistry: 3
  4. Sternberg, Guy; James Wesley Wilson (2004). Native trees for North American landscapes: from the Atlantic to the Rockies. [S.l.]: Timber Press. p. 476. ISBN 978-0-88192-607-1
  5. Toliver, L. P.; Wilhite, J. R. (1990). «Taxodium distichum». In: Burns, Russell M.; Honkala, Barbara H. Conifers. Washington, D.C.: United States Forest Service (USFS), United States Department of Agriculture (USDA). Silvics of North America. 1. Consultado em 11 de outubro de 2009 – via Southern Research Station (www.srs.fs.fed.us)
  6. Eckenwalder, James E. (14 de novembro de 2009). Conifers of the World. [S.l.]: Timber Press. p. 591. ISBN 978-0-88192-974-4
  7. «GRIN Species Records of Taxodium». Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. Consultado em 30 de novembro de 2010

 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Taxodium: Brief Summary ( Portuguese )

provided by wikipedia PT
 src= Floresta de Taxodium distichum num lago do centro do Mississippi.

Taxodium é um género de conífera pertencente à família Cupressaceae, que agrupa três espécies (alguns taxonomistas consideram apenas uma espécie com três subespécies) de ciprestes (Cupressaceae) extremamente tolerantes ao encharcamento do solo.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autores e editores de Wikipedia
original
visit source
partner site
wikipedia PT

Taxodium ( Romanian; Moldavian; Moldovan )

provided by wikipedia RO

Taxodium este un gen de conifere din familia Taxodiaceae.

Legături externe

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Taxodium


Nuvola apps khangman.svg Acest articol din domeniul botanicii este un ciot. Puteți ajuta Wikipedia prin completarea lui.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autori și editori
original
visit source
partner site
wikipedia RO

Taxodium: Brief Summary ( Romanian; Moldavian; Moldovan )

provided by wikipedia RO

Taxodium este un gen de conifere din familia Taxodiaceae.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia autori și editori
original
visit source
partner site
wikipedia RO

Таксодіум ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Таксодіум (Taxodium) — рід хвойних дерев родини Кипарисові (Cupressaceae). Рід поширений у Північній Америці. Викопні рештки відомі з кінця крейдяного періоду.

Класифікація

Рід містить 2 сучасних види:

Посилання


license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Таксодіум: Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK

Таксодіум (Taxodium) — рід хвойних дерев родини Кипарисові (Cupressaceae). Рід поширений у Північній Америці. Викопні рештки відомі з кінця крейдяного періоду.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Chi Bụt mọc ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Chi Bụt mọc (danh pháp khoa học: Taxodium) là một chi của 1-3 loài (phụ thuộc vào quan điểm phân loại) cây lá kim chịu ngập lụt tốt trong họ Hoàng đàn (Cupressaceae). Trong phạm vi họ Hoàng đàn, chi Taxodium có quan hệ họ hàng gần gũi nhất với thủy tùng (Glyptostrobus pensilis) và liễu sam (Cryptomeria japonica).

Các loài trong chi Taxodium có ở miền nam Bắc Mỹ và là cây lá sớm rụng ở khu vực phía bắc nhưng lại là cây bán thường xanh tới thường xanh ở phần phía nam. Chúng là các cây gỗ lớn, cao tới 30–45 m và đường kính thân cây đạt tới 2–3 m (có cây tới 11 m). Các lá hình kim, dài 0,5–2 cm mọc thành vòng xoắn trên cành, xoắn tại phần gốc lá tạo ra cảm giác chúng mọc thành hai hàng phẳng trên mỗi bên của cành. Quả nón hình cầu, đường kính 2-3,5 cm, với 10-25 vảy, mỗi vảy chứa 1-2 hạt; chúng thuần thục sinh học sau 7-9 tháng kể từ khi thụ phấn, và khi đó chúng rã ra để giải phóng hạt. Nón đực (chứa phấn hoa) mọc thành cành rủ xuống và phát tán phấn hoa vào đầu mùa xuân.

Các loài

Trong bài này, ba loài trong chi Taxodium được coi là riêng biệt, mặc dù một số nhà thực vật học chỉ coi chi này chứa 1 hoặc 2 loài, với (các) loài còn lại được coi như là các thứ (varieta) của loài đầu tiên được miêu tả ở đây. Cả ba loài này là khác biệt về mặt sinh thái học, chúng sinh sống trong các môi trường khác nhau, nhưng dễ dàng lai ghép khi gặp nhau.

Loài phổ biến nhất trong chi là bụt mọc, sinh sống chủ yếu ở đông nam Hoa Kỳ, từ Delaware tới Texas và trong đất liền tới sông Mississippi và miền nam Indiana. Loài này chủ yếu sinh sống dọc theo các con sông với đất giàu phù sa do ngập lụt.

Bụt mọc ao cũng sinh sống trong khu vực cùng với bụt mọc, nhưng chỉ có ở khu vực đồng bằng ven biển phía đông nam, từ Bắc Carolina tới Louisiana. Nó xuất hiện trong các sông nước đen chảy chậm, ao hồ và đầm lầy mà không có các trầm tích ngập lụt giàu phù sa.

Bụt mọc Montezuma có từ khu vực Rio Grande về phía nam tới các cao nguyên ở miền nam México, và khác với hai loài nói trên ở chỗ nó là thường xanh. Một cây tại Santa Maria del Tule ở bang Oaxaca, với tên gọi Árbol del Tule, cao 43 m và có đường kính thân cây lớn nhất trong số các cây gỗ còn sinh tồn (11,42 m). Các cây trong loài này mọc ven sông (sinh sống ven hai bờ sông suối), chứ không phải các đầm lầy như bụt mọc và bụt mọc ao.

Sử dụng

Các loài bụt mọc được đánh giá cao vì gỗ của chúng, trong đó phần gỗ lõi có khả năng chống chịu mối mọt rất cao, với ngoại lệ đáng chú ý là một loài nấm ký sinh (Stereum taxodii), làm cho một số cây bị thương tổn trở thành rỗng ruột và vì thế không cung cấp gỗ có giá trị. Gỗ bụt mọc đã từng được sử dụng nhiều trong thời gian trước đây tại đông nam Hoa Kỳ để làm ván ốp. Lớp vỏ thân cây được nghiền vụn của chúng được dùng làm lớp phủ bổi trong nông nghiệp, mặc dù tốc độ thu hoạch hiện tại của sản phẩm này là không xác nhận được và gây ra các tổn thất môi trường đáng kể, đặc biệt là tại khu vực miền nam Hoa Kỳ, nơi mà các ranh giới đốn hạ không được tuân thủ chặt chẽ.

Liên kết ngoài và tham khảo

 src= Wikimedia Commons có thư viện hình ảnh và phương tiện truyền tải về Chi Bụt mọc

Chú thích

Tham khảo

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Chi Bụt mọc: Brief Summary ( Vietnamese )

provided by wikipedia VI

Chi Bụt mọc (danh pháp khoa học: Taxodium) là một chi của 1-3 loài (phụ thuộc vào quan điểm phân loại) cây lá kim chịu ngập lụt tốt trong họ Hoàng đàn (Cupressaceae). Trong phạm vi họ Hoàng đàn, chi Taxodium có quan hệ họ hàng gần gũi nhất với thủy tùng (Glyptostrobus pensilis) và liễu sam (Cryptomeria japonica).

Các loài trong chi Taxodium có ở miền nam Bắc Mỹ và là cây lá sớm rụng ở khu vực phía bắc nhưng lại là cây bán thường xanh tới thường xanh ở phần phía nam. Chúng là các cây gỗ lớn, cao tới 30–45 m và đường kính thân cây đạt tới 2–3 m (có cây tới 11 m). Các lá hình kim, dài 0,5–2 cm mọc thành vòng xoắn trên cành, xoắn tại phần gốc lá tạo ra cảm giác chúng mọc thành hai hàng phẳng trên mỗi bên của cành. Quả nón hình cầu, đường kính 2-3,5 cm, với 10-25 vảy, mỗi vảy chứa 1-2 hạt; chúng thuần thục sinh học sau 7-9 tháng kể từ khi thụ phấn, và khi đó chúng rã ra để giải phóng hạt. Nón đực (chứa phấn hoa) mọc thành cành rủ xuống và phát tán phấn hoa vào đầu mùa xuân.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia tác giả và biên tập viên
original
visit source
partner site
wikipedia VI

Таксодиум ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию
Царство: Растения
Подцарство: Зелёные растения
Отдел: Хвойные
Класс: Хвойные
Порядок: Сосновые
Семейство: Кипарисовые
Подсемейство: Кипарисовые
Род: Таксодиум
Международное научное название

Taxodium Rich.

Типовой вид Commons-logo.svg
Изображения
на Викискладе
ITIS 18040NCBI 13282EOL 34194GRIN g:11899IPNI 11707-1FW 55063

Таксо́дий, или Таксо́диум (лат. Taxódium) — род хвойных древесных растений семейства Кипарисовые.

Ботаническое описание

Представители рода — крупные листопадные деревья с цилиндрической и конусовидной кроной, имеющие два типа побегов: удлинённые и укороченные. На укороченных побегах хвоя расположена двурядно, осенью она опадает вместе с побегами, а на удлинённых — спирально, осенью опадает только хвоя.

Таксодий — однодомное растение, мужские шишки расположены на верхушках прошлогодних ветвей, длиной 10—14 см. Женские шишки расположены по несколько штук на концах побегов. Они небольшие, округлые, диаметром 2,5 см, с плотно сомкнутыми щиткообразными, сначала зелёными, а затем коричневыми отваливающимися чешуями, содержат по два семени.

Taxodium distichum bgiu.jpg

Общий вид

Taxodium mucronatum1.jpg

Хвоя

Taxodium distichum6.jpg

Шишка

Значение и применение

Древесина таксодия обладает высокими декоративными качествами, к тому же она очень лёгкая, прочная и стойкая к гниению. Это свойство позволяет использовать её для изготовления теплиц, оранжерей, парников, наружных дверей, оконных рам и шпал, а наиболее красивая древесина идёт на изготовление мебели и для отделочных работ.

США экспортируют древесину таксодия в Европу, поэтому на родине его выращивают не только как декоративное растение, украшающее сады и парки, но и как ценную хозяйственную породу.

Виды

По информации базы данных The Plant List (на июль 2016) род включает 2 вида[1]:


Примечания

  1. Taxodium (англ.). The Plant List. Version 1.1. (2013). Проверено 27 июля 2016.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

Таксодиум: Brief Summary ( Russian )

provided by wikipedia русскую Википедию

Таксо́дий, или Таксо́диум (лат. Taxódium) — род хвойных древесных растений семейства Кипарисовые.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Авторы и редакторы Википедии

落羽松属 ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

见内文

落羽松属学名Taxodium)又名落羽杉属,是柏科下的一个属,为落叶或半常绿乔木植物。该属共有3种,分布于北美墨西哥[1]

种类

参考文献

  1. ^ 中国种子植物科属词典. 中国数字植物标本馆. (原始内容存档于2012-04-11).

外部链接

小作品圖示这是一篇與植物相關的小作品。你可以通过编辑或修订扩充其内容。
 title=
license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑

落羽松属: Brief Summary ( Chinese )

provided by wikipedia 中文维基百科

落羽松属(学名:Taxodium)又名落羽杉属,是柏科下的一个属,为落叶或半常绿乔木植物。该属共有3种,分布于北美墨西哥

license
cc-by-sa-3.0
copyright
维基百科作者和编辑