Rohohlavec (Ceratocephala) je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).
Jedná se o jednoleté drobné rostliny dorůstající nejčastěji výšky do 10 cm.[1][2] Lodyha i listy jsou často pavučinatě vlnaté. Listy jsou jen v přízemní růžici, čepel je 1–2x hluboce vidličnatě či dlanitě členěná v čárkovité úkrojky. Květy jsou jednotlivé na dlouhých stopkách, které se za plodu prodlužují, jsou žluté. Kališních lístků je 5, jsou zelené, vně často pavučinatě vlnaté.[1] Korunních lístků je také 5, jsou delší než kališní, žluté, s nektáriem.[1][2] Kvetou většinou brzy na jaře. Tyčinek je nejčastěji 5 nebo více. Gyneceum je apokarpní, pestíků je mnoho. Plodem je nažka, na povrchu často alespoň v mládí pavučinatě vlnatá, později olysává, s dlouhým víceméně rovným nebo zahnutým zobánkem. Nažky jsou uspořádány do hlávkovitého souplodí na prodlouženém květním lůžku, za plodu opadává celé souplodí.
Jsou známy asi 4 druhy, které přirozeně rostou ve střední, východní a jižní Evropě, severní Africe a v Asii, na východ po Pákistán, západní Sibiř a provincii Sin-ťiang v západní Číně a na Novém Zélandě.[3][2] Druh Ceratocephala orthoceras byl člověkem zavlečen i do Severní Ameriky.[4] V České republice se rohohlavec rovnorohý (Ceratocephala orthoceras) v minulosti vyskytoval v okolí Prahy a na jižní Moravě, ale ve 20. století začal ubývat a zhruba od poloviny 20. století zcela vymizel.[1] Dnes je veden jako vyhynulý druh flóry ČR, kategorie A1.[5]
Rohohlavec (Ceratocephala) je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).
Rogoglavica (lat. Ceratocephala, ponegdje Ceratocephalus), naziv je roda u porodici žabnjakovki (Ranunculaceae)[1]. U Hrvatskoj su zabilježene dvije nedovoljno poznate vrste[2], to su rogoglavica srpasta (Ceratocephala falcata, Ceratocephalus falcatus) i rogoglavica pravcasti (Ceratocephala testiculata, Ceratocephalus testiculatus)
Rod Ceratocephala opisao je Moench.
Rogoglavica (lat. Ceratocephala, ponegdje Ceratocephalus), naziv je roda u porodici žabnjakovki (Ranunculaceae). U Hrvatskoj su zabilježene dvije nedovoljno poznate vrste, to su rogoglavica srpasta (Ceratocephala falcata, Ceratocephalus falcatus) i rogoglavica pravcasti (Ceratocephala testiculata, Ceratocephalus testiculatus)
Rod Ceratocephala opisao je Moench.
Rohohłójčka (Ceratocephala) je ród ze swójby maslenkowych rostlinow (Ranunculaceae).
Wobsahuje sćěhowace družiny:
Jaskierek (Ceratocephala) – rodzaj roślin zielnych z rodziny jaskrowatych. Obejmuje 4 gatunki występujące na obszarze od północnej Afryki, poprzez Europę i Azję do wysp południowo-zachodniego Pacyfiku[3]. W Polsce tylko jeden gatunek przejściowo zawlekany – jaskierek podolski.
Rodzaj z podrodziny Ranunculoideae Arnott, rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) z rzędu jaskrowców (Ranunculales), należących do kladu dwuliściennych właściwych (eudicots)[1].
Jaskierek (Ceratocephala) – rodzaj roślin zielnych z rodziny jaskrowatych. Obejmuje 4 gatunki występujące na obszarze od północnej Afryki, poprzez Europę i Azję do wysp południowo-zachodniego Pacyfiku. W Polsce tylko jeden gatunek przejściowo zawlekany – jaskierek podolski.
Ceratocephalus là một chi thực vật có hoa trong họ Cúc (Asteraceae).[1]
Phân loại NCBI 2004:
Phân loại ThePlantList 2014:
Phân loại Tropicos 2014:
Phân loại WRMS 2014:
Ceratocephalus là một chi thực vật có hoa trong họ Cúc (Asteraceae).