Dialonectria episphaeria (Tode) Cooke) – gatunek grzybów z rodziny gruzełkowatych (Nectriaceae)[1]. Grzyb mikroskopijny będący pasożytem innych grzybów[2].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Nectriaceae, Hypocreales, Hypocreomycetidae, Sordariomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1791 r. H.J. Tode nadając mu nazwę Sphaeria episphaeria. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1884 r. M.C. Cooke[1].
Tworzy w przybliżeniu kuliste perytecja o średnicy 0,2-0,3 mm i gładkiej, jasnoczerwonej powierzchni. Podczas suchej pogody wysychają, tracą kulisty kształt i stają się z góry lub z boku wklęsłe. Znajdują się na nich lekko wypukłe ostiole. Perytecja zazwyczaj powstają w mniejszych, lub większych grupach. Worki cylindryczne o wielkości około 65-105 × 8-9 μm. Powstają w nich elipsoidalne askospory, początkowo hialinowe o gładkiej powierzchni, potem bladobrązowe o nieco szorstkiej powierzchni. Mają rozmiar 7-10 × 3-4 μm, są dwukomórkowe i zwężone na przegrodzie. Dwie komórki askospory często są nierównej wielkości[4].
Tworzy dwa rodzaje zarodników konidialnych: małe mikrokonidia i duże makrokonidia. Mikrokonidia elipsoidalne, hialinowe, makrokonidia z 3-5-oma przegrodami, hialinowe, nieco zakrzywione, zwężone na końcach, cienkościenne[5].
Jest rozprzestrzeniony na całym świecie[6]. Saprotrof i pasożyt. Rozwija się na podkładkach grzybów z rzędu próchnilcowców (Xylariales). Występuje na następujących gatunkach i rodzajach grzybów: Coryneum brachyurum, Cytospora, Diaporthe larseniana, Diatrype sp., Diatrypella favacea, Diatrypella sp., Hypoxylon fragiforme, Hypoxylon fuscum, Kretzschmaria deusta, Melogramma spiniferum, Pseudovalsa lanciformis, Quaternaria quaternata[2].
Bardzo podobne, również szkarłatne owocniki, ale na korze drzew liściastych tworzy gruzełek szkarłatny (Neonectria coccinea)[2].
Dialonectria episphaeria (Tode) Cooke) – gatunek grzybów z rodziny gruzełkowatych (Nectriaceae). Grzyb mikroskopijny będący pasożytem innych grzybów.