dcsimg

Żwirowiec łąkowy ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Żwirowiec łąkowy, żwirowiec obrożny (Glareola pratincola) – gatunek średniego ptaka owadożernego z rodziny żwirowcowatych (Glareolidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:

Cechy gatunku
W szacie godowej wierzch ciała oliwkowobrązowy z ceglastym nalotem. Brzuch i kuper białe, na bokach i piersi znajduje się strefa przejściowa w szarobrązowym kolorze. Płowe podgardle ograniczone jest czarną linią. Ogon rozwidlony, ciemny. Krótki dziób koloru czarnego z czerwona nasadą. Charakterystyczne, rdzawobrązowe pokrywy podskrzydłowe. Samca i samicę można rozróżnić po kolorze kantarka. U samca jest on czarny, a u samicy brązowy. Osobniki młodociane na wierzchu ciała mają ciemne i jasne cętki oraz brakuje im płowej plamy na podgardlu. Podgatunki afrykańskie są nieco mniejsze i ciemniejsze.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 22-27 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 50 cm
waga ok. 60-95 g
Biotop
Suche, rozległe obszary równinne takie jak step czy półpustynia, jednak zawsze w pobliżu wody.
Gniazdo
Na ziemi, tworzy kolonie, czasem mieszane z żwirowcem stepowym.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-sierpniu (Europa), kwietniu-lipcu (Bliski Wschód), marcu-maju (Afryka Zachodnia) lub sierpniu-grudniu (półkula południowa) 2-4 (zwykle 3) jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 18 dni przez obydwoje rodziców.
Pożywienie
Owady, które chwyta w locie lub na ziemi.
Ochrona
W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Glareola pratincola, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Glareola pratincola. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348).
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Żwirowiec łąkowy: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Żwirowiec łąkowy, żwirowiec obrożny (Glareola pratincola) – gatunek średniego ptaka owadożernego z rodziny żwirowcowatych (Glareolidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:

Glareola pratincola pratincola – pas ciągnący się od Półwyspu Iberyjskiego przez Europę Południową, Bałkany, Azję Mniejszą po Pakistan. Zimuje w subsaharyjskiej Afryce. Bardzo rzadko pojawia się w Polsce. Glareola pratincola erlangeri – nadbrzeżne równiny Somalii i północnej Kenii. Glareola pratincola fuelleborni – Afryka na południe od linii łączącej Senegal z południową Kenią. Cechy gatunku W szacie godowej wierzch ciała oliwkowobrązowy z ceglastym nalotem. Brzuch i kuper białe, na bokach i piersi znajduje się strefa przejściowa w szarobrązowym kolorze. Płowe podgardle ograniczone jest czarną linią. Ogon rozwidlony, ciemny. Krótki dziób koloru czarnego z czerwona nasadą. Charakterystyczne, rdzawobrązowe pokrywy podskrzydłowe. Samca i samicę można rozróżnić po kolorze kantarka. U samca jest on czarny, a u samicy brązowy. Osobniki młodociane na wierzchu ciała mają ciemne i jasne cętki oraz brakuje im płowej plamy na podgardlu. Podgatunki afrykańskie są nieco mniejsze i ciemniejsze. Wymiary średnie dł. ciała ok. 22-27 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 50 cm
waga ok. 60-95 g Biotop Suche, rozległe obszary równinne takie jak step czy półpustynia, jednak zawsze w pobliżu wody. Gniazdo Na ziemi, tworzy kolonie, czasem mieszane z żwirowcem stepowym. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-sierpniu (Europa), kwietniu-lipcu (Bliski Wschód), marcu-maju (Afryka Zachodnia) lub sierpniu-grudniu (półkula południowa) 2-4 (zwykle 3) jaja. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres około 18 dni przez obydwoje rodziców. Pożywienie Owady, które chwyta w locie lub na ziemi. Ochrona W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL