dcsimg

Jesiotr kaspijski ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Jesiotr kaspijski[4], jesiotr perski[5], jesiotr południowokaspijski[5] (Acipenser persicus) – gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae). Występuje w Morzu Kaspijskim, zwłaszcza w jego południowej części. Od kwietnia do czerwca wpływa do rzek, aby odbyć tarło[5].

Pozycja taksonomiczna tego taksonu jest wciąż niepewna i badania pozwalające wyjaśnić jego status wciąż trwają. Do niedawna uznawany był za podgatunek jesiotra rosyjskiego (A. gueldenstadti). Wyróżniony do rangi gatunku na podstawie badań immunologicznych, biologicznych i reprodukcyjnych, a także różnic morfologicznych[3]. Jednak badania oparte na analizie markerów mitochondrialnego DNA, nie stwierdziły różnic pomiędzy obydwoma gatunkami[3].

Przypisy

  1. Acipenser persicus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Froese, R. & D. Pauly: Acipenser persicus Borodin, 1897 (ang.). FishBase. [dostęp 2012-09-01].
  3. a b c Acipenser persicus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991.
  5. a b c Josef Reichholf, Gunter Steinbach, Claus Militz: Wielka encyklopedia ryb : słodkowodne i morskie ryby Europy. Wiśniewolski Wiesław (tłum.). Warszawa: Muza, 1994, s. 42. ISBN 83-7079-317-7.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Jesiotr kaspijski: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Jesiotr kaspijski, jesiotr perski, jesiotr południowokaspijski (Acipenser persicus) – gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych (Acipenseridae). Występuje w Morzu Kaspijskim, zwłaszcza w jego południowej części. Od kwietnia do czerwca wpływa do rzek, aby odbyć tarło.

Pozycja taksonomiczna tego taksonu jest wciąż niepewna i badania pozwalające wyjaśnić jego status wciąż trwają. Do niedawna uznawany był za podgatunek jesiotra rosyjskiego (A. gueldenstadti). Wyróżniony do rangi gatunku na podstawie badań immunologicznych, biologicznych i reprodukcyjnych, a także różnic morfologicznych. Jednak badania oparte na analizie markerów mitochondrialnego DNA, nie stwierdziły różnic pomiędzy obydwoma gatunkami.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL