dcsimg

Stratiomys cenisia ( Dutch; Flemish )

provided by wikipedia NL

Insecten

Stratiomys cenisia is een vliegensoort uit de familie van de wapenvliegen (Stratiomyidae).[1] De wetenschappelijke naam van de soort is voor het eerst geldig gepubliceerd in 1822 door Meigen.

Bronnen, noten en/of referenties
Geplaatst op:
29-06-2013
Dit artikel is een beginnetje over biologie. U wordt uitgenodigd om op bewerken te klikken om uw kennis aan dit artikel toe te voegen. Beginnetje
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Wikipedia-auteurs en -editors
original
visit source
partner site
wikipedia NL

Stratiomys cenisia ( Polish )

provided by wikipedia POL

Stratiomys cenisiagatunek muchówki z rodziny lwinkowatych.

Gatunek ten opisany został w 1822 roku przez Johanna Wilhelma Meigena[1].

Muchówka o ciele długości od 12 do 16 mm. Czułki ma czarne z drugim członem brunatnym. Samce mają głowę czarną z żółtymi plamami i bladożółtym owłosieniem. Samice mają głowę żółtą z czarnymi: górą czoła, dolną krawędzią policzków i pręgą nad nasadami czułków. Listewka zaoczna samic jest wąska. Tułów samca jest czarny i szaro owłosiony, zaś samicy czarny z żółtą plamą i białym owłosieniem. Czarna plama przy nasadzie tarczki jest półokrągła. Skrzydła są pomarszczone z małą komórką dyskoidalną. Plamy na wierzchu odwłoka nie łączą się ze sobą, a te na trzecim tergicie są wąskie przy jego krawędziach i rozszerzone ku środkowi. Spód odwłoka jest żółty, u samca z czarnymi, a u samicy z brunatnymi plamami[2].

Owad palearktyczny. W Europie znany z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Chorwacji, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Rosji[1]. W Azji sięga po Turkmenistan i Iran. W Polsce rzadki[2].

Przypisy

  1. a b Stratiomys cenisia Meigen, 1822. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-15].
  2. a b Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 22 – Striatomyidae. Warszawa: PWN, Polski Związek Entomologiczny, 1963.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Stratiomys cenisia: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Stratiomys cenisia – gatunek muchówki z rodziny lwinkowatych.

Gatunek ten opisany został w 1822 roku przez Johanna Wilhelma Meigena.

Muchówka o ciele długości od 12 do 16 mm. Czułki ma czarne z drugim członem brunatnym. Samce mają głowę czarną z żółtymi plamami i bladożółtym owłosieniem. Samice mają głowę żółtą z czarnymi: górą czoła, dolną krawędzią policzków i pręgą nad nasadami czułków. Listewka zaoczna samic jest wąska. Tułów samca jest czarny i szaro owłosiony, zaś samicy czarny z żółtą plamą i białym owłosieniem. Czarna plama przy nasadzie tarczki jest półokrągła. Skrzydła są pomarszczone z małą komórką dyskoidalną. Plamy na wierzchu odwłoka nie łączą się ze sobą, a te na trzecim tergicie są wąskie przy jego krawędziach i rozszerzone ku środkowi. Spód odwłoka jest żółty, u samca z czarnymi, a u samicy z brunatnymi plamami.

Owad palearktyczny. W Europie znany z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Chorwacji, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Rosji. W Azji sięga po Turkmenistan i Iran. W Polsce rzadki.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL